روزنامه نگار چینی: رسالت رسانه ها كمك به ارتقا همكاری بین ملت ها است

تهران – ایرنا – یك روزنامه نگار چینی با اشاره به تحولات دنیای رسانه، رسالت روزنامه نگاران در دنیای امروز را كمك به ارتقا همكاری بین ملت ها با استفاده از ظرفیت های مختلف رسانه و یاری گرفتن از آخرین فناوری های رسانه ای دانست.

جین یانگ وانگ رییس دفتر تلویزیون ملی سی سی تی وی (China Central Television) در تهران روز شنبه در سخنرانی خود كه تحت عنوان 'تبادلات و همكاری های رسانه ای، تقویت روابط ایران و چین' در دومین روز بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری های داخلی انجام شد با ارائه تاریخچه كوتاهی از فعالیت های این شبكه تلویزیونی گفت: سی سی تی وی كه در سال 1958 تاسیس شده است به عنوان تنها شبكه تلویزیونی دولتی چین كه رسانه ملی این كشور محسوب می شود هم اكنون در قالب بیش از 50 كانال مختلف به پخش برنامه های متنوع در موضوعات گوناگون مانند مستند و موسیقی مشغول است.
وی گفت: شبكه مذكور در حال حاضر دو شبكه خبری بیست و چهار ساعته دارد كه به دو زبان چینی و انگلیسی تحولات جهان و همچنین كشور چین را پوشش می دهد.
به گفته این روزنامه نگار چینی، شبكه تلویزیونی سی سی تی وی هم اكنون بیش از یك میلیارد بیننده در داخل و خارج چین به زبان های مختلف دارد.
وی با ذكر این نكته این شبكه تلویزیونی سال گذشته در تلاش برای همسویی با آخرین تحولات جهان رسانه به ایجاد برخی تغییرات در ساختار خود اقدام كرد خاطر نشان كرد نتیجه این تحولات آن بود كه شبكه های خارجی آن تحت عنوان سی جی تی ان CGTN (China Global Television Network) برای تولید محتوای چند ملیتی و چند زبانه از شبكه اصلی جدا شدند.
خانم جین یانگ وانگ در ادامه خاطرنشان كرد: سی جی تی ان همچنین برنامه های خبری اختصاصی به زبان های فرانسوی، عربی، اسپانیایی، روسی نیز پخش می كند.
وی در ادامه سخنان خود با اشاره به تحولات بسیار سریع دنیای رسانه و فناوری های مربوط به آن كه نتیجه تحولات بسیار سریع جهانی است گفت: سی جی تی ان نیز در همین راستا علاوه بر دفتر مركزی خود كه در پكن قرار دارد دفاتر منطقه ای در واشنگتن با 120 كارمند و نایروبی پایتخت كنیا با 200 كارمند تاسیس كرده است كه به صورت شبانه روزی به تولید محتوا می پردازند.
به گفته وی، این شبكه تلویزیونی دفتر نمایندگی جدید خود در لندن را نیز اوایل سال آینده تاسیس خواهد كرد كه همگی این دفاتر با تكیه بر نیروها و موضوعات محلی برنامه تولید می كنند.
وی افزود: درحال حاضر با توجه به تسلط اینترنت بر دنیای اطلاع رسانی، این شبكه تلویزیونی نیز علاوه بر پخش سنتی برنامه های خود در دنیای دیجیتال، همزمان به تولید محتوا در قالب اپلیكشین های مخصوص گوشی های همراه، كانال های شبكه های اجتماعی، وبلاگ و همچنین تولید فیلم های كوتاه خبری می پردازد.
او گفت: در حال حاضر وبلاگ خبری سی چی تی ان نزدیك به دویست میلیون مشترك به زبان های مختلف از سراسر دنیا دارد كه ماهانه به طور متوسط پنج میلیون نفر به این تعداد افزوده می شود.
وی در توضیح ماموریت و وظایف دفتر تهران این شبكه تلویزیونی بین المللی چینی گفت: ما با اعتقاد به اینكه ایران به عنوان یك بازیگر و قدرت عمده منطقه ای نقش پر اهمیتی در منطقه بازی می كند سعی كرده ایم فعالیت های خود در تهران را همسو با روابط رو به رشد اقتصادی و سیاسی بین دو كشور متحول كرده و هم به شكل سنتی و هم با استفاده از فناوری های جدید به تولید محتوا درباره ایران و فرصت های اقتصادی بی نظیر آن بپردازیم.
خانم جین یانگ وانگ با اشاره به حضور هفت ساله خود در تهران به عنوان رییس دفتر نمایندگی سی سی تی وی افزود: تلاش می كنم با معرفی ظرفیت های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی ایران در قالب برنامه های مختلف به ارتقا سطح همكاری ها بین دو كشور كمك كنم.
بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها از دیروز، 5 آبان ماه با میزبانی از 940 رسانه در قالب 600 غرفه در مصلای امام خمینی(ره) تهران گشایش یافته و مراسم افتتاحیه رسمی آن صبح امروز با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسین انتظامی معاون امور مطبوعاتی وزیر ارشاد و رئیس نمایشگاه مطبوعات، محمد خدادی مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا)، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، محمدعلی وكیلی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی و مدیران مسئول مطبوعات و خبرگزاری ها و مهمانان داخلی و خارجی برگزار شد.
در نمایشگاه امسال، 100 ماهنامه، 54 هفته‌نامه، 30دوهفته‌نامه،20 دوماه نامه،52 فصلنامه، بیش از 115 رسانه برخط (خبرگزاری و پایگاه خبری)، 7٠ رسانه محلی،منطقه‌ای و استانی و بیش از 60 روزنامه و موسسه مطبوعاتی در فضایی به مساحت بیش از 13 هزار متر مربع حضور دارند.
ادارات كل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها و شماری از خانه‌های مطبوعات استانی از دیگر حاضران در نمایشگاه مطبوعات بیست و سوم هستند.
در بخش بین الملل، روزنامه نگارانی از 4 قاره به نمایشگاه می‌آیند و در نشست‌های تخصصی كه موضوع اصلی آن «تعامل رسانه‌ای» است شركت خواهند كرد.
برپایی بیش از ٣٠٠ نشست تخصصی و ارائه ٢٠ سخنرانی در بخش بین الملل به همت اداره كل رسانه های خارجی وزارت ارشاد در نمایشگاه مطبوعات امسال پیش بینی شده است و همزمان با اختتامیه این رویداد رسانه ای، مراسم معرفی و تجلیل از برگزیدگان پنجمین دوره جایزه درست نویسی فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی برگزار خواهد شد.
چهار نمایشگاه عكس ملی و بین المللی، غرفه پیشكسوتان مطبوعات، دو غرفه ویژه مدافعان حرم، غرفه فرهنگ ایثار ‏و ‏مقاومت، غرفه محیط زیست و بحران آب در رسانه، گنجینه مطبوعات، ایستگاه طنز و كارتون، ایستگاه جوان و ‏مطبوعات، ‏ایستگاه كودك و نوجوان، غرفه اهدای رایگان مجلات، ایستگاه سلامتی(طب سنتی)، دمنوش‌خانه مطبوعات و كسب و ‏كارهای نوپا ‏از جمله برنامه های جنبی نمایشگاه مطبوعات امسال است.‏
بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاریها با شعار «رسانه های آزاد، انسجام اجتماعی و پیشرفت ملی» تا 12 آبان ماه ، همه روزه از ساعت 9:30 تا 20:30 پذیرای بازدیدكنندگان است.
آساق**1424**وحیده دینداری