مقطع ابتدايي مهمترين دوره تحصيلي در آموزش و پرورش است

تهران- ايرنا- وزير اسبق آموزش و پرورش گفت: مهمترين اتفاقات تربيتي براي دانش آموزان، در مقطع ابتدايي صورت مي گيرد و شكل گيري رفتارها و شخصيت هر فردي در اين دوره تحصيلي پايدار خواهد بود.

به گزارش خبرنگار فرهنگي ايرنا، مرتضي حاجي روز سه شنبه در مراسم امضاي تفاهم نامه آموزش هاي ترافيكي به كودكان اظهار داشت: تفاهم نامه همكاري كانون جهانگردي و اتوموبيلراني با معاونت آموزش ابتدايي وزارت آموزش و پرورش از اهميت بالايي برخوردار است زيرا معتقديم اين دوره تحصيلي براي قشرهاي مختلف جامعه نقش آفرين است و ابتدايي، مهمترين معاونت وزارت آموزش و پرورش است.
وي مهم‌ترين هدف امضاي اين تفاهم‌نامه را گسترش آموزش همگاني و آشنايي كودكان و دانش‌آموزان با مسائل ايمني و چگونگي تردد در جاده‌ها عنوان كرد و افزود: هر ساله آمارهاي نگران كننده‌اي از تصادفات جاده‌اي و تعداد مجروحان و كشته‌شدگان سوانح رانندگي در كشور منتشر مي‌شود كه بخشي از آنها را كودكان و دانش‌آموزان تشكيل مي‌دهند.
عضو هيات مديره كانون جهانگردي و اتومبيلراني تصريح كرد: با توجه به اين آمارها، همه ما بايد در خصوص ايمني جاده‌ها و آموزش فرهنگ رانندگي و سفر ايمن احساس مسئوليت و تكليف كنيم.
حاجي با اشاره به برخي بندهاي اساسنامه كانون جهانگردي و اتومبيلراني يادآور شد: طبق بندهايي از اين اساسنامه، آموزش در حوزه فرهنگ رانندگي و ايمني سفر را در سال‌هاي اخير آغاز كرده‌ايم و از آنجايي كه كانون يك موسسه غيردولتي محسوب مي‌شود، مي‌توان اين نهاد را به عنوان سخنگوي رانندگان، مسافران و ترددكنندگان در جاده‌ها و محورهاي مواصلاتي معرفي كرد كه با اجراي ويژه‌ برنامه‌هاي مختلف، به دنبال فرهنگ‌سازي و آموزش است.
وي يادآور شد: تلاش زيادي شده است تا اين آموزش‌ها گسترش يابد و در همين رابطه از طريق رايزني با بخش‌هاي دولتي اعم از سازمان راهداري وزارت راه و پليس راهور ناجا، جلسات متعددي برگزار و همكاري‌هاي موثري آغاز شده تا بتوانيم به ترويج فرهنگ صحيح رانندگي و آموزش در اين حوزه بپردازيم.
عضو هيات مديره كانون جهانگردي و اتومبيلراني به تشكيل شوراي ايمني سفر در كانون جهانگردي و اتومبيلراني اشاره كرد و گفت: جمع‌بندي اين شورا كه از افراد متخصص تشكيل شده، اين است كه اگر بر روي آموزش و فرهنگ‌سازي تمركز كنيم بسياري از مشكلات حوزه خودرويي و سفر را مي‌توان با آموزش رفع و حل كرد.
حاجي ادامه داد: از اين رو مبناي آموزشي را از مقطع ابتدايي كه پايه شكل‌گيري رفتارها و فرهنگ اجتماعي در آن گذاشته مي‌شود، شروع كرديم و در همين راستا اين تفاهم‌نامه را با آموزش و پرورش به امضا رسانديم.
وي در پايان ابراز اميدواري كرد كه بلافاصله پس از امضاي تفاهم نامه كارگروه مشتركي براي اجرايي شدن هرچه سريعتر بندهاي اين سند تشكيل شود.
معاون آموزش ابتدايي وزارت آموزش ‌و پرورش نيز در اين مراسم گفت: تفاهم‌نامه مشترك كانون جهانگردي و اتومبيلراني و وزارت آموزش ‌و پرورش يك تفاهم‌نامه ارزشمند و كاربردي است كه هدف اصلي آن مي‌تواند آموزش بهتر زيستن كودكان اين سرزمين و سرآغازي براي تقويت همكاري‌هاي وزارت آموزش و پرورش با ديگر دستگاه‌هاي دولتي و غيردولتي باشد.
رضوان حكيم زاده به آمار سوانح جاده‌اي در كشور اشاره كرد و افزود: هر ساله تعداد زيادي از معلمان و دانش‌آموزان در سوانح جاده‌اي جان خود را از دست مي‌دهند و اين سوانح گاه در مناطق محروم به ويژه در استان‌هاي شمالي كه مدارس در حاشيه جاده‌ها احداث شده است، اتفاق مي‌افتد.
اين مقام مسئول ادامه داد: شايد يكي از علت‌هاي مهم وقوع اين اتفاقات ناگوار، اين باشد كه آموزش‌هاي هدفمند در خصوص تردد ايمن، كمتر مورد توجه قرار گرفته است.
حكيم‌زاده با اشاره به نقش آموزش از سنين كودكي و ماندگاري آن در افراد گفت: در اين تفاهم‌نامه و آموزش‌هاي لازم از مقطع ابتدايي آغاز مهارت‌هاي ترافيكي از سنين كودكي به دانش‌آموزان آموزش داده مي‌شود.
وي با تاكيد بر عزم جدي دو طرف براي اجرايي شدن مفاد اين تفاهم‌نامه افزود: با امضاي اين تفاهم‌نامه، كانون جهانگردي و اتومبيلر‌اني و وزارت آموزش ‌و ‌پرورش تلاش مي‌كنند تا آموزش‌ها به صورت نظام‌مند به مربيان و كودكان منتقل مي‌شود و حتي لازم است برخي از آموزش‌ها از دوران پيش دبستاني و دبستاني از سوي كودكان فرا گرفته شود.
بر اساس اين گزارش، تفاهم‌نامه همكاري كانون جهانگردي و اتومبيلر‌اني و وزارت آموزش ‌و ‌پرورش در راستاي توسعه برنامه‌هاي آموزشي ايمني راه و سفر امروز، هشتم آبان ماه با حضور رضوان حكيم‌زاده معاون آموزش ابتدايي وزارت آموزش ‌و ‌پرورش، مرتضي حاجي و ابوالحسن محتشمي اعضاي هيات مديره، عبدالناصر پورمهران سرپرست كانون جهانگردي و اتومبيلراني و جمعي از مسئولان دستگاه‌هاي فعال در حوزه ايمني راه و سفر از جمله جمعيت طرفداران ايمني راه‌ها امضا شد.
هر دو طرف در زمينه اجراي برنامه ها و طرح هاي آموزشي و فرهنگي و تربيتي مرتبط با موضوع ايمني راه و فرهنگ ترافيك همكاري مي كنند.
انجام مطالعات مشترك به منظور شناسايي مشكلات و كاستي هاي مرتبط با فرهنگ ترافيك و ايمني راه دانش آموزان و نيز همكاري در اجراي طرح هاي آموزشي، تربيتي و فرهنگسازي به ويژه دو طرح «رفتن ايمن به مدرسه» و «آموزش هاي ترافيكي به كودكان در مدارس» جزء موضوعات تفاهم نامه مشترك وزارت آموزش و پرورش و كانون جهانگردي و اتوموبيلراني است.
فراهنگ**1883**1055
خبرنگار: مريم جلوداران**انتشار: زينب كارگر

سرخط اخبار فرهنگ