۸ آبان ۱۳۹۶،‏ ۱۵:۱۷
کد خبر: 82713510
۰ نفر
علت پلاستيك خوردن مرجان‌ها مشخص شد

تهران – ايرنا - محققان دريافتند علت خورده شدن ضايعات پلاستيكي توسط مرجان‌ها، طعم خوب اين ضايعات است.

به گزارش روز دوشنبه گروه اخبارعلمي ايرنا از پايگاه خبري سي‌بي‌سي، در واقع محققان دو تحقيق مجزا انجام دادند كه در يكي از آن‌ها مواد اوليه پلاستيكي فاقد ميكروب و همچنين شن فاقد مواد ارگانيك را در اختيار مرجان‌ها قرار دادند تا از آن تغذيه كنند.
در آزمايش دوم مرجان‌ها را درون يك محفظه قرار دادند و سپس هم پلاستيك فاقد ميكروب و هم پلاستيك پوشيده از مواد ارگانيك را در اختيار آن‌ها گذاشتند. سپس مرجان‌ها را به محفظه ديگري منتقل كردند تا ببينند كه آيا مرجان‌ها اين مواد را پس از بلع، بيرون مي‌ريزند يا فرآيند هضم آن‌ها را ادامه مي‌دهند.
در نتيجه اين تحقيقات مشخص شد كه برخلاف تصور برخي از محققان، دليل خورده شدن پلاستيك توسط مرجان‌ها، شباهت قطعات آن به موجودات ريز معلق در آب نيست، بلكه مرجان‌ها پلاستيك را به دليل طعم لذيذ آن مي‌خورند. در واقع مرجان‌ها با استفاده از حسگرهاي شيميايي قادرند طعم پلاستيك را از موجودات خوراكي شناور در آب و شن اقيانوس‌ها تشخيص دهند.
همچنين مرجان‌ها پلاستيك فاقد ميكروب را به پلاستيك پوشيده از مواد ارگانيك و ميكروبي كه داراي مواد مغذي است، ترجيح مي‌دهند.
البته مرجان‌ها قادر به هضم پلاستيك نيستند و به همين علت 90 تا 92 درصد از مواد پلاستيكي را ظرف مدت 6 ساعت پس از بلع، به بيرون مي‌ريزند. بنابر اين حدود 10 درصد از مواد پلاستيكي در معده مرجان باقي مي‌ماند كه بسيار خطرناك است.
مرجان ها موجوداتي زنده هستند و صخره‌هاي مرجاني بخش مهمي از اكوسيستم درياها را تشكيل مي‌دهند كه اكنون در معرض خطرات بسياري قرار گرفته است.
گزارش كامل اين تحقيقات در نشريه Marine Pollution Bulletin منتشر شده است.
علمي (6)**9259**1440
مترجم: سپيده كاشاني** انتشار: گلشن