رییس سازمان بورس: حضور سرمایه‌گذاران خارجی در بازار سرمایه ایران 16 درصد رشد كرده است

كیش- ایرنا- رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: شمار سرمایه گذاران خارجی در بازار سرمایه در مهر امسال به 946 سرمایه گذار رسید كه نسبت به مدت مشابه پارسال 16 درصد رشد داشته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا٬ شاپور محمدی عصر امروز(دوشنبه) در مراسم افتتاحیه چهارمین نمایشگاه بین المللی بورس٬ بانك٬ بیمه و خصوصی سازی اضافه كرد: میزان منابع مالی جذب شده خارجی نیز 31 درصد رشد نشان می دهد.
وی افزود: قانون اساسی ایران بر لزوم انطباق همه فعالیت ها در نظام مالی كشور با مبانی شریعت اسلام تأكید دارد و از این رو، بازار سرمایه٬ محصولات و نهادهایی را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد كه انطباق آنها با موازین شریعت به تأیید كمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار رسیده است.
وی ادامه داد: ابزارهای مالی جدید٬ سبد سرمایه‌گذاری را برای سرمایه‌گذاران متنوع كرد و فرصت های جدیدی را برای سرمایه‌گذاری در اختیار آنها قرار داد.
محمدی اضافه كرد: یكی از مهمترین بخش هایی كه جذابیت سرمایه‌گذاری در این اوراق را افزایش می دهد، بهره مندی از معافیت مالیاتی بر سود پرداختی در این اوراق است كه به موجب آن، سرمایه‌گذاران از پرداخت مالیات بر سود دریافتی این اوراق معاف خواهند بود.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: سازمان بورس و اوراق بهادار برای ارتقاء شفافیت و نقدشوندگی نمادها در بازار سرمایه دستورالعمل پذیرش اوراق بهادار در بورس تهران و فرابورس و همچنین دستورالعمل چگونگی انجام معاملات و دستورالعمل افشا اطلاعات را اصلاح كرد.
وی از دیگر فعالیت های اخیر سازمان بورس و اوراق بهادار در راستای توسعه بازار سرمایه را «تدوین و تصویب مقررات مربوط به تاسیس صندوق ارزی» برشمرد و گفت: دستورالعمل آن از سوی هیات مدیره سازمان ابلاغ شده است.
محمدی با بیان اینكه بازار سرمایه ایران در مسیر توسعه و پیشرفت قرار دارد و این روند را همچنان حفظ خواهد كرد، افزود: توسعه ابزارها و نهادهای مالی با در نظر گرفتن مباحث شرعی در دستور كار قرار دارد و در این زمینه، انتشار اوراق ارزی به عنوان یكی از محورهای توسعه و تكامل بازار سرمایه و ابزارهای مالی در دستور كار كمیته فقهی قرار دارد كه بعد از جمع بندی، سایر مراحل عملیاتی شدن آن استمرار خواهد یافت.
وی افزود: اوراق ارزی، برای سرمایه‌گذاران برخی از ریسك های مرتبط با ارز را پوشش خواهد داد و این اطمینان را به همراه خواهد داشت كه آنها مخاطرات ناشی از نوسانات نرخ ارز را به حداقل خواهند رساند.
به گزارش ایرنا، همزمان با چهارمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانك، بیمه و خصوصی سازی كه از هشتم تا یازدهم آبان در كیش آغاز به كار كرده است، نهمین نمایشگاه معرفی فرصت های سرمایه گذاری كشور در قالب نمایشگاه «2017 KishInvex » نیز برگزار می شود.
اقتصام2022 ** 2023 ** خبرنگار: میثم طاهری ** انتشار: لطیف نكوئی