نیازمند همكاری رسانه ها برای ارتقای سلامت عمومی هستیم

تهران - ایرنا - رئیس سازمان دامپزشكی كشور گفت: فعالیت های دامپزشكی در دو حوزه سلامت عمومی جامعه و اقتصادی مرتبط امور دام و طیور و فراورده های خام دامی تقسیم بندی می شود و از این رو نیازمند همكاری رسانه ها برای اطلاع رسانی به مردم هستیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «علیرضا رفیعی پور» رئیس سازمان دامپزشكی كشور امروز سه شنبه با «محمد خدادی» رئیس سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در محل این سازمان دیدار كرد و افزود: رسانه ها بازوی توانمند بهداشت عمومی جامعه در كنار سازمان دامپزشكی به عنوان یك ارگان حاكمیتی و خدمتگذار كشور هستند.
وی با بیان اینكه سازمان دامپزشكی با كمك رسانه ها طی سالهای اخیر جایگاه خود را در بین مردم و تولید كنندگان كسب كرده است، گفت: یك زمانی برای واكسیناسیون دام و طیور تكنسین های ما با مشكل مواجه بودند اما امروز با اصلاع رسانی های صورت گرفته خود تولید كنندگان مطالبه گر شده اند و این نشان از همكاری های مناسب رسانه ها با این سازمان است.
به گفته وی، در حوزه سلامت عمومی جامعه نیاز است اطلاع رسانی های به موقع و سریع در خصوص بیماری های حاد و فوق حاد به مردم ارایه شود تا آنان در برابر این بیماری ها ایمن شوند.
وی اظهارداشت: به طور مثال در بحث بیماری خونریزی دهنده تب كریمه كنگو كه هیچ علائم بالینی در دام ندارد و در هیچ كجای دنیا هم واكسنی برای درمان آن تهیه نشده است باید آگاهی های مردم را درباره علائم بیماری و روش های پیشگیری از آن بالا ببریم.
وی تصریح كرد: بخش دیگری از آگاهی بخشی مردم در زمینه كیفیت محصولات دام و طیور باز می گردد كه لازم است مردم در این زمینه اطمینان كافی حاصل كنند.
رفیعی پور با اشاره به این كه سرمایه گذاری های كلانی در زمینه صنعت دام و طیور در كشور انجام شده است، افزود: مقابله با بیماری های دامی سبب می شود خسارت های كمتری از لحاظ اقتصادی به سرمایه گذاران این بخش وارد شود.
وی ارتباط سازمان دامپزشكی و رسانه ها را مكمل یكدیگر دانست و گفت: در بحث مقابله با برخی بیماری ها سازمان دامپزشكی با اقدامات واكنش سریع و واكسیناسیون 80 درصد بیماری را كنترل و رسانه ها با اطلاع رسانی و هشدارهای خود 20 درصد عملیات را برعهده می گیرند اما در مقابل برخی بیماری ها مانند تب كریمه كنگو رسانه ها با آگاهی سازی خود می توانند در كنترل بیماری نقش 80 درصدی ایفا كنند.
رئیس سازمان دامپزشكی كشور با بیان این كه در دنیای حاضر شكل جدیدی از تهدیدات غیرنظامی را شاهدیم به موضوع بیوتروریسم و تهدیدات زیست محیطی اشاره كرد و اظهار داشت: برخی عوامل و بیماری ها برای ما شناخته شده و قابل كنترل هستند اما برخی عوامل و بیماری هایی كه ما را تهدید می كنند هنوز شناخته شده نیستند.
وی بر این باور است كه سازمان دامپزشكی در حوزه های امنتیت غذایی و اقتصادی نقش مهمی را ایفا می كند.
محمد خدادی مدیرعامل سازمان خبرگزاری ایرنا نیز خواستار گسترش همكاری ها با سازمان دامپزشكی كشور شد و افزود: با توجه به جایگاه سازمان دامپزشكی در حفظ سلامتی مردم می توان در زمینه تولید محتوا نظیر اینفوگرافی، فتوتیتر و تهیه فیلم و عكس و موشن گرافی با یكدیگر همكاری مناسبی داشته باشیم.
وی افزود: هدف ما باید توجه دادن عموم مردم به اطلاع رسانی های بهداشتی باشد و با توجه به رشد رسانه های مجازی و انتشار اطلاعات نادرست در فضای مجازی باید كاری كنیم كه دامپزشكی به منبع مورد اعتماد مردم در تهیه این مطالب تبدیل شود.
وی ادامه داد: اطلاع رسانی فصلی به ویژه برای پیشگیری از شیوع بیماری ها نیاز جامعه است و باید توصیه ها و هشدارهای بهداشتی و ایمنی را در فصول خاص و به موقع به مردم عرضه كنیم.
وی معرفی شركت های موفق و موثر بخش خصوصی در حوزه دامپزشكی و آگاهی بخشی به مردم در زمینه رشد صنعت دام و طیور را از دیگر ضرورت های این همكاری ها برشمرد.
به گزارش ایرنا، «علیرضا رفیعی‌پور» 10 مهرماه امسال با حكم وزیر جهاد كشاورزی به عنوان رئیس جدید سازمان دامپزشكی كشور منصوب شد؛ وی پیش از این نیز ریاست اداره كل دامپزشكی خراسان جنوبی را برعهده داشت.
اقتصام**9186*2025*گزارش: هما همت خواه*انتشار: لیلا جودی