۹ آبان ۱۳۹۶،‏ ۱۴:۲۹
کد خبر: 82714742
۰ نفر
30 درصد فضای تهران برای معلولان مناسب سازی شده است

تهران- ایرنا- مدیر بهزیستی شهر تهران با بیان اینكه میزان مناسب سازی های انجام شده در سطح شهر تهران در هر بخش متفاوت است، گفت: به طور میانگین، 30 درصد پایتخت برای معلولان مناسب است.

مصطفی سراج روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها، سرعت اقدامات صورت گرفته در زمینه مناسب سازی شهرها برای معلولان را بسیار كند و تدریجی اعلام كرد و خواستار اجرای این اقدامات در سطح وسیعتر شد.
وی به تشكیل جلسات مستمر ستاد مناسب سازی در تمام استان ها با حضور بیشتر دستگاه ها اشاره كرد و گفت: دستگاه ها باید مناسب سازی را در اولویت قرار بدهند زیرا این موضوع نه تنها صراحت قانونی دارد بلكه هر دستگاهی موظف به تخصیص اعتبارات شده است.
سراج با تاكید بر اینكه نباید فرد معلول را از بقیه افراد جامعه، جدا كرده و فضای خاصی به آنها اختصاص دهیم اظهار كرد: طراحی ها در سطح شهرها باید به گونه ای باشد كه هر فرد با هر سطح توانایی از جمله معلولان، جانبازان، مادری همراه با كالسكه نوزاد و حتی فردی با بار سنگین بتواند تردد كند.
وی افزود: در تقسیم بندی های جدید جهانی ناتوانی، خاص فرد نیست و نباید به فرد برچسب معلولیت و كم توانی زده شود بلكه باید بدون جداسازی، فضا را برای همه افراد جامعه آماده كرده و امكانات دسترسی، تحصیل و كسب درآمد را فراهم كنیم.
سراج با تاكید بر اینكه باید مناسب سازی با دستگاه های متولی به صورت عملیاتی و كاربردی پیگیری شود، اظهار كرد: امروز قابل دفاع نیست كه مدرسه ای در شهر تهران مناسب سازی نشده باشد و دانش آموز برای رفتن به مدرسه با مشكل مواجه شود.
به گفته وی با نگاه جامع امروزی نباید ساختمانی با پله طراحی شود كه نیازمند رمپ باشد و با جایگزینی طراحی های بدون مانع، مشكلات اختلاف سطح حل شود.
مدیر بهزیستی شهر تهران با تاكید بر اینكه مناسب سازی هر بخش متفاوت است، گفت: به عنوان مثال 27 درصد مكان های عمومی و 15 درصد فضاهای آموزشی، مناسب سازی شده است و به طور میانگین تنها 30 درصد سطح شهر تهران دارای مناسب سازی است البته در برخی فضاها اقداماتی انجام شده كه مورد تایید ستاد نیست.
بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها از جمعه، 5 آبان ماه با شعار «رسانه های آزاد، انسجام اجتماعی و پیشرفت ملی» با حضور بیش از 940 رسانه در مصلای امام خمینی (ره) تهران گشایش یافته است و فعالیت آن تا 12 آبان ماه، همه روزه از ساعت 9:30 تا 20:30 ادامه دارد.
خبرگزاری جمهوری اسلامی در غرفه شماره 229 در ایام فعالیت نمایشگاه مطبوعات، پذیرای حضور بازدیدكنندگان است.
فراهنگ ** 7561 **1055
خبرنگار: سارا كریمیان**انتشار: زینب كارگر