ساكنان روستای محروم مور زرد زیلایی نگران سوخت زمستانی و راه ارتباطی

روزنامه امید مردم در گزارشی با عنوان «ساكنان روستای محروم مور زرد زیلایی نگران سوخت زمستانی و راه ارتباطی» به مشكلات این روستا پرداخته است.

مردم روستای محروم “مور زرد زیلایی” در بخش مارگون از توابع شهرستان بویراحمد در جلوی استانداری تجمعی داشتند كه كمبود سوخت زمستانی و نداشتن راه مناسب را از مهمترین مشكلات خود عنوان نمودند.
زاد علی فرخیانی، یكی از اهالی روستای “مور زرد زیلایی” به نمایندگی از مردم این روستا به خبرنگار ما گفت: این روستا با 150 خانوار و جمعیت 773 نفر فاقد راه ارتباطی مناسب است جاده روستا قدیمی و خاكی است كه چند مرتبه قول دادند این جاده آسفالت شود اما متاسفانه هنوز هیچ اقدامی انجام نداده‌اند.
وی افزود: در فصل زمستان با اولین بارش باران و برف راه این روستا بسته می‌شود و امكان عبور و مرور خودرو مقدور نیست.
فرخیانی تصریح كرد: این روستا دارای مشكلات و محرومیت‌های زیادی است اما در حال حاضر مهمترین و اولویت دارترین مشكل این روستا نداشتن راه ارتباطی و سوخت زمستانی است.
وی خاطرنشان كرد: یك خانم مبتلا به بیماری فشار خون در زمستان امسال به خاطر مناسب نبودن راه مناسب و بارش باران كه باعث مسدود شدن جاده روستا شده بود، چرخ خودرو نیز در بین راه تركید و امكان رسیدن به مراكز درمانی فراهم نبود جان خود را از دست داد.
این فرد كه از اهالی روستای “مور زرد زیلایی” است، اضافه كرد: از رسانه‌ها بخصوص صدا و سیما انتظار داریم به منطقه محروم زیلایی سفر كنند و خبر و گزارش بگیرید تا از نزدیك با فقر و محرومیت مردم آشنا شوید چراكه مردم این منطقه به نان شب خود محتاج هستند.
همچنین “قدرت عمویی”، دهیار روستای “مور زرد زیلایی” نیز گفت: در صورتی كه مسئولان در این مدت سالی نیم كیلومتر از جاده 60 كیلومتری این روستا را آسفالت می‌كردند هم اكنون هیچ مشكلی نداشتیم.
وی افزود: 173 خانوار تحت پوشش دهیاری به علت مشكلات و محرومیت‌هایی كه در این منطقه وجود دارد به 35 خانوار كاهش یافته و به سمت استان اصفهان مهاجرت كرده‌اند.
عمویی با بیان اینكه مهمترین مشكل “مور زرد زیلایی”جاده ارتباطی است، بیان كرد: با توجه به اینكه در فصل سرما و بارش‌ها قرار داریم در حال حاضر با مشكل سوخت مواجهیم و مردم از بس كه درختان جنگلی را قطع كردن برای تأمین سوخت خود دیگر درختی هم نیست كه بخواهند قطع كنند.
وی در خصوص مشكل سوخت زمستانی روستا اضافه كرد: به هر خانوار 200 لیتر یا 400 لیتر نفت داده شده كه این میزان جوابگوی نیاز مردم نیست و مسئولان باید فكری برای این مساله كنند.
“لطف الله مسعودی”، مدیرعامل شركت توزیع و پخش فرآورده‌های نفتی كهگیلویه و بویراحمد نیز در این زمینه گفت: امسال میزان كالا برگ سوخت زمستانی دو برابر شده است و سهم 220 لیتری به 440 لیتر و 330 به 660 لیتر افزایش پیدا كرد.
وی افزود: مخازن سوخت استان تكمیل و برای عرضه و حمل و نقل سوخت مشكل و محدودیتی نداریم. خرداد ماه در نشستی كه داشتیم مصوب شد كه تعاون روستایی و امور عشایر نسبت به اطلاع رسانی و ثبت نام مرحله دوم كالا برگ اقدام و سوخت مورد نیاز خود را قبل از رسیدن فصل سرما خرید و ذخیره كنند.
مسعودی با ارائه مدارك مثبته مالی اعلام كرد: آمادگی ارسال چهار محموله 20 هزار لیتری اعتباری به میزان 80 هزار لیتر برای روستاها و عشایر استان را داریم.
مدیرعامل شركت توزیع و پخش فرآورده‌های نفتی كهگیلویه و بویراحمد اضافه كرد: محدودیتی برای عرضه سوخت نداریم و كالابرگ امسال به دوبرابر افزایش یافت و اگر كاهلی و كوتاهی بود به امور عشایر و تعاون روستایی استان برمی گردد.
“مجید علی پور”، مدیركل امور عشایر استان كهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: طی چهارسال گذشته عملیات سوخت رسانی به مناطق عشایری استان به نحو مطلوبی انجام داده‌ایم و هر میزان كه نیاز داشتند در اختیار آنها قرار می‌دادیم.
وی افزود: با توجه به دستورالعمل شركت ملی نفت مبنی بر اختصاص كالا برگ سوخت متاسفانه دچار مشكلاتی شده‌ایم و حمل و نقل سوخت با تأخیر انجام شده است.
علی پور بیان كرد: هم اكنون روزانه یك تانكر 12 هزار لیتری نفت برای مناطق عشایری ارسال می‌شود اما در برخی از مناطق قاچاق سوخت صورت می‌گرفت كه باعث شد شركت نفت براساس كالا برگ سوخت اختصاص دهند و این مساله باعث كاهش میزان و تأخیر در سوخت رسانی به مناطق شده است.
مدیركل امور عشایر استان كهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان كرد: میزان نفت برای هر خانوار را شركت نفت تعیین می‌كند و عملاً ما تنها وظیفه حامل عمل می‌كنیم، میزان سهمیه براساس سرانه كشوری تعیین شده است و در صورتی كه مازاد بر این میزان نیاز باشد شركت نفت آمادگی خود را اعلام كرده است.
علی پور تصریح كرد: برای روستای مور زرد زیلایی تاكنون 4 تانكر 12 هزار لیتری سوخت از سوی تعاون روستایی و امور عشایر ارسال شده است. وی ادامه داد: به هر خانوار یك تا چهار نفر 440 لیتر و خانوارهای پنج نفر به بالا 650 لیتر داده می‌شود اما امسال كالا برگ از سوی شركت توزیع و پخش فرآورده‌های نفتی دیر توزیع شده است كه در عملیات انتقال نیز تأخیر ایجاد كرد.
“محمد علی علیمردانی”، مدیركل راه و شهرسازی كهگیلویه و بویراحمد در خصوص مشكل راه ارتباطی این روستا گفت: پروژه جاده “مور زرد زیلایی” دو بار به مناقصه گذاشته شد اما متاسفانه كسی استقبال نكرد و مستندات آن نیز وجود دارد كه مجدداً برای بار سوم تجدید مناقصه كردیم.
وی با بیان اینكه همه مشكلات ارتباطی استان را رصد می‌كنیم، افزود: امیدواریم پاكت‌های بار سوم مناقصه را این هفته كه باز می‌كنیم كسی برنده شود تا مشكل این روستا رفع شود.
علیمردانی اضافه كرد: در صورت برنده داشتن مرحله سوم مناقصه طی یك هفته تا 10 روز عملیات اجرای راه ارتباطی “مور زرد زیلایی” شروع می‌شود و پیمانكار پای كار می‌آید.
______
انتشار دهنده: سید ولی موسوی نژاد
6110