معاون استاندار: عرضه 100 درصدی بنزین یورو 4 در مشهد محقق نشده است

مشهد- ایرنا- معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی گفت: حجم عرضه بنزین یورو 4 در مشهد با توجه به وضعیت نامناسب آلودگی هوا در این شهر باید به 100 درصد میزان مصرف برسد.

محمد مقدوری روز سه شنبه در نشست كارگروه استانی اضطراری كاهش آلودگی هوا، عرضه كنونی 50 درصدی بنزین یورو 4 را در مشهد غیرقابل قبول توصیف و بیان كرد: بر اساس قانون و نیز قول قطعی مسئولان وزارت نفت باید هم اكنون كل بنزین مصرفی در این كلانشهر همانند تهران، اصفهان و كرج یورو 4 باشد اما این امر تاكنون محقق نشده است.
وی افزود: حق مشهد است كه نیازش به سوخت به صورت 100 درصدی از محل بنزین یورو 4 تامین شود. باید مسئولان ذیربط موضوع را با جدیت برای دریافت این سهم و حق مشهد پیگیری كرده و ظرف 15 روز آینده گزارش اقدامات و نتیجه آن به استانداری خراسان رضوی ارائه شود.
معاون استاندار خراسان رضوی ادامه داد: با توجه به شرایط خاص كلانشهر مشهد و آلودگی هوای آن در نیمه دوم سال وظایف دستگاهها در شرایط وضعیت هشدار بر اساس آیین نامه اجرایی ابلاغی از سوی وزارت كشور مشخص شده لذا دستگاهها باید به تناسب شرایط اقدامات فوری را در این زمینه انجام دهند.
وی گفت: در این مقطع از سال به منظور پیگیری و حساسیت بیشتر مدیران نسبت به شرح وظایفشان همگی موظف هستند گزارش هفتگی وضعیت هوا را به استانداری خراسان رضوی و اداره كل محیط زیست ارائه دهد.
مدیركل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: بر اساس وعده ها و مصوبات باید 100 درصد بنزین مصرفی مشهد از نوع یورو 4 تاكنون تامین شده باشد. بر خلاف برخی از كلانشهرها امروز در مشهد این امر هنوز محقق نشده است.
حمید صالحی افزود: كاهش آلودگی هوای كلانشهری چون مشهد اقدامی فرادستگاهی و حق فراقوه ای است و جز با هماهنگی و همراهی همه بخشها و دستگاههای ذیربط و نیز فرهنگ سازی برای مدیریت حمل و نقل محقق نمی شود.
شمار روزهای هوای پاك در مشهد از ابتدای امسال تا روز ششم آبان جاری در مقایسه با پارسال 50 درصد كاهش داشته است. بر این اساس از مجموع 222 روز گذشته امسال 9 روز هوای پاك در این كلانشهر ثبت شده حال آنكه در مدت مشابه پارسال این رقم 17 روز بود.
از ابتدای هفته جاری نیز در پی روند ماندگاری و افزایش میزان آلاینده ها هوا، مشهد تاكنون پنج روز پیاپی هوای ناسالم و در وضعیت هشدار را تجربه كرد. 2 هفته پیش شدت بار آلودگی در هوای این كلانشهر بالا بود و تجربه تنفس چندین روز هوای آلوده ریه های شهروندان مشهد را تنگ كرد.
روزانه تا یك میلیون و 200 هزار خودرو در كلانشهر سه و نیم میلیون نفری مشهد كه سالانه میزبان 27 میلیون زائر و مسافر نیز است، رفت و آمد می كنند.
خبرنگار: فاطمه یوسفی **انتشار: حسین كریم زاده
1906/1858

سرخط اخبار استان‌ها