۹ آبان ۱۳۹۶،‏ ۱۳:۰۱
کد خبر: 82714562
۰ نفر
جنگل هاي مازندران زير آتش خطاي انساني

ساري - ايرنا - آتش افزوي برخي شكارچيان غيرمجاز و دامداران در جنگل هاي مازندران ، چهار نقطه از اراضي جنگلي با درختان كمياب اين استان را در 48 ساعت گذشته دچار آتش سوزي كرد.

منابع مسئول در اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري مازندران امروز سه شنبه به خبرنگار ايرنا گفتند كه هم اكنون حدود 25 هكتار از اراضي جنگلي استان كه بخشي از آنها رويشگاه گونه هاي كمياب 'راش' و 'سرخ دار' است ، در شهرستان هاي آمل ، بابل، نور و نكاء در آتش ناشي از غفلت و خطاي انساني مي سوزد.
يگان حفاظت منابع طبيعي و آبخيزداري مازندران براي خاموش كردن آتش سوزي به دنبال استفاده از بالگرد و بسيج نيروهاي مردمي است.
فرمانده يگان حفاظت منابع طبيعي و آبخيزداري اداره كل منابع طبيعي مازندران منطقه ساري گفت كه هم اكنون بخشي از جنگل منطقه امامزاده عبدالله در شهرستان آمل ، رودبارك و گزنه سرا در شهرستان نور ، بندپي در شهرستان بابل و ليمونده در شهرستان نكا در حال سوختن است .
سرهنگ حسين علي خورشيدي علت آتش سوزي در اين مناطق را آتش روشن كردن توسط شكارچيان غير مجاز و دامداران منطقه و بي توجهي آنها در خاموش كردن آتش هنگام ترك منطقه بوده است .
وي افزايش كم سابقه دماي هوا در مازندران طي دو روز گذشته و وزش باد گرم را در گسترش آتش سوزي و مهار ناپذيري آن موثر دانست .
دماي هواي مازندران از روز يكشنبه رو به افزايش گذاشت و ديروز دوشنبه در بعضي مناطق به حدود 38 درجه رسيد.
سرهنگ خورشيدي گفت كه گونه هاي كمياب درختي در اين آتش سوزي ها در حال سوختن است كه مهم ترين آن راش و سرخ دار در منطقه جنگلي امامزاده عبدالله آمل و بندپي بابل است .
وي افزود كه به دليل بروز اين حوادث در مناطق صعب العبور، وزش باد شديد و وجود تنه درختان فرسوده بر جاي مانده در جنگل، خاموش كردن آتش در اين مناطق به درازا كشيد.
سرهنگ خورشيدي گفت : براي تسريع درخاموش كردن آتش سوزي در مناطق جنگلي مازندران به دنبال بهره گيري از يك فروند بالگرد و بسيج نيروهاي مردمي هستيم.
به گفته وي ، آتش در برخي از اراضي جنگلي در شهرستان هاي نور و نكاء با كمك نيروهاي مردمي و يگان حفاظت تا حد زيادي مهار شد.
مازندران با 24 هزار كيلومترمربع وسعت حدود يك ميليون و 300 هزار هكتار اراضي جنگلي دارد كه تحت مديريت اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري منطقه ساري و نوشهر قرار دارد.
خبرنگار : حسين فلاحتي ** انتشار دهنده : حسن فلاحتي
6982/1654

سرخط اخبار استان‌ها