۹ آبان ۱۳۹۶،‏ ۱۵:۱۰
کد خبر: 82714822
۰ نفر
میزبانی از پرندگان مهاجر در مازندران

ساری - ایرنا - صید و شكار را نمی توان به عنوان تنها گزینه های روی میز برای سرنوشت پرندگان مهاجر و زمستان گذر در مازندران دانست و همزمان با آغاز كوچ این پرندگان ، دوستداران محیط زیست با تامین آذوقه حق میزبانی را برای مهمانان خسته از راه ادا می كنند .

هرساله در اواسط شهریور تالاب و آببندان های مازندران میزبان گونه های مختلف پرندگان‌ از نقاط سردسیر كشورهای حاشیه دریای خزر است كه به امید یافتن مكان گرم و غذا به این مقصد عزم سفر می كنند .
آمارهای اداره كل محیط زیست مازندران نشان می دهد كه پارسال بیش از یك میلیون قطعه پرنده زمستان را در مازندران سپری كردند .
هرچند امسال به دلیل خشك شدن تعدادی از آب بندان ها و تالاب های مازندران ، پرندگان دیرتر به این استان سفر كردند اما به گفته رئیس اداره حیات وحش مازندران ، دوستداران حیات وحش استان در قالب تشكل ها، شركت ها و افراد همچون سالهای گذشته خود را برای میزبانی از پرندگان آماده كردند .
كوروس ربیعی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مازندران افزون بر 800 آببندان و تالاب دارد كه همه ساله در فصول سرد سال 80 تا یكصد گونه پرنده زمستان گذر با جمعیت 800 هزار تا یك میلیون قطعه به این استان مهاجرت می كنند .
وی از تالاب میانكاله و سرخرود به عنوان مهم ترین تالاب های پرنده پذیر مازندران نام برد .
وی با اشاره به اینكه شرایط خشك شدن برخی آببندان‌ها و تالاب هاموجب تاخیردر حضور این پرندگان شد ، ادامه داد : خوتكا ، حواصیل ، اردك وآب چلیك ها از پیشقراولان مهمانان پائیز و زمستان گذران وارد استان شدند .
رئیس اداره حیات وحش مازندران از حضور سه قطعه قو فریاد كش به عنوان دیگر پرندگان زمستان گذری نام برد كه تاكنون به مازندران آمدند .
زمستان گذری قوهای فریادكش در تالاب های سرخرود به عنوان یكی از جاذبه های گردشگری پرنده نگری است كه هرساله علاوه بر گردشگران بسیاری از دوستداران حیات وحش را برای رساندن آذوقه به این منطقه می كشاند .
** غذادهی مانع متفرق شدن پرندگان می شود
ربیعی گفت : با توجه به تعداد زیاد پرندگان در یك‌منطقه باعث می شود كه در محیط غذا به اندازه كافی یافت نشود و حضور دوستداران حیات وحش در شكل و شمایل روزی رسانان برای این پرندگان تاثیر بسزایی در نجات آنان دارد .
به گفته وی كمبود و نبود غذا باعث می شود تا گروه پرندگان تكه تكه شده و در جستجوی غذا به آببندان ها و تالاب های دیگر بروند كه این جدا شدن از گروه به نوعی آسان شدن شكار پرندگان توسط شكارچیان است و تامین آذوقه و غذا باعث می شود تا آنها از گروه فاصله نگیرند و متمركز بودن مكان استقرارآنها ، محیط بانان را در انجام وظیفه شان یاری می كند .
ربیعی كه تشكل ها ، شركت ها و مردم را به عنوان مجموعه هایی كه به صورت خودجوش دست به كار حمایت از پرندگان می زنند نام برد ادامه داد : تلاش سال گذشته 6 تشكل و نهاد برای غذادهی پرندگان مهاجر و توزیع 25 تن گندم و ذرت باعث شد تاتغذیه كمكی سه ماهه این پرندگان فراهم شود .
وی با اشاره به اینكه آمار دقیقی از تعداد تشكل ها ، شركت ها و افراد دوستدار حیات وحش كه در فصول سرد سال اقدام به غذادهی پرندگان می كنند وجود ندارد ، اضافه كرد : تشكل ها و مجموعه های دوستدار حیات وحش امسال نیز كمر همت بسته اند تا میزبانان خوبی برای یك میلیون قطعه پرنده مهاجر باشند .
خبرنگار : فاطمه قنبری قادیكلایی ** انتشاردهنده : محسن حسن نیا
2096/1899

سرخط اخبار جامعه