۹ آبان ۱۳۹۶،‏ ۱۷:۵۱
کد خبر: 82715041
۰ نفر
جهانگیری: سرنوشت توسعه كشور به وزارت نیرو متصل است

تهران - ایرنا - معاون اول رییس جمهوری با اشاره به این كه وزارت نیرو یكی از بخش های فراهم كننده زیرساخت های اصلی توسعه كشور است، گفت: سرنوشت توسعه كشور به وزارت نیرو متصل است چرا كه آب و برق از زیربناهای اصلی توسعه است.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهوری، اسحاق جهانگیری عصر امروز (سه شنبه) در آیین تودیع و معارفه وزیر نیرو، مهندس چیت چیان را از مدیران برجسته كشور برشمرد و گفت: ایشان در دوره ای خاص در وزارت نیرو مسوولیت یافت و همواره در میدان حضور جدی داشت و به عنوان انسانی اندیشمند سیاست گذاری و برنامه ریزی كرد.
معاون اول رییس جمهوری خاطر نشان كرد: وزارت نیرو از مجموعه ای كارآمد، توانا، متخصص و متدین برخوردار است و این وزارتخانه نیروهای فنی متخصص، كاردان و دلسوز دارد كه در همه دوره ها كارنامه خوبی در حوزه آب و برق داشته است.
وی با اشاره به برخی بحران ها و مسائل كشور كه وزارت نیرو در رفع آن نقش موثری ایفا كرده است، یكی از تلخ ترین اتفاقات را قطع آب و برق مردم استان خوزستان در جریان ریزگردهای سال گذشته دانست و گفت: در این شرایط سخت دست اندركاران وزارت نیرو كار بزرگی انجام دادند و توانستند بخشی از دغدغه مردم این استان را حل و فصل كنند.
جهانگیری مهندس چیت چیان را مدیری دلسوز و توانمند دانست و با تاكید بر این كه تاكنون مدیری این گونه دلسوز نسبت به بخش های زیر مجموعه خود ندیده ام، خاطر نشان كرد: وزارت نیرو وزارتخانه ای حساس و مهم است و مردم از خدمات این وزارتخانه استفاده می كنند به گونه ای كه اگر لحظه ای این خدمات با كندی مواجه شود، مردم فورا این كمبود را لمس خواهند كرد.
معاون اول رییس جمهوری همچنین با اشاره به توانمندی وزارت نیرو در اجرای طرح های خارج از كشور و نیز صادرات برق، تصریح كرد: امروز یكی از اقلام مهم صادرات خدمات فنی و مهندسی تولیدات برق است و ما باید حضور بخش خصوصی در این صنعت را قدر بدانیم و موانع پیش روی آنها را برطرف كنیم.
وی در ادامه سخنان خود با تاكید بر اهمیت و حساسیت بخش آب اظهار داشت: كشور ما كشوری است كه در منطقه خشك واقع شده و باید منابع آب به درستی مدیریت شود.
جهانگیری افزود: رسالت وزارت نیرو این است كه به گونه ای برنامه ریزی كند كه منابع آب به شكل بهینه در بخش های صنعت، كشاورزی و شرب مصرف شود و در كنار آن مطالعات مربوط به وجود ذخایر عظیم آب در اعماق زمین نیز دنبال شود.
معاون اول رییس جمهوری همچنین با اشاره به ویژگی های وزیر جدید نیرو، دكتر اردكانی را مدیری با سابقه، با تجربه، صاحب دانش و دارای عملكرد موفق توصیف كرد و اظهار داشت: امیدوار هستم با حضور ایشان بتوانیم بخشی از دغدغه ها در صنعت آب و برق را مرتفع كنیم و با اتكاء به منابع موجود آب توسعه كشور را دنبال كنیم.
وی با اشاره به اختصاص منابع مالی از صندوق توسعه ملی برای تامین آب 6400 روستا در دولت یازدهم گفت: وزارت نیرو در بحث مهار آب های مرزی در غرب كشور كار بزرگی انجام داد. هنر این وزارتخانه این بود كه اهمیت موضوع را برای همه روشن كرد و با مجوز مقام معظم رهبری هشت میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای پیشبرد این كارها دریافت كرد.
جهانگیری در پایان سخنان خود با تاكید بر این كه از توانمندی مهندس چیت چیان در اداره كشور استفاده خواهد شد، اظهار امیدواری كرد: مجموعه وزارت نیرو مسیر توسعه طرح ها را با قدرت بیشتر پیش ببرد.
در این مراسم چیت چیان وزیر سابق نیرو نیز گزارشی از اقدامات صورت گرفته در چهار سال اخیر در حوزه آب و برق ارائه كرد و اردكانیان وزیر جدید نیرو هم به ارائه توضیحاتی در خصوص برنامه های خود برای این وزارتخانه پرداخت.
گفتنی است حكم انتصاب وزیر جدید با امضای رییس جمهوری از سوی جهانگیری به وی اعطا شد و معاون اول رییس جمهوری لوح تقدیری نیز به چیت چیان اعطا كرد.
سیام**1751
تنظیم: خسرو محمدی*ناشر: امیر كاردان راد