نماينده ويژه پوتين درمذاكرات آستانه از احتمال برگزاري كنگره ملي سوريه درخاك روسيه خبر داد

آستانه - ايرنا - سرپرست هيات روسيه ونماينده ويژه پوتين در مذاكرات صلح سوريه در آستانه عصر دوشنبه از احتمال برگزاري كنگره ملي سوريه در خاك روسيه خبر داد و گفت : برگزاري اين كنگره ابتكار روسيه است كه « استفان ديميستورا » نماينده سازمان ملل متحد در مذاكرات صلح سوريه هم از اين ابتكار حمايت كرد.

به گزارش خبرنگار اعزامي ايرنا به آستانه ، «الكساندر لاورنتيف» پس از نشست هاي دو جانبه و سه جانبه با كشورهاي ضامن آتش بس در سوريه در مورد برگزاري كنگره اقوام سوريه پرسيد، اظهار داشت: در باره برگزاري كنگره مردم سوريه نه كنگره اقوام سوريه، پس از رايزني با همكاران تصميم گرفتيم اين كنگره عنوان كنگره گفت و گوي ملي داشته باشد، به نظرم بحث در باره گفت و گو بيشتر صحيح است چرا كه گفت و گو امكان رسيدن به يك راه حل سياسي براي بحران سوريه را فراهم مي كند.
وي افزود: در باره محل برگزاري اين كنگره هنوز توضيحي نمي دهم و گزينه هاي مختلف در اين زمينه وجود دارد ، در رسانه هاي جمعي گزارشي در باره برگزاري اين كنگره در پايگاه نيروي هوايي ما در حميميم منتشر شده بود ، در ابتدا اين گزينه با هدف تامين امنيت همه شركت كنندگان در نظر گرفته شده بود ولي در حال حاضر گزينه هاي مختلف در باره محل برگزار اين كنگره بررسي مي شود كه يكي از گزينه ها روسيه است.
سرپرست هيات روسيه در مذاكرات صلح سوريه در آستانه، در پاسخ به اين پرسش كه «آيا صحيح است كه مذاكرات اصلي مربوط به قانون اساسي آتي سوريه خواهد بود ؟ » ، اظهار داشت : همان طوري كه مي دانيد بشار اسد رئس جمهوري سوريه 26 اكتبر در يك بيانيه مهم در خصوص اصلاحات قانون اساسي اعلام آمادگي كرد، تدوين قانون اساسي جديد و برگزاري انتخابات پارلماني و رياست جمهوري بر مبناي قانون اساسي جديد يك روند طبيعي است كه تحت نظارت سازمان ملل اين اقدامات انجام مي گيرد.
« الكساندر لاورنتيف» افزود: در حال حاضر مذاكرات گروه هاي كاري در سطح كارشناسي و همچنين در سطوح بالا به طور فعال جريان دارد، در اين مذاكرات بسياري از مسائل، بويژه مسائل مربوط به مناطق عاري از مناقشه در سوريه در مناطق جنوبي، مركزي، حماء و به طور خاص ادلب بررسي مي شود.
وي افزود: همانطور كه مي دانيد در ادلب ناظران تركيه ، ايران و روسيه حضور دارند و هماهنگ كردن مساله استقرار ناظران تركيه اي و ايراني بررسي مي شود .
نماينده ويژه رئيس جمهوري روسيه در مذاكرارت صلح سوريه گفت: مساله برقراري ثبات و امنيت در كل ادلب كه هنوز هم تعدادي زيادي از عناصر جبهه النصره در آن حضور دارند، بررسي مي شود . حضور اين عناصر تاثير منفي به اوضاع در اين منطقه دارد .
«الكساندر لاورنتيف» افزود: امروز مذاكرات مشروح و سازنده با هيات سوريه انجام داديم و تفاهم كامل بين ما وجود دارد، در مذاكرات امروز همچنين انجام اقدامات لازم براي تقويت اعتماد ميان طرفين مورد مناقشه ، مين زدايي ، اقدامات عليه عاملان خشونت و نيز مبادله جسد كشته شدگان را بررسي كرديم .
وي افزود: هيات امريكايي و نيز هيات سازمان ملل متحد براي حضور در هفتيمن دور مذاكرات آستانه وارد قزاقستان شد ه اند و امروز و فردا بايد مذاكرات مشروحي با آنها انجام بدهيم .
وي تاكيد كرد كه اين مذاكرات بايد با موفقيت به پايان برسد و پايه مرحله جديد مذاكرات در قالب روند آستانه گذاشته شود، در حال حاضر بحث در باره هر گونه نتايج زود هنگام است.
وي در مورد اوضاع رقه نيز اظهارداشت: در اين شهر اقدامات چشمگيري در آزاد سازي آن و پس از آزاد سازي انجام شده است. در اين شهر يك نفر هم از ساكنان غير نظامي نمانده بود . اگر آزاد سازي رقه را با آزاد سازي شهر دير الزور كه ارتش سوريه انجام داد مقايسه كنيم ، در آن صورت شاهد منظره هاي متفاوت خواهيم شد . در شهر دير الزور ساكنان شهر همچنان در خانه و كاشانه خود زندگي مي كردند . و به آنها هر روز از سوي نيروهاي دولت سوريه و نيروهاي ر وسيه كمك هاي انسان دوستانه ارايه مي شد .
«الكساندر لاورنتيف » در باره امكان تماس دولت سوريه و دولت تركيه براي رفع اوضاع پيچيده درادلب و امكان هماهنگي فعاليت بين دو طرف سوريه و تركيه ، گفت: چنين به نظر مي رسد كه روسيه در اين راستا نقش ميانجيگري را ايفا خواهد كرد، با اين همه رهبر سوريه متعهد به برقراري ثبات در اين منطقه شده است و مساله اصلي جلوگيري از هر گونه درگيري هاي نظامي فعال از سوي جنگجويان حاضر در اين منطقه عليه نيروهاي دولتي سوريه است . اگر چه ما موفق به تقويت ثبات در اين منطقه شويم ، اين يك دستآورد مهم خواهد بود .
دور هفتم اين مذاكرات كه هم اكنون در جريان است ، طي دو روز 30 و 31 اكتبر - هشتم و نهم آبان - برگزار مي شود ، به گزارش وزارت امور خارجه قزاقستان كه ميزبان اين مذاكرات است در اين دوره همه طرف هاي براي حضور در اين دوره اعلام آمادگي كرده اند.
در اين مذاكرات علاوه بر سه كشور ضامن آتش بس شامل ايران ، روسيه و تركيه ، نماينده دولت سوريه ، مخالفين دولت اين كشور حضور خواهند داشت ، نمايندگان سازمان ملل متحد ، آمريكا و اردن نيز به عنوان ناظر به اين مذاكرات خواهند پيوست .
مذاكرات صلح سوريه از بهمن ماه سال 1395 شروع شده است و طرفين اين مذاكره در عرض 10 ماه ، هفت بار گردهم آمده اند ، اين مذاكرات نتايج مثبتي در زمينه توقف آتش بس و كاهش تنش در مناطق پر جمعيت سوريه داشته است .
آساق ** 337* 1579*شبس*1613* مرضيه فاتحي*انتشار دهنده: عبدالله غفاري