۹ آبان ۱۳۹۶،‏ ۱۱:۲۳
کد خبر: 82714373
۰ نفر
كوچ اجباری 2500 شیء قدیمی روستای 'نی'

سنندج - ایرنا - اشیای قدیمی كه طی 2 دهه با تلاش یك علاقه‌مند به آثار تاریخی در روستای نی مریوان استان كردستان از آسیب های مدرنیته نجات یافته بودند این روزها به علت نداشتن مكان مشخص به ناچار راه كوچ از روستا به شهر را در پیش گرفته اند تا فرصتی برای دیده شدن پیدا كنند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، گردشگری روستایی پدیده ای تازه در معرفی روستاها است كه می توان با استفاده از این فرصت فرهنگ، نژاد، آیین های زندگی، آب و هوای روستایی هر منطقه و استان را به گردشگران و علاقه مندان به سفر معرفی كرد.
فاتح ارژنگی علاقه مند به تاریخ و فرهنگ روستایی است كه 21 سال از عمر خود را صرف جمع آوری بیش از 2 هزار و 500 شی تاریخی و قدیمی از روستاهای اورامانات كردستان كرده و اكنون در انتظار یاری مسئولان و هم روستایی های خود برای یافتن مكانی مشخص به منظور نگهداری این مجموعه است.
فاتح ارژنگی متولد 1352، دیپلمه ریاضی و دانشجوی زبان و ادبیات فارسی است و كشاورزی را شغل خود معرفی می كند و باور دارد، علاقه به آثار تاریخی مهمترین انگیزه‌اش برای خریداری و جمع آوری این مجموعه 2 هزار و 500 قطعه ای است.
وی در پاسخ به اینكه مهمترین علت جمع آوری اشیای قدیمی در آغاز كار چه بود؟ افزود: دهه 70، سال های عبور زندگی روستایی ایران از سنت به مدرنیته بود و به آن دلیل مردم، بسیاری لوازم قدیمی زندگی خود را به علت عدم استفاده دور می انداختند یا با انبار كردن در گوشه ای، آنها را به فراموشی می سپردند.
ارژنگی می گوید: علاقه مندی به آثار تاریخی باعث شد با مشاهده بی مهری به لوازم زندگی گذشتگان سال 1375 جمع آوری این اشیا را شروع كنم تا علاوه بر حفاظت از فرهنگ بومی منطقه، آنها را در مجموعه ای برای عموم به نمایش بگذارم.
وی تاكید كرد: پس از پنج سال برای اولین بار توانستم در خانه قدیمی پدری در روستای نی مریوان كه از روستاهای هدف گردشگری در جوار زریبار بزرگترین دریاچه آب شیرین ایران است، مجموعه را به نمایش در آورم و در سال 1390 نیز با هماهنگی بخشداری این آثار به محل دهیاری روستا منتقل شد.
ارژنگی یادآور شد: هم اكنون فرصت نمایش آثار در دهیاری، به علت تغییر و تحولات انجام گرفته (تغییر دهیار) از من گرفته شد و با پیگیری های انجام شده از طریق فرمانداری و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مریوان قرار است مجموعه را به فرهنگسرای شهرداری در شهر مریوان منتقل كنم.
وی در پاسخ به اینكه آیا می توان در روستا محلی برای نمایش آثار دایر كرد؟ گفت: این آثار متعلق به فرهنگ روستاهای اطراف است و با توجه به اینكه روستای نی در كنار دریاچه واقع است می توان در محلی مناسب، آثار را در همان روستا به نمایش در آورد و گردشگران را به حضور در روستا ترغیب و تشویق كرد.
پاسخ ارژنگی به این سوال كه آیا مسئولان حمایتی برای احداث مكان نمایش مجموعه داشته اند، افزود: بخشداری مركزی سال قبل تسهیلاتی برای احداث سفره خانه در روستا و گنجاندن مجموعه در این محل برای من مصوب كرد اما به علت اقساط بالای آن و برخی باورهای محلی نتوانستم از این تسهیلات استفاده كنم.
این مجموعه دار آثار تاریخی و مردم شناس حوزه روستایی كردستان تعیین محل مناسب برای نمایش آثار خود در قالب یك موزه را از بزرگترین حسرت های خود دانست و اضافه كرد: اینكه بضاعت مالی برای ایجاد و احداث یك موزه ندارم حسرت همیشگی ام است ولی انتظار دارم مسئولان برای این هدف یاری ام كنند.
وی همچنین در خصوص انتقال اشیا از روستا به شهر نیز گفت: برای من فرقی ندارد محل نگهداری آثار قدیمی كجا باشد تنها به فكر آن هستم كه بتوانم با نمایش آن گامی در حفظ این میراث بردارم ولی در روستای نی (روستای هدف گردشگری) باشد بدلیل همجواری با دریاچه و حضور گردشگران مفید تر است و باعث رونق روستا هم می شود.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مریوان نیز ارژنگی را از وفاداران و علاقه مندان به میراث فرهنگی معرفی می كند كه طی 2 دهه از زندگی خود صرف جمع آوری مجموعه ای از ابزار آلات فرهنگ زندگی روستاهای منطقه اورامانات و مریوان در حاشیه زاگرس مركزی كرده است.
فریاد حدایان با بیان اینكه عمده آثار این مجموعه دار مربوط به دوران معاصر در بخش های معرفی آداب و سنت های مردم محلی، ابزار آلات مربوط به مشاغل منطقه و وسیله های جنگی و دفاعی است، افزود: در این مجموعه آثاری از دوران میترایی، اشكانی، ساسانی و مادها نیز یافت می شود.
وی با بیان اینكه انتقال اشیا به فرهنگسرای شهر مریوان با هدف حفاظت و صیانت از آنها انجام می شود، افزود: توافق های اولیه برای در اختیار گرفتن این مكان از سوی مدیریت شهری اخذ شده و تلاش می شود اشیا به صورت موقت تا احداث موزه در پارك ملت در این محل نگهداری شوند.
به گفته وی، شهرداری مریوان در محل پارك ملت ساختمانی را برای ایجاد موزه مریوان در دست احداث دارد و هم اكنون تغییرات جزیی آن با توجه به استانداردهای مكان یك موزه در حال انجام است كه مقرر شد مجموعه قدیمی و تاریخی آقای فاتح ارژنگی پس از تكمیل به این محل منتقل شود تا در تكمیل كننده بخشی از موزه مریوان موثر باشد.
وی با اشاره به اینكه روستای نی در جنوب غربی دریاچه زریبار و یكی از 9 روستای حاشیه این دریاچه و جزء روستاهای هدف گردشگری استان كردستان است، یادآور شد: میراث فرهنگی در صورت تامین محل نگهداری این مجموعه آمادگی كامل برای حمایت از این مجموعه دار را دارد.
حدادیان ادامه داد: با توجه به مشكلات اعتباری دولت، امكان خرید و ساخت موزه یا محل نگهداری این اشیا از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ممكن نیست اما این سازمان در راستای سیاست های خود قادر به حمایت از مجموعه دار در بخش های دیگر است.
عضو شورای اسلامی روستای نی نیز در این ارتباط با بیان اینكه زحمات این مجموعه دار در 2 دهه از زندگی خود اقدامی تحسین برانگیز بین اهالی روستا است، گفت: او بسیاری از اشیا جمع آوری شده را با هزینه شخصی از مردم روستاهای اطراف مریوان و منطقه اورامانات خریداری كرده است.
محمد كاوه افزود: ارژنگی هم اكنون به علت تغییر و تحولات در دهیاری، مجبور به خارج كردن اشیا از این محل شده ولی شورا آمادگی دارد در صورت رضایت وی، جلسه ای با بخشداری و فرمانداری جهت ایجاد یا تخصیص محلی مناسب برای نگهداری اشیا در همین روستا داشته باشد.
وی لازمه ایجاد یك محل جدید برای این مجموعه دار را حمایت بخشداری و فرمانداری در تامین اعتبارات آن دانست و تاكید كرد: حفظ اشیا در روستا علاوه بر جذب گردشگران می تواند گامی در ارج نهادن به زحمات 21 ساله این مجموعه دار، باشد.
جمال ارژنگی دیگر عضو شورای اسلامی روستای نی مریوان نیز خارج شدن مجموعه از روستا را به عنوان آسیبی برای گردشگری روستایی اعلام كرد و افزود: بلاتكلیفی و تغییر و تحولات دهیاری مهمترین دلیل خارج شدن مجموعه اشیای قدیمی و تاریخی از محل ساختمان دهیاری بود ولی شورا آماده است در صورت تایید بخشداری مجموعه اشیای تاریخی و قدیمی به این محل بازگردانده شود.
بخشدار مركزی مریوان نیز در این ارتباط گفت: مجموعه اشیای قدیمی و تاریخی وسایل شخصی فاتح ارژنگی است و بخشداری برای حمایت، پرداخت 700 میلیون ریال تسهیلات را به او برای ایجاد سفره خانه سنتی تصویب كرد.
رضا خسروی با بیان اینكه این مجموعه دار در بهترین نقطه روستا قطعه زمینی دارد ولی اقدامی برای دریافت تسهیلات نكرده است، افزود: پس از شروع بكار دهیار جدید و در صورتی كه اعضای شورای اسلامی روستا به استقرار این مجموعه در محل دهیاری رضایت دهند، بخشداری نیز برای حمایت از گردشگری روستایی آماده همكاری است.
روستای نی مریوان با سه هزار نفر جمعیت در قالب 800 خانوار یكی از روستاهای معروف، پرجمعیت و كوهستانی شهر مریوان است و مردم آن علاوه بر كشاورزی در ساخت صنایع دستی بویژه كلاش بافی خبره هستند.
گزارش: حسن حسین زاده ** انتشاردهنده: مجید سلیمانی
3034/9102