نمايشگاه مطبوعات؛ تنوع رنگ در غرفه ها؛ مردان رنگي سوژه هاي سلفي

تهران- ايرنا- وارد شبستان مصلاي امام خميني (ره) كه مي شويم، رنگ هاي متنوع چشم نواز است و هر غرفه اي رنگي دارد، يكي زرد، ديگري آبي، آن يكي قرمز، اما لابلاي اين همه رنگ، تيترهاي متنوع خبري هم ديده مي شود.

به گزارش روز سه شنبه ايرنا، بيست و سومين نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري ها در حالي آغاز شده است كه امسال نيز تنوع رنگ ها در طراحي غرفه ها به خوبي ديده مي شود و هر كسي بر اساس سليقه و نظر شخصي خودش رنگي را براي غرفه اش انتخاب كرده است، غرفه هاي رنگارنگ در ميان تيترهاي متنوع ديده مي شود.
تا به سالن شبستان مصلي وارد مي شوي در نگاه اول، رنگها به چشم مي آيند، رنگ هايي به زيبايي رنگين كمان، قرمز، آبي، زرد و سبز و هزاران رنگ ديگر كه در ميان اين همه رنگ گم شده است، اما سرخ و آبي، بيشتر نمايان است چون بسياري از غرفه داران براي تنوع هم كه شده اين رنگ ها را انتخاب كرده اند چون بيشتر به چشم مي آيد.
راهروها مملو از رنگ است، غرفه بندي ها چشم ها را نوازش مي دهد، طراحي غرفه ها هم بديع و جذاب است، يكي به شكل قطره آب، آن يكي تنها چند ميز و صندلي را كنار هم گذاشته تا غرفه اي ساده را به نمايش بگذارد، آن ديگري طراحي اصيل و بومي را به تصوير كشانده است.
در ميان اين هم رنگ ها، تيترهايي كه براي اخبار استفاده مي شود نيز به نوعي چشم بينندگان را به خود جلب مي كند، تيترهايي كه هر كدام از نشريات، روزنامه ها و خبرگزاري ها با استفاده از مانيتور آنها را به نمايش مي گذارند تا مخاطبان با اين شيوه به غرفه آنان نيز سري بزنند.
در ميان هياهوي صداها از مقابل مانيتورهاي رسانه ها، مردمي گذر مي كنند كه هر كدام به يك سو مي نگرند، يكي به تصاوير نصب شده روي غرفه ها و آن يكي چند لحظه اي غرق در دنياي خود فقط به مانيتور خيره شده است و شايد هيچ چيز از صداها را نشنود و يا مفهوم اين پيام و تبليغ را متوجه نشود اما نگاهش به مانيتور است تا لحظاتي را در اين نمايشگاه بگذراند.
مردمي كه از نمايشگاه ديدن مي كنند، اغلب براي آشنايي بيشتر با رسانه ها مي آيند چون بيشتر بازديدكنندگان از نمايشگاه مطبوعات را مسئولان، وزيران و مديران دستگاههاي اجرايي تشكيل مي دهند، به همين دليل بسياري از خبرنگاران و روزنامه نگاران نيز در سالن هاي نمايشگاه در پي مسئولان هستند تا بتوانند مسائل روز و مشكلات در حوزه هاي مختلف را از آنها جويا شوند.
غرفه هاي نمايشگاه مطبوعات، بعدازظهرها شلوغتر مي شود چون بسياري شهروندان، از محل كار خود خارج شده و بعد از ساعت اداري، فراغت بيشتري دارند، مسئولان هم به همين ترتيب، بعدازظهرها مجال بيشتري براي سر زدن به نمايشگاه دارند.

** مردان و زنان رنگي، سوژه عكس هاي سلفي
در ميان هياهوي نمايشگاه، مردان و زنان رنگي سوژه هاي جالبي هستند تا بازديدكنندگان، چند لحظه اي در كنار آنها باشند و در نهايت نيز عكس هاي يادگاري با آنها بگيرند.
مرداني با موهاي فرفري، لباسها، صورت و چترهاي همرنگ، همه روزه در راهروهاي نمايشگاه مي چرخند و افرادي كه به نمايشگاه مي آيند را با لحني زيبا و خوشايند و گاهي نيز بي صدا استقبال مي كنند، البته بيشتر اوقات به نشانه احترام دستشان را به معناي خيرمقدم به بازديدكنندگان تكان مي دهند و سر و بدنشان را نيز خم مي كنند.
مردان آبي، قرمز، زرد و سبز و زناني كه لباس ها، عينك، چتر و شال همرنگ دارند، سوژه بازديدكنندگان شده اند و بازار سفلي گرفتن با اينها گرم گرم است، سوژه اي رنگي با مردان و زنان رنگي.
در نمايشگاه امسال، ۱۰۰ ماهنامه، ۵۴ هفته‌نامه، ۳۰دوهفته‌نامه،۲۰ دوماه نامه،۵۲ فصلنامه، بيش از ۱۱۵ رسانه برخط (خبرگزاري و پايگاه خبري)، ۷٠ رسانه محلي،منطقه‌اي و استاني و بيش از ۶۰ روزنامه و موسسه مطبوعاتي در فضايي به مساحت بيش از ۱۳ هزار متر مربع حضور دارند.
ادارات كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان‌ها و شماري از خانه‌هاي مطبوعات استاني از ديگر حاضران در نمايشگاه مطبوعات بيست و سوم هستند.
در بخش بين الملل، روزنامه نگاراني از ۴ قاره به نمايشگاه مي ‌آيند و در نشست ‌هاي تخصصي كه موضوع اصلي آن «تعامل رسانه‌اي» است شركت خواهند كرد.
برپايي بيش از ٣٠٠ نشست تخصصي و ارائه ٢٠ سخنراني در بخش بين الملل به همت اداره كل رسانه هاي خارجي وزارت ارشاد در نمايشگاه مطبوعات امسال پيش بيني شده است و همزمان با اختتاميه اين رويداد رسانه اي، مواسم معرفي و تجليل از برگزيدگان پنجمين دوره جايزه درست نويسي فرهنگستان زبان و ادبيات فارسي برگزار خواهد شد.
چهار نمايشگاه عكس ملي و بين المللي، غرفه پيشكسوتان مطبوعات، دو غرفه ويژه مدافعان حرم، غرفه فرهنگ ايثار ‏و ‏مقاومت، غرفه محيط زيست و بحران آب در رسانه، گنجينه مطبوعات، ايستگاه طنز و كارتون، ايستگاه جوان و ‏مطبوعات، ‏ايستگاه كودك و نوجوان، غرفه اهداي رايگان مجلات، ايستگاه سلامتي(طب سنتي)، دمنوش‌خانه مطبوعات و كسب و ‏كارهاي نوپا ‏از جمله برنامه هاي جنبي نمايشگاه مطبوعات امسال است.‏
بيست و سومين نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري ها تا ۱۲ آبان همه روزه از ساعت ۹:۳۰ تا ۲۰:۳۰ پذيراي بازديدكنندگان است.
اجتمام ** 7268**1055
گزارشگر: مهناز بيرانوند**انتشار: زينب كارگر