200روهينگيايي درسه ماه گذشته درآبهاي مرزي ميانمار و بنگلادش غرق شدند

كوالالامپور - ايرنا - منابع خبري آسيا گزارش دادند به دليل كشتار و پاكسازي نژادي ارتش ميانمار طي سه ماه گذشته200 نفر از آوارگان روهينگيايي كه بيشتر آنها را زنان و كودكان تشكيل مي دادند، درحال فرار به سوي بنگلادش در آبهاي مرزي ميان ميانمار و اين كشور غرق شدند.

به گزارش روز سه شنبه ايرنا از شبكه خبرآسيا منابع پليس مرزي در بنگلادش اعلام كردند امروز نيز يك قايق حامل 33 نفر از آوارگان ميانماري كه از ايالت راخين فرار كرده بودند، در رودخانه مرزي ميانمار و بنگلادش واژگون شد كه اين حادثه مرگ دستكم هفت نفر روهينگيايي ديگر از جمله سه كودك را در اين گذرگاه آبي رقم زد.
طبق اين گزارش اين قايق در آبهاي خروشان و در حالي كه به سواحل روستاي 'شاملاپور' نزديك مي شد، غرق شد.
هزاران نفر از مسلمانان روهينگيايي از ماه اوت پس از فرار از خشونت هاي ميانمار خود را با قايق به سواحل اين روستا رسانده اند.
'عبدالخير' از مقامات پليس محلي بيان كرد كه حدود 33 نفر بر عرشه يك قايق كوچك سوار بودند كه پس از برخورد با امواج به زير آب رفت.
به گفته وي، يك نفر در صحنه غرق شدن قايق جان خود را از دست داد و شش نفر ديگر نيز به بيمارستان منتقل شدند كه سه نفر از آنها نيز به دليل وخيم بودن وضعيتشان، جان خود را از دست دادند.
اين مقام پليس محلي بنگلادش با بيان اينكه ساير افراد يا به ساحل كشانده شدند و يا از اينكه با شنا توانستند جان خود را نجات دهند، تصريح كرد كه قربانيان اين حادثه مسلمانان روهينگيا از منطقه 'بوتيدائونگ 'در بخش غربي استان راخين بودند.
تعداد زيادي از 605 هزار آواره ميانماري كه به بنگلادش پناه برده اند از طريق زميني نسبت به نجات جان خود اقدام كرده اند.
بخشي از جمعيت آوارگان نيز به منظور نجات جان خود از قايق هاي ماهيگيري نه چندان مستحكمي استفاده كردند تا از امواج آبهاي خليج بنگال خود را به سواحل بنگلادش برساند.
گفته مي شود كه از ماه اوت تاكنون دستكم 200 نفر بر اثر غرق شدن قايق در مسير ميانمار به بنگلادش جان خود را از دست داده اند.
دور جديد خشونت نيروهاي امنيتي ميانمار كه از اواخر ماه اوت سال جاري آغاز شده تاكنون علاوه بر مرگ 400 نفر، آوارگي حدود 605 هزار نفر را نيز در پي داشته است.
آساق**241**1599 **1663**انتشار دهنده: خسرو حسيني

سرخط اخبار جهان