بیش از 90 دانشمند برجسته علوم هسته‌ای آمریكا خواستار حفظ برجام شدند

تهران – ایرنا – تارنمای خبری نشریه نیویورك تایمز دوشنبه شب گزارش داد؛ بیش از 90 دانشمند برجسته علوم هسته‌ای آمریكا در نامه‌ای به كنگره این كشور خواستار حفظ توافق هسته‌ای با ایران شدند.

به گزارش ایرنا، در این نامه آمده است: كنگره باید اقدامی انجام دهد تا اطمینان یابد كه آمریكا عضوی از این توافق باقی می‌ماند.
این نامه با تاكید بر اینكه از سوی دانشمندانی است كه «علم فیزیك، فناوری هسته‌ای و موشك‌های دوربرد را می‌شناسند» می‌افزاید كه هدف رئیس جمهوری آمریكا از طرح بحث مذاكره مجدد در خصوص برجام «غیرواقع بینانه» است.
از افرادی كه این نامه را امضا كرده‌اند می‌توان به «ریچارد گاروین» اشاره كرد كه فعالیت‌های او در سال‌های آغازین دهه 1950 میلادی به ساخت نخستین بمب هیدرژونی منجر شده بود. همچنین هر سه برنده نوبل فیزیك 2017 از امضاكنندگان این نامه هستند.
پیش از این هم 25 وزیر سابق امور خارجه از كشورهای مختلف جهان از جمله «مادلین آلبرایت»، «یوشكا فیشر» و «اوبر ودرین» (به ترتیب وزیران امور خارجه پیشین آمریكا، آلمان و فرانسه) با ارسال نامه‌ای به رهبران كنگره آمریكا خواستار پایبندی واشنگتن به برجام و بقای این توافق شده بودند.
ترامپ تاكنون به علت اجماع جهانی در حمایت از برجام، نتوانسته است از این توافق كناره بگیرد.
وی كه باید هر 90 روز یكبار مطابق با قانون مصوب كنگره این كشور، پایبندی تهران به برجام را تایید می‌كرد، پس از دوبار تایید، ماه گذشته از این اقدام سرباز زد تا در ادامه، كنگره آمریكا در رابطه با لغو یا ماندن در برجام تصمیم‌گیری كند.
نتایج آخرین نظرسنجی مشترك اندیشكده مطالعات خاورمیانه در آمریكا و موسسه افكارسنجی ایپسوس نشان می‌دهد كه 75 درصد مردم آمریكا از توافق هسته ای با ایران حمایت می‌كنند و 54 درصد آن‌ها خواستار برقراری كانال‌های دیپلماتیك با تهران هستند.
شبس ** 9386 ** مترجم: مهران معینی جم**انتشاردهنده: عزیز موسوی