۷ آبان ۱۳۹۶،‏ ۱۰:۲۶
کد خبر: 82711809
۰ نفر
سردردهای ثانویه؛ جدی، خطرناك و نیازمند توجه فوری

تهران- ایرنا- استاد دانشگاه علوم پزشكی تهران گفت: برخی سردردها، از نوع ثانویه هستند كه در اثر یك بیماری رخ می دهند، نشانه هشداردهنده یك بیماری به شمار می روند و با احتمال بروز عوارضی مانند سكته مغزی همراه هستند كه باید جدی گرفته شوند.

دكتر منصوره تقا روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار كرد: سردردهای ثانویه ممكن است به علت یك ضایعه مانند تومور، یك مشكل عروقی مانند ناهنجاری عروقی، وجود یك آبسه، التهاب شریانی یا لخته شدن خون در عروق سیاهرگی مغز بروز كنند كه در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع با احتمال خطرات جدی مانند سكته مغزی و نابینایی روبه رو هستند.

** علائم سردردهای خطرناك
متخصص بیماری های مغز و اعصاب در خصوص علائم سردردهای خطرناك توضیح داد: سردردی كه درحال تشدید شدن است و قبلا فرد را از خواب بیدار نمی كرده است، اما الان بیدار می كند، و یا قبلا به مسكن جواب می داده است اما اكنون جواب نمی دهد، نوعی هشدار است.
تقا ادامه داد: اگر این سردرد با تاری دید، تهوع زیاد، حالت های ضعف در دست یا پا یا گزگز كردن و خواب رفتگی در این اندام ها و بی اختیاری در كنترل ادرار همراه شود، باید به این مساله توجه شود كه ممكن است تومور مغزی وجود داشته باشد.

** موارد خطرناك سردرد

* ایجاد لخته در شبكه سیاهرگی داخل مغز یا جمجمه

- متخصص بیماری های مغز و اعصاب گفت: سردردهایی كه در اثر ایجاد لخته در شبكه سیاهرگی داخل مغز یا جمجمه بروز می كند، باید جدی گرفته شوند.
تقا افزود: بیشتر زنان و افرادی كه اختلالات انعقادی دارند، مستعد بروز این اختلال (ایجاد لخته در شبكه سیاهرگی داخل مغز یا جمجمه) هستند. اگر تشخیص و درمان به موقع صورت نگیرد، عوارض جدی مانند نابینایی، فلج یا حتی مواردی مانند مرگ رخ می دهد.
وی تاكید كرد: بنابراین اگر فردی در یكی از عروق بدن خود مانند عروق پا دچار لختگی خون و سردرد شد، شدت سردرد پیشرفت كرد و این سردرد ثابت ماند، احتمال بروز این عارضه وجود دارد.
تقا افزود: اگر فرد در گذشته یك اختلال انعقادی داشته و دچار سردردهایی با علائم ذكر شده است، باید احتمال ابتلا به این عارضه داده شود.
استاد دانشگاه علوم پزشكی تهران اظهار كرد: افزایش خوش خیم فشار داخل جمجمه نیز شایع است كه در زنان چاق و زنانی كه نامنظمی در عادت ماهانه دارند، ممكن است دیده شود؛ اگر در این افراد به ویژه با مصرف داروهای خاصی دردهای پیشرونده مشاهده شد، این موضوع محتمل است و باید از مصرف خودسرانه دارو اجتناب كنند.
تقا گفت: سردردهایی كه در سنین بالای 50 سال شروع می شود و معمولا یك طرفه و در ناحیه شقیقه یا پشت سر است و عامل آن ممكن است یك التهاب عروقی باشد، به عنوان آرتریت تمپورال شناخته می شود كه اگر دیر تشخیص داده شود، موجب كوری و نواقص عصبی می شود.
وی تاكید كرد: بنابراین اگر در سنین بالای 50 سال سردرد پیشرونده وجود داشت، حتما باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه شود.
تقا خاطر نشان كرد: همچنین سردردهایی كه در دوران بارداری شروع شود یا بعد از زایمان به فاصله كوتاه بروز كنند، ممكن است علت آنها وجود لخته در عروق سیاهرگی باشد كه باید جدی گرفته شود.
وی افزود: در سردردهای زیر 5 سال و بالای 50 سال احتمال وجود تومور وجود دارد و باید جدی گرفته شود.
تقا درخصوص سردرهای ناگهانی نیز گفت: اگر سردردی شدید و ناگهانی باشد ممكن است عامل آن خونریزی در پرده های مغز یا فضای جمجمه باشد كه در این مورد نیز باید سردرد شدید ناگهانی جدی گرفته شود.

** توصیه
استاد دانشگاه علوم پزشكی تهران گفت: اگر چه بیشتر موارد سردردهایی كه پیشرفت می كند، بدخیم نیست اما باید به عنوان احتیاط جدی گرفته شود.
تقا ادامه داد: بنابراین اگر سردرد پیشرفت كرد، اگر فرد را از خواب بیدار كرد، به مسكن جواب نداد یا همراه با مشكل دیگری بود به عنوان یك زنگ خطر و هشدار باید درنظرگرفته و باید به آن توجه شود؛ زیرا ممكن است توموری وجود داشته باشد البته گاه تومورها خوش خیم هستند و تومورهای خوش خیم شایع تر هستند.

** جمع بندی
متخصص مغز و اعصاب اظهار كرد: اگر سردردی مشخصه واضح سردرد تنشی را ندارد و سردردی خفیف تا متوسط است و معمولا عامل آن بی خوابی، خستگی، استرس ها و آلودگی هوا است یا اگر سردرد شبیه سردرد میگرنی نیست، یك طرفه نیست و حالت تهوع و استفراغ وجود ندارد، حتما باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه شود تا تشخیص علت سردرد داده شود.

** شایعترین سردردها؛ سردردهای تنشی و میگرنی
استاد دانشگاه علوم پزشكی تهران اظهار كرد: سردردها معمولا خوش خیم هستند و ناشی از مشكلی در فضای سر و جمجمه نیستند.
تقا افزود: در بین سردردها، سردردهای تنشی و میگرنی شایعترین هستند.
علمی**1834
خبرنگار: ناهید شفیعی **انتشار: محتشمی پور