۷ آبان ۱۳۹۶،‏ ۱۶:۴۸
کد خبر: 82712439
۰ نفر
جايزه بهترين فيلم جشنواره بوگوتا به «كوپال» رسيد

تهران - ايرنا - «حلقه‌ زرين پره‌كلمبين» به عنوان جايزه‌ اصلي جشنواره فيلم بوگوتا به «كوپال» از ايران رسيد.

به گزارش روز يكشنبه گروه فرهنگي ايرنا، فيلم سينمايي «كوپال» كه به عنوان تنها نماينده‌ آسيا در بخش مسابقه‌ بين‌الملل سي و چهارمين جشنواره بين المللي فيلم بوگوتا پذيرفته شده بود، در مراسم اختتاميه‌ به عنوان بهترين فيلم اين جشنواره‌ قديمي آمريكاي لاتين برگزيده شد.
جشنواره‌ بين‌المللي فيلم بوگوتا يكي از معتبرترين جشنواره هاي رقابتي فيلم آمريكاي جنوبي است كه از سال 1984 در كشور كلمبيا تاسيس شده و هر ساله در ماه اكتبر در شهر بوگوتا پايتخت اين كشور برگزار مي شود.
با تصويب فياپف كه جشنواره‌ها را به عنوان «جشنواره هاي تخصصي با عملكرد جديد» تأييد مي‌كند، جشنواره‌ بوگوتا جايگاه معتبري در ميان جشنواره‌هاي جهاني بدست آورده و مهمترين هدفش ارتقاي سينماي جهان با نمايش كارگردان‌هاي خلاق نوظهور است.
«كوپال» پس از كسب جوايز بهترين فيلم جشنواره‌هاي Around آمستردام و براشوف كانادا، توانست سومين جايزه‌ بين‌المللي خود را از اين رويداد بدست آورد.
در كنار فيلم «كوپال» به عنوان بهترين فيلم سينمايي اين جشنواره، فيلم «زير گل سرخ» به كارگرداني يوسو راموس از اسپانيا حلقه‌ نقره‌اي پره كلمبين بهترين فيلم و «هفتم مارس» به كارگرداني مارسلو آدريان سانچز از آرژانتين حلقه‌ زرين پره‌كلمبين به عنوان بهترين كارگرداني جشنواره را بدست آوردند.
«كوپال» اولين فيلم سينمايي كاظم ملايي است كه نخستين نمايش آن مربوط به حضور در بخش مسابقه‌ سي و پنجمين جشنواره‌ي فيلم فجر بوده و آخرين نمايش آن نيز بزودي در بخش اصلي بيست و سومين جشنواره‌ بين‌المللي كلكته است تا به عنوان تنها نماينده‌ ايران براي كسب جايزه‌ 72 هزار دلاري با 13 فيلم از كشورهاي ديگر رقابت كند.
قصه‌ اين فيلم يك هفته از زندگي شخصي به نام دكتر احمد كوپال شكارچي و تاكسيدرميست است كه درست قبل از تحويل سال نو دچار چالشي غريب در زندگي‌اش شده است.
از ويژپي هاي محتوايي فيلم پرداختن به مسئله حفظ محيط زيست و احترام به حقوق حيوانات و از ويژگي‌هاي فني آن محدوديت ها است مثلا بخش اعظم فيلم تك بازيگر و تك لوكيشن بوده و قصه‌ آن در يك بازه زماني بسيار فشرده رخ مي دهد.
لوون هفتوان بازيگر نقش كوپال است.
طبق گفته‌ تهيه كننده‌ اين فيلم، «كوپال» بزودي در سينماهاي سراسر كشور به نمايش درمي‌آيد.
فراهنگ**9246**1823 خبرنگار: عليرضا مرادي ** انتشار: طاهره نبي اللهي