امام جمعه اردبیل: غلو ، آفت بزرگ در اشعار عاشورایی است

اردبیل - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: بزرگنمایی و غلو كردن بزرگترین آفت شعر و به خصوص در سرودن اشعار عاشورایی است.

به گزارش ایرنا ، آیت الله سیدحسن عاملی عصر سه شنبه در مراسم اختتامیه هفتمین كنگره شعر عاشورایی افزود: غلو شاعر به هر صورت كه باشد نه تنها شعر را خراب می كند بلكه ارزش قیام امام حسین (ع) را خدشه دار می سازد.
وی با بیان اینكه بسیاری از مردم جهان و به خصوص مسلمانان ، دلداده افكار متعالی و آرمانهای حضرت اباعبدالله الحسین (ع) هستند اظهار كرد: بیان عزت سرور آزادگان باید در اشعار یك شاعر آیینی واقعی موج بزند.
وی ادامه داد : شعر به عنوان یك رسانه بزرگ تاثیرگذاری زیادی در میان مردم جامعه دارد و آن دگرگونی كه به واسطه شنیدن و یا خواندن چند بیت شعر در انسان ایجاد می شود شاید به واسطه كارهای دیگر امكان نداشته باشد و به همین خاطر یك شعر خوب و به خصوص شعرهای مربوط به ادبیات عاشورایی باید در اصلاح رفتارهای اجتماعی نیز حضوری فعال داشته باشد.
امام جمعه اردبیل گفت: كار شاعرانی كه در زمینه اشعار آیینی و به خصوص در به تصویر كشیدن وقایع عاشورا و اهداف قیام امام حسین (ع) فعالیت دارند بسیار سخت است چرا كه آنها نشانه های ثروت معنوی ارزشمند ، انسان هایی معصوم و مظاهر پروردگار احدیت هستند.
آیت الله عاملی افزود: دشمنان اسلام به این ثروت و گنجینه معنوی حساسیت خاص دارند و برای ضربه زدن به آن ، اندكی با مسلمانان همراه می شوند و در فرصت های مناسب مطالبی را به داخل اشعار و نوشته ها وارد می كنند كه از این طریق بتوانند به آبروی همه مسلمانان و اهل بیت و امام حسین (ع) لطمه اساسی بزنند.
او با بیان اینكه دنیای كنونی به افكار و اهداف قیام امام حسین (ع) نیاز اساسی دارد ادامه داد: بزرگترین هدف سومین امام شیعیان اصلاح رهبریت بود چرا كه اگر جای رهبریت صالح را رهبریت فاسد بگیرد بطور یقین اخلاق ، ادب و فضای سالم تربیتی از بین می رود.
وی تاكید كرد: این وظیفه شاعران عاشورایی و مداحان اهل بیت (ع) است كه با سرودن اشعاری وزین و تاثیرگذار افكار و اهداف اصلی قیام سالار شهیدان را به مردم جهان بیان نمایند.
وی افزود: افتخار می كنیم كه شاعران و مداحان اردبیلی با سرودن اشعار وزین و تاثیرگذار درباره اهل بیت و به خصوص حماسه سرور آزادگان در كربلا و یاران باوفایش نام این شهر را در ایران اسلامی و حتی در میان مسلمانان سایر كشورهای جهان بر سر زبانها آورده اند.
او برپایی اینگونه مراسم ها را به شكل تخصصی تر و فنی تر برای تربیت و پرورش شاعران عاشورایی و مداحان اهل بیت (ع) متعهد ، با اخلاص و تاثیرگذار مفید دانست.
مدیركل تبلیغات اسلامی استان اردبیل نیز در این مراسم با بیان اینكه هدف از برگزاری كنگره شعر عاشورایی ترویج ادبیات عاشورایی و شناسایی افراد فعال در این ارتباط می باشد گفت: این كنگره در پنج محور اشعار كلاسیك ، مرثیه ، كودك و نوجوان ، آزاد و مناجات برگزار شد.
حجت الاسلام مهدی ستوده افزود: 762 اثر از استان ‌های زنجان ، آذربایجان غربی ، اردبیل و آذربایجان شرقی به دبیرخانه هفتمین كنگره شعر عاشورایی رسیده بود كه از میان آنها 672 فقره به مرحله داوری راه یافت و در هر محور سه اثر برتر انتخاب شد.
در این مراسم كه در تالار شمس عطار اردبیلی مجتمع فرهنگی و هنری فدك اردبیل برگزار شد با اهدای لوح سپاس و جوایزی از نفرهای برتر هفتمین كنگره شعر عاشواریی استان اردبیل تقدیر شد.
رونمایی از كتاب صفای عشق اثر شاعر پیشكسوت عاشواریی اردبیل محمد تقائی و شعرخوانی و مداحی از بخش های جنبی این مراسم بود.
ساكنان اردبیل پیشینه تاریخی درخشانی در زمینه عشق و ارادت به اهل بیت (ع) و به خصوص سرور آزادگان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) دارند و شاعران عاشورایی فراوانی از این دیار برخاستنه و آثار ارزشمندی از خود در ارتباط با ادبیات مرثیه ای به یادگار گذاشته اند.
6019/6016
خبرنگار: مسعود وسیله ** انتشار دهنده: سیفعلی موسی زاده

سرخط اخبار استان‌ها