هشدار يك نشريه چيني به آمريكا در باره تايوان

پكن- ايرنا- يك نشريه دولتي چين امروز (سه شنبه) با انتشار گزارش ها و مطالب تحليلي به آمريكا هشدار داد در مساله تايوان نبايد از خط قرمز عبور كند.

به گزارش روز سه شنبه ايرنا، مقصود چين از خط قرمز كمك به استقلال تايوان از سوي هر كشور ديگري از جمله آمريكاست و 'گلوبال تايمز' مي نويسد كه در چنين صورتي چين براي وحدت با تايوان به قوه قهريه متوسل خواهد شد.
اين روزنامه خاطر نشان مي كند كه چين نمي تواند نسبت به توقف موقتي 'تساي اينگ ون' رييس حكومت تايوان در اين هفته در آمريكا در جريان سفر به كشورهاي متحد تايوان بي توجه باشد.
گلوبال تايمز تصريح مي كند، هنوز تايوان و‌ آمريكا از خط قرمز عبور نكرده اند و اصل چين واحد را به طور علني زير پا نگذاشته اند و براي همين چين نيازي به استفاده از زور نمي بيند.
اين نشريه تاكيد كرده است بايد هشدارهاي لازم داده شود و اگر اقدامي عليه چين صورت گيرد، تدابير تلافي جويانه اتخاذ شود.
گلوبال تايمز نوشته است بايد به استقلال طلبان تايوان درس عبرت داده و گام هاي جدي برداشته شود تا آنها بدانند چين در خصوص مساله تايوان با هيچ كسي مزاح نمي كند و در اين بازي كه آنها شروع كرده اند فقط يك برنده وجود دارد و آن هم پكن است.
روزنامه با اشاره به اعتراضات چين به آمريكا بار ديگر خواستار آن شده است كه چين يادداشت رسمي اعتراضي در اختيار واشنگتن قرار دهد كه به رييس حكومت تايوان اجازه داده است در مسير سفر به كشورهاي جزيره اي اقيانوس آرام در هاوايي توقف موقت داشته باشد.
چين جمعه گذشته و تنها چند روز پيش از سفر 'دونالد ترامپ' رئيس جمهوري آمريكا به پكن، از واشنگتن خواست با احترام به اصل چين واحد، به رئيس جمهوري تايوان اجازه ندهد از طريق آمريكا به هندوراس سفر كند همچنين اجازه ندهد وي در آمريكا توقف كند.
چين به طور منظم روابط تايوان و ايالات متحده را با حساسيت پيگيري مي كند و پكن همواره از واشنگتن در خصوص توقف هاي موقت رئيس جمهوري تايوان در اين كشور شكايت دارد.
'تساي انگو ون' رئيس جمهوري تايوان روز شنبه در يك سفر هفت روزه از طريق جزاير هونولولو و گوام به سه جزيره 'تووالو'، 'سليمان' و 'مارشال' سفر كرد.
اين دومين سفر خانم تساي در سال جاري است كه در آمريكا توقفي داشته است ژانويه امسال نيز او در جريان سفر به آمريكاي لاتين در شهرهاي هوستون و كاليفرنيا توقف موقت داشته است.
آساق**1904**1144*شبس*1613*انتشار دهنده: عبدالله غفاري