۹ آبان ۱۳۹۶،‏ ۱۰:۲۴
کد خبر: 82714270
۰ نفر
تشخيص ام اس با آزمايش خون

تهران – ايرنا – محققان دانشگاه سيدني موفق به شناسايي يك نشانگر زيستي قدرتمند در خون بيماران مبتلا به ام اس شدند.

به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمي ايرنا از مديكال ساينس، مطالعات جديد نشان مي‌دهد با استفاده از مولكول هاي micro-RNA در خون مي‌توان بيماري ام اس را تشخيص داد. اين مولكول علاوه بر تشخيص دقيق ام اس، قادر به پيش‌بيني برخي از بيماري هاي ديگر با دقت بالاست.
در حال حاضر هيچ روش تشخيص براي بيماري ام اس وجود ندارد و معمولا بيماري از طريق معاينه باليني، الكتروفيزيولوژي، MRIو ساير آزمايش‌ها تشخيص داده مي‌شود. با استفاده از اين مولكول‌ مي‌توان بيماري را در مراحل اوليه تشخيص داد و با راهكارهاي مناسب از پيشرفت و عود آن جلوگيري كرد. در ضمن تشخيص زودهنگام بيماري ام اس و درمان، روند كاهش حجم مغز بيمار را كند مي‌كند.
مولتيپل اسكلروزيس (MS) يك بيماري خود ايمني است كه در آن سيستم ايمني پاسخ غير متعارفي به سيستم عصبي مركزي‌ (CNS ) مي دهد. سيستم عصبي مركزي شامل مغز، نخاع و اعصاب بينايي است. سيستم ايمني بدن به طور معمول عوامل خارجي مانند باكتري ها و ويروس ها را مورد هدف قرار مي دهد؛ ولي در بيماري هاي خود ايمني، به اشتباه بافت هاي نرمال از بين مي روند. در بيماري ام اس ، سيستم ايمني به ميلين حمله مي كند. ميلين به غلاف چربي اطراف سلول هاي عصبي گفته مي شود. ميلين آسيب ديده سبب بوجود آمدن تصلب بافت (sclerosis) مي شود كه نام بيماري نيز از همين واژه گرفته شده است.
زماني كه پوشش ميلين يا بافت هاي عصبي آسيب مي بينند، ارسال پيام هاي عصبي مختل مي شود كه عوارض مختلفي دارد. بيماري MS انواع مختلفي دارد كه عبارتند از:
- ام اس پيشرونده مقدماتي
در اين نوع، نشانه هاي بيماري به طور پيوسته از زمان تشخيص بيماري سير صعودي دارند. حمله ها مشخص نيستند و هيچ علامت بهبودي وجود ندارد. حدود 10 تا 15 درصد از بيماران، به اين نوع از بيماري مبتلا مي شوند. معمولا بيماري ام اس در افرادي كه اين مرحله را تجربه مي كنند، دير و در حدود 40 سالگي تشخيص داده مي شود.
- نوع عودكننده – فروكش كننده
حدود 90 درصد از بيماران، به اين نوع مبتلا هستند. معمولا نشانه هاي اوليه بيماري در اين افراد، در اوايل بيست سالگي ديده مي شود. پس از آن در دوره هاي مختلف، بيماري عود مي كند و در بين دوره ها، بيمار بهبودي نسبي دارد. معمولا بيماراني كه به اين نوع مبتلا هستند، وارد مرحله ديگري از بيماري به نام پيشرونده ثانويه مي شوند.
- ام اس پيشرونده ثانويه
در اين نوع، علايم بيماري به طور پيوسته سال ها وجود دارد و هيچ عود يا بهبودي حاصل نمي شود. معمولا اين حالت 10 تا 20 سال پس از تشخيص بيماري اتفاق مي افتد. اين نوع از بيماري معمولا منجر به از كار افتادگي بيماران مي شود.
- نوع پيشرونده عودكننده
اين نوع از بيماري بسيار نادر است و در آن بيماري در دوره هاي مشخص عود مي كند و از يك حمله تا حمله بعدي، نشانه هاي بيماري شديدتر مي شود. حدود 5 درصد از افراد به اين نوع از بيماري مبتلا هستند.
در حال حاضر حدود 2.5 ميليون نفر در سراسر جهان به اين بيماري مبتلا هستند. نتايج اين مطالعه در نشريه Scientific Reports منتشر شده است.
علمي (6) ** 9259**1440
مترجم: سپيده كاشاني** انتشار: گلشن