توليت حرم حضرت معصومه(س): اجراي كارهاي فرهنگي نيازمند همراه شدن مردم است

قم - ايرنا- توليت آستان حرم مطهر حضرت معصومه(س) با بيان اينكه اجراي فعاليت فرهنگي با كمك مردم امكان پذير خواهد بود، گفت: حضور مردم در صحنه از اهميت بالايي برخوردار است.

به گزارش ايرنا از پايگاه اطلاع رساني آستان مقدس حرم حضرت معصومه(س)، آيت الله سيد محمد سعيدي روز
سه شنبه در جلسه شوراي فرهنگ عمومي استان قم با اشاره به اين كه بايد در شوراي فرهنگ عمومي تلاش شود تا به مسائل اصلي پرداخته شود، اظهار داشت: شوراي فرهنگ عمومي بايد به مسائل مربوط خود بپردازد چرا كه مسائل متفرقه سبب توقع بيجا و دور شدن از مسائل اصلي خواهد شد.
وي با بيان اين كه ائمه جمعه بايد به اوامري كه مدنظر رهبر معظم انقلاب اسلامي است توجه ويژه اي داشته و در خطبه هاي نماز جمعه به آن بپردازند،گفت: ائمه جمعه نبايد صرفا به مسائلي كه از تريبون كشور پخش مي شود بپردازند، چراكه مردم به دنبال مسائل تكراري نيستند، از اين رو بايد به مسائل خاص منطقه و مرتبط پرداخت.
سعيدي تاثيرگذاري شوراي فرهنگ عمومي در منطقه را ميزان كارايي آن دانست و عنوان كرد: شوراي فرهنگ عمومي بايد به عنوان محل رجوع مردم و مطالبات فرهنگي شناخته شود؛ مردم با انجام دادن كار عملي از سوي شوراي فرهنگ عمومي به كارايي بودن آن پي خواهند برد.
وي با بيان اين كه ائمه جمعه، بخشداران و ديگر نهادهاي مرتبط بايد انجام كار در شورا را يك وظيفه بدانند، خاطرنشان كرد: هنگامي كه نظام، وظيفه اي را بر عهده نهاد يا فرد مي گذارد آنان نيز بايد اين امر را براي خود يك وظيفه تلقي كنند.
وي به اهتمام ورزيدن حضور دستگاهاي در جلسه شوراي فرهنگ عمومي اشاره و تصريح كرد: شايسته است دستگاه هايي كه به جلسه شورا فرهنگ عمومي دعوت شده اند در جلسه حضور يابند چراكه ممكن است جلسه، تصميمات يا مصوباتي را به دنبال داشته باشد.

**استاندار قم: تقويت تشكل هاي فرهنگي در اجراي فرهنگ عمومي موثر است
سيد مهدي صادقي استاندار قم در ادامه اين جلسه گفت: بايد براي همه اقشار به ويژه تشكل هاي فرهنگي برنامه هاي مختلفي داشته باشيم چرا كه تقويت فرهنگ اين اقشار مي تواند در اجراي فرهنگ عمومي موثر باشد و هرچه فعاليت در اين زمينه بيشتر صورت بگيرد، به نوعي اثرات آن نيز در جامعه موثرتر خواهد شد.
وي با اشاره به تشكيل كارگروه تخصصي شوراي فرهنگ عمومي، اظهار داشت: كارگروه تخصصي شوراي فرهنگ عمومي تشكيل شده است و متناسب با موضوع، به بررسي مسائل مربوط مي پردازد.
وي به همكاري ديگر نهادها اشاره و افزود: بايد ارتباط و اتصال بين ديگر نهادهاي مرتبط به موضوع فرهنگ عمومي وجود داشته باشد تا آسيب ها ونواقص مربوطه، حل و اصلاح شود.
صادقي با بيان اين كه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي استان قم داراي توان فعاليت بيشتري براي بستر سازي در زمينه فرهنگ عمومي است، خاطرنشان كرد: اين اداره كل در زمينه فرهنگ عمومي به خوبي ورود كرده و فعاليت هاي بسياري را در اين زمينه انجام داده است.

**مديركل ارشاد قم: مراقب ورود فرهنگ هاي مضر غير بومي به قم باشيم
سيد موسي حسيني كاشاني مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي قم در ادامه اين جلسه گفت: با توجه به اينكه قم يكي از استان هاي مهاجر پذير است، از اين رو بايد مراقب ورود فرهنگ هاي غير بومي مضر به استان باشيم.
وي با بيان اين كه اگر در زمينه فرهنگ عمومي فعاليتي صورت نگيرد دشمنان در موضوع نفوذ فعاليت خواهند كرد، تصريح كرد: بايد در شوراي فرهنگ عمومي هشدار مقام معظم رهبري در عرصه هايي چون طلاق، اعتياد، فساد اخلاقي، نقاط بحران زا و حاشيه نشيني مورد توجه قرار گيرد.
وي با اشاره به اين كه 14 آبان ماه به عنوان فرهنگ عمومي نامگذاري شده است، اظهار داشت: با توجه به اهميت فرهنگ و تاكيدات مقام معظم رهبري در رابطه شوراي فرهنگ عمومي به رياست وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در كشور، به همان نسبت در استان ها به رياست امام جمعه تشكيل شده است.
وي افزود: آنچه كه در تشكيل شوراي فرهنگ عمومي به دنبال آن بوده ايم اين است كه شوراها بتوانند از نزديك مشكلات شهرستان و منطقه را رصد كرده و به تناسب همين امر، استان، شهرستان و بخش تصميم گيري كنند.
مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي علت نامگذاري شورا را به عنوان فرهنگ عمومي، كشاندن ديدگاه ها به سمت فرهنگ دانست و خاطرنشان كرد: فرهنگ جامعه با فرهنگ عمومي شكل گرفته است؛ از اين رو بايد متناسب با اين ظرفيت ها به موضوع فرهنگ عمومي پرداخته شود.
/8138/ 6133/تنظيم كننده: فرزانه پيري ** انتشار- جعفرمسلمي

سرخط اخبار استان‌ها