توجه به درك مخاطب مهمترین ویژگی شعر قیصر بود

گتوند - ایرنا - مدیر عامل هنرهای نمایش كشور گفت: توجه به درك مردم و اهمیت بخشی به مخاطب مهمترین ویژگی برجسته شعر قیصر بود.

ارمغان بهداروند روز سه شنبه در حاشیه كارگاه شعر ویژه دهمین سالگرد در گذشت قیصر امین پور در خصوص ماندگاری و اثر بخشی اشعار این شاعر معاصر انقلاب و دفاع مقدس به خبرنگار ایرنا گفت:وقتی شاعر از زبان مردم شعر بگوید و از الگویی استفاده كند كه مردم با وی ارتباط درستی برقرار كنند و از شعر در راستای افزایش ظرفیت های ادبی استفاده شود مخاطب بیشتری پیدا می كند.
وی افزود: زبان و گفتار مردمی درحقیقت مهمترین ویژگی شهر قیصر است كه در شعرش وجود دارد و امروزه بسیاری از سبك های اشعار قیصر را در ادبیات با آن مواجه هستیم.
مدیر عامل هنرهای نمایشی كشور در خصوص ویژگی شعر این شاعر گرانقدر گفت: قیصر به عنوان یكی ازچهره های شعر انقلاب كه در حقیقت آغاز شاعرانگی های اصحاب انقلاب را كه اگر از دهه 50 عنوان كنیم، به عنوان یكی از جوان های آن دوره به عنوان یكی ازچهره های شعر انقلاب معرفی شده است.
بهداروند ادامه داد: در حقیقت این جایگاه به واسطه زبان نزدیك به مردم و صمیمانه قیصر كه در اشعار خود بكار گرفته و استفاده از مفاهیم اجتماعی روزگار خودش در درون مایه های ادبی شعرش بوده است.
وی اظهار كرد:استفاده از قالب های نوین ادبی باعث شده قیصر مخاطبان بسیاری پیدا كند و امروز از قیصر به عنوان یكی ازچهره های اصلی شعر انقلاب نام برده می شود.
بهداروند با بیان اینكه جریان اجتماع همیشه به واسطه تغییراتی متوجه برخی اهمیت ها و ویژگی ها خواهد شد گفت:برخی شاعران و نویسندگان این اقبال و بخت را دارند كه در زمان حیاتشان مورد توجه قرار گیرند، كه اتفاقا قیصر نیز از جمله شاعرانی است كه در زمان حیاتش مورد توجه قرار گرفت و شعرش مطرح شد و به عنوان شاعری كه از اهمیت و ارزش ادبی دوچندانی نسبت به هم نسلان خود برخوردار بوده محسوب می شود.
مدیر عامل هنرهای نمایشی كشور افزود: اگر از نظر شناخت عوام و مردم بررسی كنیم، چون فرهنگ مطالعه در روزگار ما بواسطه كمبودها، فرهنگی ضعیف شده است و مردم كمتر به مطالعه ادبی روی می آورند همین باعث شده كه بعضی ازاتفاقات پس از یك اتفاق بزرگتر به میان مردم راه یابد، قیصر از آن دسته اتفاقاتی است كه در زمان روزگار خودش به عنوان یك شاعر نام آشنا در جریان ادبی قرار داشته و بعد از فوت او نیز مردم بیشتر با وی آشنا شدند.
بهداروند ادامه داد: در حوزه قدر شناسی بهترین قدرشناسی برای یك شاعر رویه اقبال عمومی و مردمی است تا دولتی و كمتر شاعری است كه این ویژگی را داشته باشد كه اتفاقا قیصر در زمان خودش به واسطه ساختار سیاسی و اجتماعی كشور مورد اقبال و توجه بوده و امروزه هم این اقبال بیشتر شده است ، این قدردانی ها بواسطه برگزاری نكوداشت ها و بواسطه چاپ و تجدید آثارش روز افزون خواهد بود.
وی در پایان درخصوص مهمترین ویژگی شخصیت قیصر گفت: مهمترین ویژگی شخصیت قیصر فروتنی او بوده و در همه ادوار شاعری و سیر تحول قیصر از اواخر دهه 50 تا دهه 80 همواره نسبت به مخاطب و همواره نسبت به شاعران هم نسلش از فروتنی و احترام خاصی یادكرده و توجه به شعر جوان و شعر شهرستان ها از دیگر خصوصیات این شاعر بود.
اسماعیل امینی شاعر،پژوهشگر و منتقد ادبی كشور نیز به ایرنا گفت: به لحاظ ادبی هم ریشه در شعر گذشته و هم نگاهی به ره آوردهای جدید شعری، شعرفارسی دارد.
وی افزود: به لحاظ شعر اشعار قیصر بیشتر غزل،2بیتی ربایی و شعر نیمایی هستند و به لحاظ ادبی هم ریشه در شعر گذشته و هم نگاهی به ره آوردهای جدید شعری، شعر فارسی دارد.
وی ادامه داد: قیصر به لحاظ زبانی علیرغم اینكه شخصیت دانشگاهی بود و با متون كهن آشنا و استاد دانشگاه بود، اما زبانی را در شعرها بكار برده كه ملایم و بسیار نزدیك به مردم است كه در واقع زبان صمیمیت است.
امینی افزود: قیصر به سادگی زبان و رسایی زبان اهمیت می داد و به لحاظ نگاه، قیصر نگاه در شعرهای جستجو گر دارد و به جای اینكه به صورت كلی شعر بگوید، بیشتر به جزئیات ،اشیاء،محسوسات و ملموسات توجه دارد وبه همین دلیل است كه شعرش خیلی با اقبال روبرو می شود و چون آدم دنیای آشنایی در آن می بیند كه در عین حال سرشار از دنیای جدید و ارتباط جدید است و خیلی شعر ذهنی و انتزایی نیست.
به گزارش ایرنا 2 كارگاه نقد و بررسی شعر و دوره آموزشی شعر ویژه یادمان دكتر قیصر امین پور روز سه شنبه با حضور شاعران برجسته كشور از جمله محمد جواد محقق،بهمن ساكی،ارمغان بهداروند و اسماعیل امینی امروز در سالن اجتماعات اداره كتابخانه های عمومی و دفتر انجمن شعر قیصر شهرستان گتوند برگزار شد.
در این كارگاه كه با استقبال شعرا،هنرمندگان و نویسندگان استانی برگزار شد،اساتید كشوری به بررسی و تحلیل اشعار قیصر پرداختند.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گتوند در خصوص برگزاری این كارگاه شعر گفت: این كارگاه و دوره برای اولین بار در سطح استان خوزستان برگزار شد و در سال های آینده كارگاه شعر با كیفیت بهتری برگزار خواهیم كرد.
حمید بهداروندی افزود: در پایان به شركت كنندگاه در این كارگاه و دوره گواهی آموزشی ارائه می شود.
قیصر امین پور از زمره شاعرانی بود كه از همان آغاز فعالیت حوزه هنری به جمع گروه شعر پیوست، و همگام با سایر شاعران فعال حوزه هنری در بسیاری از شب های شعر برگزار شده در جبهه های دفاع مقدس شركت كرد، و در مناطق مختلف عملیاتی به شعرخوانی پرداخت. گل ها همه آفتابگردانند، تنفس صبح و در كوچه آفتاب، آینه های ناگهان و دستور زبان عشق از مجموعه های شعر این شاعر برای بزرگسالان هستند.گزینه اشعار وی در سال 1378 منتشر شد.
توفان در پرانتز (نثر ادبی) و منظومه ظهر روز دهم (برای نوجوانان) ، سنت و نوآوری در شعر معاصر و شعر و كودكی ، از دیگر آثار او هستند.
گتوند در شمال خوزستان زادگاه قیصر امین پور است.
7467/6068
خبرنگار: باقرابراهیمی**انتشار:محمدعلی فریدپناه
كانال خبری ایرنا خوزستان @ irnaahvaz برای دریافت لحظه به لحظه اخبار استان خوزستان به كانال http://www.telegram.me/irnaahvaz بپیوندید.

سرخط اخبار استان‌ها