نوبخت: دولت بدهی استقلال و پرسپولیس را تقبل می كند

تهران - ایرنا - سخنگوی دولت گفت: دولت بدهی باشگاه های استقلال و پرسپولیس را تقبل می كند و نخواهیم گذاشت این دو باشگاه كشوری دچار مشكل شوند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، محمد باقر نوبخت روز سه شنبه در ادامه نشست هفتگی خبری خود كه این هفته در نمایشگاه مطبوعات برگزار شد درباره بدهی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس اظهاركرد: دولت بدهی این دو باشگاه را تقبل می كند و نخواهیم گذاشت این دو باشگاه كشوری دچار مشكل شود.
وی همچنین در پاسخ به این كه آخرین تصمیم گیری در خصوص حضور بانوان در ورزشگاه ها به كجا رسیده است، اظهار امیدواری كرد: شرایط این كار به صورت سنجیده و با كمترین تنش فراهم شود و تلاش داریم نظرات متفاوت با دولت را جلب كنیم.
سخنگوی دولت درباره افزایش بودجه دفاعی كشور در سال آینده نیز گفت: هنوز پیش نویس بودجه سال 97 تهیه نشده و اگر تهیه شد كه در حال تهیه پیش نویس آن هستیم، اول در دولت مطرح و سپس در كمیسیون برنامه و بودجه مجلس ارائه می شود و پس از دریافت نظرات نمایندگان به صورت لایحه به مجلس ارائه خواهد شد.
نوبخت خاطرنشان كرد: سازمان برنامه و بودجه تصمیم دارد در سال آینده بر اساس واقعیات ، بودجه ریزی انجام را دهد و این بودجه ریزی بر اساس عملكرد خواهد بود یعنی دستگاه هایی كه عملكرد بیشتری داشته باشند، بودجه بیشتر خواهند گرفت.

**ضرورتی ندارد در مورد بودجه های سایه متمركز شویم
رییس سازمان برنامه و بودجه همچنین درباره اجرای قانون كاتسا و عملكرد 6 ماهه دوم دولت برای مقابله با تحریم ها گفت: ما همیشه غیر از بودجه مصوب، هزینه ای را در اختیار داریم و وظیفه داریم بر اساس شرایط خاص و گمانه زنی ها برنامه مدونی را داشته باشیم.
نوبخت افزود: البته امروز ضرورتی ندارد در مورد بودجه های سایه متمركز شویم و آن را آفتابی كنیم ولی نباید نگران بود زیرا كشور ما فراز و وفرودهای مختلفی در زمینه تحریم را پشت سر گذاشته و حتی زمانی آمریكایی ها به ظن خودشان تحریم های هوشمند فلج كننده را اجرا كردند. البته مزاحمت هایی هم توانستند برای ما ایجاد كنند ولی اقتصاد ما رشد كرد و تورم كاهش یافت.
وی خاطرنشان كرد: این گونه نیست كه تصمیماتی بگیرند و بتوانند در اقتصاد كشور تحول ایجاد كنند. این حرف ها از نظر ما توخالی است، ما كشوری با تجربه هستیم و قطعا از تجارب گذشته خود استفاده می كنیم و مطمئن باشید قطعا كنشی خواهیم داشت كه منافع ملی ما را تامین كند.
نوبخت همچنین درباره میزان نقدی اختصاص یافته بودجه راهپیمایی اربعین حسین گفت: اربعین یك حركت خودجوش و مردمی است و مانند دیگر سفرها، سفری رفاهی نیست و ما وظیفه داریم كه هر جایی جمعی ایجاد می شود مقدمات رفاهی برای آن جمع را فراهم كنیم.
وی یادآور شد: مردم كه نمی خواهند به سیزده بدر بروند و این سفر معنوی است و حركت بزرگ شیعیان است و ما باید در این زمینه از نظر سقف بندی، امكانات رفاهی، گذر و راه ها مقدمات لازم را فراهم كنیم و در این زمینه دولت و وزارت كشور هر پیشنهادی كه ستاد مركزی اربعین درباره تامین بودجه ارائه دهد را فراهم خواهند كرد.
سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره جذب سرمایه ایرانیان خارج از كشور و حضور آنها در داخل كه روز گذشته با تصمیم سران سه قوه اتخاذ شد، اظهاركرد: این تصمیمات بی سابقه نیست ولی چون دیروز به تصویب سران سه قوه رسید، نمی توانیم امروز و به سرعت دستورالعملی داشته باشیم.
نوبخت یادآور شد: ولی سازمان برنامه و بودجه تسهیلاتی برای استفاده از سرمایه ایرانیان خارج از كشور در نظر گرفته و این تسهیلات بر اساس دستور العمل خاصی است كه وجود دارد.

**وزیر كشور درمورد سپنتا نیكنام پیگیری می كند
وی درمورد موضع دولت دوازدهم در خصوص سپنتا نیكنام منتخب زرتشتی شورای شهر یزد و اجرای منشور حقوق شهروندی تصریح كرد: دین زرتشت از ادیان رسمی جمهوری اسلامی ایران است كه در قانون اساسی احترام زیادی برای آنها قائل شده است و این افراد از حقوق شهروندی مساوی برخوردارند.
وی خاطرنشان كرد: رییس جمهوری در حكم انتصاب وزیران خواستار اجرای این حقوق شهروندی در پیوست احكام شده و سازمان برنامه و بودجه نیز موظف است كه هر 6 ماه گزارشی درباره اجرای آن به رییس جمهوری ارائه دهد.
سخنگوی دولت خاطرنشان كرد: ما به دنبال یك سلسله اقدامات اثربخش در این زمینه هستیم البته نباید مسائل دیگری را ایجاد كنیم و بر اساس دستوراتی كه به وزیر كشور داده شده این ماجرا پیگیری خواهد شد.
نوبخت همچنین درباره نشست سه جانبه رییسان جمهوری ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان كه فردا در تهران برگزار می شود، اظهاركرد: در سیاست های منطقه ای و روابط خارجی، تحكیم روابط با همسایگان اصل اول است و در سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی بر گسترش روابط تاكید شده و جلسات مختلفی برای هماهنگی با سه رییس جمهوری ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان برگزار شده است.
وی افزود: جلسه فردا نیز در راستای گسترش روابط است، البته ایران و روسیه رویكرد مشابهی در مسائل منطقه ای بخصوص تروریسم دارند و از هم اكنون پیش بینی می كنیم كه جلسه فردا، خوب و موثر باشد.
رییس سازمان برنامه و بودجه درباره كولبران و امتیازات خاصی كه برای آنها در نظر گرفته شده است، گفت: ستاد ویژه ای در وزارت كشور در این زمینه فعال است و تصمیمات به روز اتخاذ می كنند و این ستاد این موضوع را به دقت پیگیری می كند.
نوبخت همچنین درباره رای اعتماد مجلس به وزیران پیشنهادی و پیام آن گفت: رای اعتماد نمایندگان پیام همكاری و تعامل داشت كه این رای پس از رای اعتماد كم نظیری كه شهریورماه امسال به هیات دولت و رای بالای مجلس به اصلاح قانون بودجه در سال گذشته داده شده بود، ارزیابی می شود.
وی تصریح كرد ما نسبت به همكاری های مجلس با دولت شاكر و قدردان هستیم و امیدواریم به همین طریق بتوانیم با تهدیدات خارجی نیز مقابله كنیم.
معاون رییس جمهوری همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره اعلام نشدن نرخ تضمینی محصولات كشاورزی گفت: در سال گذشته نرخ تضمینی برای این كه بتواند در سطح قابل قبولی باشد و به سطح خاصی برسد كه پیش از دولت یازدهم حدود 400 تومان بود برنامه خاصی را اجرا كردیم ولی امروز قیمت تمام شده محصولات كشاوزی برای دولت بیش از 1300 تومان است و تا امروز بیش از 8 و نیم میلیون تن گندم خریده ایم و 11 هزار و 560 میلیارد تومان پرداخت داشتیم.
نوبخت افزود: تا كنون 80 درصد پول های محصولات خریداری شده پرداخت شده است و من به عنوان رییس سازمان برنامه و بودجه قول می دهم كه تمامی پرداخت ها برای خرید تضمینی محصولات كشاورزی را تا پیش از 25 آبان تسویه كرده و گزارش آن را به افكار عمومی ارائه دهم.
وی در پاسخ به این كه رییس جمهوری در جلسه روز گذشته سران قوا از امنیت اقتصادی سخن به میان آورده اند منظور ایشان چه بوده است، یادآور شد: امنیت اقتصادی برآیندی از مولفه های مختلف است كه یكی از آنها بهبود فضای كسب و كار می شود كه خودش 10 آیتم دارد و دولت از هفدهم شهریور ماه سال 92 این موضوع را در سه سطح آغاز كرد .
سخنگوی دولت تصریح كرد: فكر می كنم میزان سرمایه گذاری قابل توجهی طی یك سال و نیم گذشته در كشور انجام شده است و باید به این مسئله ادامه دهیم و ممكن است درگفت وشنود های برجام تحولاتی هم بوجود آید كه بحث دیگری است كه هر اتفاقی بیافتد نسبت به حفظ آن اقدام خواهیم كرد.
نوبخت در پاسخ به این كه نگاه دولت به مطبوعات چگونه است، تصریح كرد: همانطور كه در سال گذشته بودجه مطبوعات را 100 درصد افزایش دادیم دولت وظیفه خود می داند تا این بخش را تقویت كند .
وی همچنین در پاسخ به سوالی درمورد تعطیلی ششم آذر ماه سال جاری سالگرد شهادت امام حسن عسگری(ع) و اتمام پایان اجرای آزمایشی لایحه مدیریت خدمات كشوری تا پایان سال 96 اظهاركرد: گزارش این موضوعات پس از بررسی در پایگاه اطلاع رسانی دولت ارائه می شود.
نوبخت در پاسخ به این سوال كه با توجه به ابلاغ منشور حقوق شهروندی باز هم شاهد دستگیری فعالان رسانه ای هستیم، دولت در این زمینه چه برنامه ای دارد، خاطرنشان كرد: دولت با انتشار منشور حقوق شهروندی خود را متعهد به رعایت حقوق شهروندان كرده و این موضوع را به تك تك وزیران ابلاغ كرده است وبخصوص وزیران اطلاعات وفرهنگ و ارشاد اسلامی كه می بایست درمدت 2 ماه كه پایان ماه جاری به اتمام می رسد گزارش های خود را ارائه دهند و رییس جمهوری خود را به هر آنچه بیان كرده متعهد می داند .
وی در پاسخ به سوالی درباره جزئیات درخواست دیدار ترامپ از روحانی و این كه آیا درخواست های دیگری هم بوده است، گفت: سخنگوی وزارت امور خارجه درباره این موضوع اطلاع رسانی كامل كرده است .
سخنگوی دولت در پاسخ به این كه دولت برای حل بحران زباله در منطقه سراوان رشت چه برنامه ای دارد، گفت: متاسفانه سایر مناطق ایران مانند استان ها مازندران، گلستان نیز از این مشكل رنج می برند و این مسئله جزو اولویت های دولت است.
نوبخت افزود: سازمان حفاظت محیط زیست در این خصوص نامه ای را به سازمان برنامه و بودجه ارسال كرده و پیگیر تخصیص بودجه ای برای رفع مشكل پسماندها هستیم.
وی در پاسخ به این كه به رغم این كه منطقه خوزستان قطب نفتی كشور است، ولی مردم این منطقه از ریزگردها و مشكلات منابع آبی رنج می برند، دولت برای این منطقه چه برنامه ای دارد، با تایید اوضاع ریزگردها كه مردمان شریف این استان را آزرده می كند، تاكید كرد:دولت متاسف است مردمانی كه خدمات شایانی در دوران دفاع مقدس داشتند از این مسئله رنج می برد.
سخنگوی دولت اضافه كرد دولت برای این منطقه طرح هایی را در دست اجرا دارد، از جمله طرح 550 هزار هكتاری كه 300 هزار هكتار آن احیا شده و مابقی در دست اجرا است و در سفر رییس جمهوری به این استان ایشان متعهد شدند كه منابع مالی مشكل آب و فاضلاب این استان را تامین كند.
نوبخت با یادآوری اجرای طرح قدیر و كارون 3 گفت: شورای اقتصاد منابع مالی مورد درخواست برای مشكلات آب و فاضلاب این استان را تایید كرده و طی هفته های آینده پروژه بزرگ تامین آب را در این استان آغاز می كنیم.
وی خاطرنشان كرد: دولت برای اجرای آبرسانی 100 میلیارد تومان بودجه تخصیص داد كه با انتقاد برخی از نمایندگان استان ها مواجه گردید كه چرا این مبلغ تنها به استان های سیستان و بلوچستان و خوزستان تخصیص یافته و به دیگر استان ها منابعی داده نشده است كه نشان می دهد دولت موضوعات این استان ها را مورد توجه دارد.
سیام * 1053**9103 ** 1336
خبرنگاران:حمید شریفی كیا**حمید شهریاری* انتشار: مهرنوش خانزائی

سرخط اخبار ورزش