۹ آبان ۱۳۹۶،‏ ۱۰:۳۰
کد خبر: 82714278
T T
۰ نفر
پهلوان نامی تا خانه ابدی تشییع شد

تهران - ایرنا - پیكر مرحوم «عباس زندی» پهلوان كشتی ایران روز سه شنبه بر دوش مردم قدرشناس ایران و جامعه ورزش كشور در ورزشگاه شهید شیرودی تهران تشییع و برای خاكسپاری به قطعه نام آوران بهشت زهرا(س) تهران انتقال یافت.

در این مراسم جمع زیادی از مردم، مسئولان ورزش كشور و بسیاری از ورزشكاران و پیشكسوتان ورزش كشتی و پهلوانی حضور داشتند، در مراسم تشییع پیكر مرحوم عباس زندی، پس از قرائت مرثیه اباعبدالله حسین(ع)، نماز میت خوانده شد و سپس برای خاكسپاری به بهشت زهرا(س) انتقال یافت.
در این مراسم، نوای ضرب مرشدی به یاد پهلوان نامی ایران و آخرین بازمانده بازی های المپیك 1948 لندن نواخته شد.
محمدرضا طالقانی، بهرام افشار زاده، مهدی مناجاتی، امیر حسینی، بهرام مشتاقی، رسول خادم، ابراهیم جوادی، پرویز سیروس پور، حمید بنی تمیم، علی اشكانی، عارف ربطی دبیر سابق فدراسیون، مجید خدایی، محمدرضا نوایی، پرویزعرب
حمید جاسمیان، حسین ملا قاسمی، آرش میراسماعیلی، علیرضا حیدری، رضا لایق از جمله افراد شركت كننده در مراسم تشییع عباس زندی بودند.
مرحوم «عباس زندی»، آخرین بازمانده از نسل پهلوانان قدیمی و اساطیری ایران در دهه های 20 و 30 هجری شمسی چون پهلوانان مصطفی طوسی، ابوالقاسم سخدری، حاج عبدالحسین فیلی، یعقوب علی شور ورزی، احمد وفادار، جهان پهلوان غلامرضا تختی، عباس گلمكانی، ناصر محمدی، حسین نوری، علی غفاری، نبی سروری و عبدالله مجتبوی است كه همگی دارفانی را وداع گفته اند.
مرحوم عباس زندی متولد سال 1310 در محله «سنگلج» از محله های بسیار قدیمی تهران است. زندی از سال های دور، به داشتن منش و صفات پهلوانی از جمله اخلاص، تواضع و فروتنی و سلامت اخلاقی شهره بوده و همواره خود را زمین خورده و خاك پای مردم می دانست.
پهلوان عباس زندی، ورزش كشتی را در سن 14 سالگی در باشگاه «ببر» در میدان منیریه تهران و زیرنظر مرحوم «حسن سعدیان» و مرحوم حاج عبدالحسین فیلی آغاز كرد و در 17سالگی به عضویت تیم ملی كشتی آزاد ایران اعزامی به بازی های المپیك 1948 لندن درآمد و از این نظر (داشتن سن كم)، جزو كشتی گیران استثنایی دنیا به حساب می آمد و یكی از بازماندگان نخستین حضور ایران در بازی های المپیك (1948) بود.
وی در نخستین حضور بین المللی خود، در بازی های المپیك 1948 لندن به مقام پنجم رسید و در سن 18 سالگی نیز به مقام پهلوانی پایتخت و ایران رسید كه این نیز از موارد استثنایی پهلوان عباس زندی است.
مرحوم عباس زندی از جمله نوادر كشتی ایران است كه تجربه حضور در سه دوره پی در پی بازی های المپیك 1948 لندن، 1952 هلسینكی و 1956 ملبورن را دارد.
او به همراه مرحوم «جهانبخت توفیق»، نخستین مدال طلای تاریخ كشتی ایران را از مسابقه های كشتی آزاد قهرمانی جهان در سال 1954 در توكیو ژاپن به ارمغان آورد.
عباس زندی ضمن در اختیار داشتن مدال های طلای قهرمانی جهان در سال های 1954 توكیو ژاپن و 1955 ورشو لهستان و مدال طلای بازی های آسیایی 1958 توكیو، همچنین مدال طلای مسابقه های قهرمانی ارتش های جهان در سال 1961 در شهر استانبول تركیه و در سن بازنشستگی خود از دنیای قهرمانی بدست آورد و بلافاصله پس از آن به جرگه مربیان تیم ملی كشتی آزاد ایران پیوست.
وی در پیكارهای كشتی آزاد قهرمانی جهان در سال 1962 در شهر تولیدو آمریكا، یكی از مربیان تیم ملی ایران بود.
پهلوان عباس زندی همچنین در بازی های المپیك 1964 توكیو و 1968 مكزیكوسیتی، سرمربیگری تیم ملی كشتی آزاد ایران را برعهده داشت.
«رسول خادم» رئیس فدارسیون كشتی در حاشیه مراسم تشییع پیكر مرحوم زندی در گفت و گو با خبرنگاران گفت: مرحوم عباس زندی نماد بزرگی و انسانیت بود و تمام افرادی كه زمانی شاگرد وی بودند به جایگاه والای این پهلوان اذعان دارند.
وی گفت: پهلوان زندی به معنی واقعی، بزرگ ورزش كشور و جامعه كشتی بود كه افتخارات زیادی برای كشورمان به ارمغان آورد و متاسفانه جای خالی این پهلوان نامی، دیگر پر نمی شود.
رئیس فدراسیون كشتی گفت: صمیمیت، صداقت و شرافت در رفتار و منش این بزرگ مرد همیشه دیده می شود و تمام افرادی كه با وی دیدار داشتند به این موضوع اعتراف می كنند.
«ابراهیم جوادی» از پیشكسوتان كشتی ایران نیز در حاشیه این مراسم گفت: بیشتر قهرمانان ورزش كشتی مدیون این پهلوان بزرگ هستند كه زحمات زیادی برای كشتی كشور كشید و جای خالی او در ورزش احساس خواهد شد.
وی ادامه داد: یكی از مشخصات ویژه‌ مرحوم زندی پیگیری كار همه افراد ورزشی و غیر ورزشی جامعه بود به گونه ای كه هر فردی كه از او درخواستی داشت تلاش می كرد آن را برآورده كند.
مدال آورالمپیكی ایران ادامه داد: بزرگانی مانند تختی، سیف پور، صنعت كاران، موحد و دیگر ورزشكاران نامی كشتی شاگرد او در تیم ملی بودند و او همیشه با نگاه یكسان به تربیت آنان می پرداخت.
عباس زندی قهرمان اسبق كشتی آزاد جهان و پهلوان سابق كشور كه سابقه سرمربیگری تیم ملی كشتی آزاد را در كارنامه دارد، یكشنبه شب پس از یك دوره بیماری در سن 87 سالگی درگذشت.
زندی افتخارات زیادی در دوران ورزش خود كسب كرده بود كه از آن جمله به موارد زیر می توان اشاره كرد.
مقام اول قهرمانی كشتی جهان 1954 توكیو در وزن 79 كیلو؛ بالاتر از عصمت آتلی ترك و كازو كاتسوراموتو ژاپنی
مقام اول بازی‌های آسیایی 1958 توكیو در دستهٔ به علاوه 87 كیلو؛ بالاتر از نظیر پاكستانی و میتسوهیرو ژاپنی
مقام چهارم قهرمانی كشتی جهان 1951 هلسینكی در وزن 87 كیلو؛ پس از یاشار دوغو ترك، ویكینگ پالم سوئدی و ماكس لیشتر آلمانی
مقام پنجم المپیك 1952 هلسینكی در وزن 87 كیلو؛ پس از ویكینگ پالم، هنری ویتنبرگ آمریكایی، عادل آتان ترك و آگوست انگلاس از شوروی
سرمربی تیم ملی در قهرمانی جهان 1962 توكیو (مقام سوم تیمی و دو مدال طلای امام‌علی حبیبی و منصور مهدی‌زاده و دو نقره غلامرضا تختی و محمد خادم)
سرمربی تیم ملی در المپیك 1964 توكیو (مقام پنجم تیمی و دو مدال برنز علی‌اكبر حیدری و محمدعلی صنعت‌كاران)
سرمربی تیم ملی در المپیك 1968 مكزیكوسیتی (مقام ششم تیمی و یك مدال طلای عبدالله موحد و دو مدال برنز ابوطالب طالبی و شمس‌الدین سیدعباسی)
برای آگاهی از آخرین اخبار ورزش ایران و جهان با كانال ورزشی ایرنا در تلگرام irnavarzesh@ همراه شوید
ورزشی**9029**1067**
خبرنگار: رضا رمضانی**انتشاردهنده:علی خورسندی

سرخط اخبار ورزش