معبد عُشاق سيريك هرمزگان آماده بازديد علاقه مندان شد

بندرعباس - ايرنا - معاون ميراث فرهنگي اداره كل ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري هرمزگان گفت: معبد عُشاق سيريك با يك ميليارد ريال اعتبار مرمت و براي بازديد عموم آماده شد.

معبد عُشاق آرامگاهي متعلق به دوره صفوي بوده كه در آن از گچ بُري و ظروف چيني و سفالي چسبانده شده به ديوار داخلي براي تزيين آن استفاده شده است و بنايي شاخص در هرمزگان محسوب مي شود.
اشكان مختاري روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: اداره اين معبد براي انجام كارهاي نهايي لازم جهت بازديد عموم به شهرداري گروك سپرده شده است.
وي ادامه داد: مرمت اين بناي تاريخي توسط هشت نفر مرمت كار و كارگر پس از سه ماه كار امروز خاتمه يافت.
وي اضافه كرد: سامان ‌دهي، بازسازي ديواره‌هاي فروريخته ، تعمير و مرمت گنبد و پاك‌سازي محوطه، اجراي ديوار ضلع شمالي و جنوبي گنبد، دوخت و دوز ترك هاي جداره ها ، اجراي دوباره گنبد، كف سازي و ساماندهي محوطه بيروني از مهمترين اقدام هاي انجام شده در مرمت اين بنا است.
معاون ميراث فرهنگي اداره كل ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري هرمزگان ابراز داشت: اين بناي تاريخي در شهر گروگ شهرستان سيريك واقع شده و با شماره 20531 در فهرست آثار ملي ايران به ‌ثبت رسيده است.
درباره اين بناي افسانه اي نقل مي‌ شود كه حدود چهارصد سال پيش دو جوان از طوايف متخاصم به هم دل مي بندند كه با مخالفت شديد رو به رو مي ‌شوند و اين واقعه به مرگ آنان ختم مي ‌شود.
شهرستان سيريك با 45 هزار و 723 نفر جمعيت در فاصله 170 كيلومتري شرق بندرعباس واقع شده است.
3219 / 6048
خبرنگار: عزت الله معمارباشي** انتشار دهنده: خليل تنيده

* آگاهي از آخرين اخبار استان در كانال تلگرام ايرنا هرمزگان
* لينك جستجو كانال: irnabandarabas@
*ايميل: irna.hormozgan@yahoo.com