اغلب تومورهاي هيپوفيز نياز به جراحي ندارد

تهران- ايرنا- جراح مغز و اعصاب با بيان اينكه جراحي تومورهاي هيپوفيز يكي از پيچيده ترين جراحي هاي مغز و اعصاب محسوب مي شود، گفت: البته بايد توجه داشت كه اغلب اين تومورها از نوع خوش خيم هستند كه اگر از راه هاي درست درمان شود، نتيجه خوبي به دنبال دارد.

به گزارش روز سه شنبه خبرگزاري جمهوري اسلامي، دكتر گيو شريفي در حاشيه بيست و سومين نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري ها به خبرنگار ايرنا اظهار داشت: تومورهاي هيپوفيز 20 درصد تومورهاي مغزي را تشكيل مي دهد و با توجه به عوارضي كه در نوع ترشحي و غيرترشحي آن وجود دارد، بار بزرگ بهداشت، درمان و سلامت را بر جامعه وارد مي كند كه همواره ناديده گرفته شده است.
وي ادامه داد: درمان تومورهاي هيپوفيز جزء فصل هاي اصلي علم جراحي مغز و اعصاب به شمار مي رود و امروزه تكامل بسياري پيدا كرده و با آمدن نورواندوسكوپي و تجهيزات ديجيتال و تعامل جراحان مغز و اعصاب با متخصصان گوش و حلق و بيني، توانايي بيشتري در درمان اين نوع تومورها پيدا كرديم به ويژه جراحي از طريق بيني كه به راحتي و با نتايج رضايت بخش مي توان تومورها را بيرون آورد.
جراح مغز و اعصاب اظهار داشت: جراحي تومور هيپوفيز از طريق بيني شيوه نويني نيست و سالهاست كه انجام مي شود، در اين نوع جراحي پره هاي بيني را گشاد كرده جراحي صورت مي گيرد و هيچ گونه عارضه و پارگي ندارد و بيمار در شرايط عادي، دو روز بعد از عمل مي تواند از بيمارستان مرخص شود.
شريفي با توضيح اينكه تومورهاي هيپوفيز به دو دسته تقسيم مي شوند، گفت: دسته اول منجر به بيماري هاي آكرومگالي، كوشينگ و ترشح بيش از حد پرولاكتين مي شود و دسته دوم نيز غير عملكردي بوده و هورمون ترشح نمي كنند و عمده عوارض آنها ناشي از عوارض فشاري بر ساختمان هاي مجاور مغزي است به عنوان مثال با فشار بر روي عصب بينايي موجب كاهش بينايي و يا در موارد پيشرفته منجر به نابينايي مي شوند.
وي يادآور شد: افزايش پرولاكتين به كاهش سطح هورمون هاي جنسي شامل استروژن در زنان و تستوسترون در مردان مي انجامد و اگر چه عارضه ايجاد شده ناشي از پرولاكتينوم، تهديدي براي حيات فرد محسوب نمي شود اما مي تواند اختلالات جنسي از جمله ناباروري و همچنين تغيير خلق را سبب شود.
بيست و سومين نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري ها از جمعه، 5 آبان ماه با شعار «رسانه هاي آزاد، انسجام اجتماعي و پيشرفت ملي» با حضور بيش از 940 رسانه در مصلاي امام خميني (ره) تهران گشايش يافته است و فعاليت آن تا 12 آبان ماه، همه روزه از ساعت 9:30 تا 20:30 ادامه دارد.
خبرگزاري جمهوري اسلامي در غرفه شماره 229 در ايام فعاليت نمايشگاه مطبوعات، پذيراي حضور بازديدكنندگان است.
فراهنگ**1883**1055
خبرنگار: مريم جلوداران**انتشار: زينب كارگر

سرخط اخبار فرهنگ