گفت و گوی آمانو با رئیس شركت روس اتم در باره نتایج سفرش به ایران

مسكو - ایرنا - «یوكیا آمانو» مدیركل آژانس بین المللی انرژی اتمی با آلكسی لیخاچف رئیس شركت دولتی «روس اتم» روسیه دیدار و با وی در باره نتایح سفر اخیرش به ایران گفت وگو كرد.

به گزارش ایرنا، آمانو گفت كه با رئیس روس اتم در خصوص همكاری آژانس و این شركت دولتی روسیه تبادل نظر كرده و همكاری های دو طرف در سطح خوبی قرار دارد.
وی ادامه داد: با لیخاچف در مورد انرژی هسته ای از جمله نتایج سفرم به ایران و موضوعات دیگر گفت وگو كردیم.
خبرگزاری اسپوتنیك خاطرنشان كرد: امانو تایید كرد كه ایران به تعهدات خود در زمینه انرژی هسته ای پایبند است و آن را اجرا می كند.
به گزارش خبرگزاری رویترز، آمانو پس از دیدار از ایران در روز یكشنبه و ملاقات با رئیس جمهوری و تعدادی از مقامات ایرانی، در كنفرانسی خبری در ابوظبی گفت: آژانس می تواند بیان كند كه تعهدات مرتبط با مسائل هسته ای ایران در حال اجرا است.
وی گفت، ایران به طور كامل به این تعهدات عمل كرده است و در رابطه با فعالیت های بازرسان ما، آنها بدون هیچ مشكلی به وظیفه خود عمل می كنند.
به گزارش ایرنا از مركز دیپلماسی رسانه ای وزارت امور خارجه، یوكیا آمانو روز یكشنبه در دیدار با «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران كه در محل این وزارتخانه انجام شد، افزود: ایران به تعهدات خود در برجام عمل كرده است.
وی تاكید كرد: از دیدگاه آژانس اجرای برجام از سوی همه طرفها حائز اهمیت است.
مواضع اخیر «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریكا در خصوص عدم پایبندی ایران به تعهدات برجام با واكنش رهبران كشورهای مختلف جهان از جمله كشورهای عضو گروه پنج به علاوه یك مواجه شده است، این درحالی است كه آژانس بین المللی اتمی هشت بار متوالی پایبندی ایران به تعهدات برجام را تایید كرده است.
آمانو در كنفرانس ابوظبی تحت عنوان «انرژی هسته ای در قرن بیست و یكم» كه با همكاری این آژانس و سازمان توسعه و همكاری اقتصادی از روز دوشنبه در پایتخت امارات آغاز بكار كرد، شركت كرده است. این كنفرانس تا روز چهارشنبه 10 آبان ادامه دارد.
اروپام*391*شبس*1613*انتشار دهنده: عبدالله غفاری