ورود سامانه جديد بارشي به آذربايجان شرقي همراه با كاهش نسبي دما

تبريز - ايرنا - معاون توسعه و پيش بيني اداره كل هواشناسي آذربايجان شرقي گفت: از فردا چهارشنبه سامانه جديد بارشي به استان مي شود و دماي هوا به طور نسبي كاهش مي يابد.

محمد اشجعي روز سه شنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: براساس بررسي نقشه هاي همديدي، آينده نگري و تصاوير ماهواره اي، اين سامانه بارشي تا روز يكشنبه هفته آينده به طور متناوب هواي استان را تحت تاثير قرار مي دهد.
وي با بيان اينكه از روز جمعه از شدت اين سامانه كاسته مي شود، اظهار كرد: در پي نفوذ اين سامانه ناپايدار جوي به تدريج شاهد افزايش باد و گرد و غبار در برخي شهرها استان خواهيم شد.
معاون توسعه و پيش بيني اداره كل هواشناسي آذربايجان شرقي يادآوري كرد: با نفوذ اين سامانه از امشب بر ميزان ابرها افزوده شده و از فردا بارش باران توام با رگبار، آذرخش و كاهش دما بر استان حاكم مي شود.
اشجعي با بيان اينكه روز گذشته شدت وزش باد در استان از 60 تا 72 كيلومتر گزارش شده است، ادامه داد: با توجه به شدت بارش هاي رگباري با نفوذ اين سامانه بارشي در برخي نواحي استان توصيه مي شود اقدام لازم براي جلوگيري و كاهش خسارت هاي احتمالي به عمل آيد.
وي گفت: دماي كنوني تبريز 16 درجه بالاي صفر بوده و نسبت به روز گذشته 4 درجه كاهش يافته است.
آذربايجان‌شرقي، منطقه اي سردسير و كوهستاني است و از لحاظ تقسيم‌بندي‌هاي اقليمي جزو مناطق نيمه‌خشك به حساب مي‌آيد.
آب و هواي اين استان به‌ طور كلي سرد و خشك است ولي به‌ علت تنوع توپوگرافيكي از اقليم‌هاي متفاوتي برخوردار است.
اين استان همواره تحت تاثير باد‌هاي سرد شمالي و سيبري و بادهاي مرطوب درياي سياه و مديترانه و اقيانوس اطلس همچنين بادهاي محلي متاثر از كوهستان‌هاي سبلان در شرق، سهند درغرب و جنوب غربي، رشته كوه‌هاي قره‌داغ درشمال، رشته كوه‌هاي تخت سليمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال‌شرق استان قرار دارد.
خبرنگار: پرويز بابائي ** انتشار دهنده: عزيزي راد
8023/518

سرخط اخبار استان‌ها