آغاز صادرات هند به افغانستان از راه ایران

دهلی نو-ایرنا- هند روز گذشته اولین محموله گندم را از راه چابهار به افغانستان صادر كرد كه این امر نشان دهنده موفقیت این كشور برای تجارت با افغانستان است.

به گزارش ایرنا، ابو ریحان بیرونی دانشمند و ریاضی‌دان، ستاره‌شناس، تقویم‌شناس، انسان‌شناس، هندشناس، تاریخ‌نگارِ، گاه‌نگار و طبیعی‌دان ایرانی در كتاب های خود نوشته است كه سواحل هند از بندر چابهار واقع در شهر تاریخی 'تیس' در شرق ایران آغاز می شود.
هند روز یك شنبه با ارسال اولین محموله گندم به افغانستان از طریق بندر چابهار، به آنچه ابو ریحان بیرونی اعلام كرده بود، عمل كرد.
یعنی، دهلی نو موفق شد از پاكستان كه یك همسایه جوان برای هند و افغانستان محسوب می شود عبور كند.
امریكا كه دارای روابطی پر تنش با ایران است، در راستای سیاست های خود مبنی بر ایجاد ثبات در افغانستان، با استفاده هند از بندر چابهار ایران مخالفت نكرده است.
در حقیقت ارسال محموله گندم هند به افغانستان از طریق بندر چابهار، چند روز پس از سفر ركس تیلرسون وزیر امور خارجه امریكا به شبه قاره هند صورت می گیرد.
محموله گندم هند كه روز یك شنبه از بندر 'كاندلا' در ایالت گجرات به بندر چابهار فرستاده شد، قرار است از طریق جاده به افغانستان تحویل داده شود كه این امر پاكستان را از تصویر تجارت میان هند و افغانستان خارج می كند.
نارندا مودی نخست وزیر هند در حساب توییتری خود نیز ارسال اولین محموله گندم هند از بندر 'كاندلا' در گجرات را به ایران و افغانستان تبریك گفت.
سوشما سواراج وزیر امور خارجه هند نیز در پیامی كه به موفقیت هند در دور زدن پاكستان برای تجارت با افغانستان تعبیر شد گفت: من معتقدم این نقطه آغاز سفر ما برای تحقق طیف گسترده ای از ارتباطات فرهنگی، تجاری، سنتی، فناوری و خدمات مردمی است.
ارسال محموله گندم هند به افغانستان درحالی صورت می گیرد كه دهلی نو و كابل در ماه ژوئن سال گذشته یك كریدور تجاری هوایی نیز افتتاح كردند.
اگرچه اولین محموله گندم هند به افغانستان پس از ورود به بندر چابهار از طریق جاده به افغانستان منتقل خواهد شد اما با ساخت خط آهن چابهار- زاهدان، كه توسط شركت هندی 'ایركن'(IRCON) با سرمایه گذاری بیش از یك میلیارد دلار در حال تكمیل است، تجارت میان سه كشور سرعت بیشتری خواهد گرفت.
هند قصد دارد با توسعه بندر چابهار از طریق بنادر غربی خود به بازار كشورهای افغانستان و آسیای میانه دسترسی پیدا كند.
توافقنامه چابهار یكی از نمودهای عینی فصل جدید روابط ایران و هند بر محور توسعه است.
این توافق كه در سفر همزمان نخست وزیر هند و رئیس جمهوری افغانستان به ایران میان دهلی، كابل و تهران منعقد شد با اهدافی چون فعال سازی كریدور شمال- جنوب و رونق یافتن برنامه های حمل و نقل میان سه كشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
موقعیت جغرافیایی بندر چابهار در جنوب ایران و در استان سیستان وبلوچستان از اهمیت زیادی برای هند برخوردار است.
این بندر می تواند زمینه دسترسی هند به افغانستان و آسیای میانه بدون نیاز به عبور از پاكستان را برای هند فراهم كند.