خطیبان نماز جمعه:ایستادگی بر عناصر اقتدار ملی راه مقابله با قدرت های استكباری است

استانها - ایرنا- خطیبان نماز جمعه با بیان اینكه دشمنان نظام اسلامی با عناصر اقتدار ملی كشور كه به فرموده فرماندهی معظم كل قوا عمق راهبردی نظام اسلامی است مخالفند، تاكید كردند كه ایستادگی بر عناصر اقتدار ملی راه مقابله با قدرت های استكباری است.

به گزارش خبرنگاران ایرنا از پایگاههای نماز جمعه مراكز استانهای كشور، امامان جمعه تاكید رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینكه 'امكانات و قدرت دفاعی كشور قابل مذاكره و چانه‌زنی نیست و در خصوص ابزارهای دفاعی كشور و هرآنچه اقتدار ملی را تأمین یا پشتیبانی می‌كند، هیچ‌گونه چانه‌زنی و معامله‌ای با دشمن نداریم و راه اقتدار را با قوت به پیش خواهیم برد' اظهار كردند: این راهبرد بهترین نقشه راه عزتمندی ملت و كشور است.
خطیبان نماز جمعه در ادامه خطبه های خود به 13 آبان روز ملی مبارزه با استكبار جهانی اشاره كردند و با طرح موضوع تحریم های ظالمانه دولت ایالات متحده امریكا علیه ملت ایران گفتند: آحاد مردم ایران اسلامی در محكومیت اقدامات ضد انسانی دولت ترامپ ، در راهپیمایی 13 آبان امسال حضوری پررنگ تر خواهند داشت.
امامان جمعه با اشاره به ادعاهای ترامپ درباره برجام گفتند: 13 آبان روز رویارویی ایران اسلامی در مقابل استكبار جهانی است و موضع گیری آمریكا درباره برجام ، ملت ایران را برای مبارزه با دنیای استكبار مصمم تر می كند .
اقتدار ملی، غیر قابل مذاكره بودن توان دفاعی كشور، بی اعتمادی كشورها به ترامپ و دشمنی ریشه دار دولتمردان آمریكایی با ملت ایران از جمله محورهای خطبه های نماز جمعه این هفته مراكز استانی بود .

** آیت الله دری نجف آبادی :مذاكره پذیر نبودن توان دفاعی ایران، بهترین نقشه راه در عزتمندی است
نماینده ولی فقیه در استان مركزی گفت: تصمیم مقام معظم رهبری در خصوص مذاكره پذیر نبودن توان دفاعی و موشكی جمهوری اسلامی ایران، بهترین نقشه راه عزتمندی ملت و كشور است.
آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی در خطبه های نماز جمعه اراك افزود: با مطالعه تاریخ ایران پیش از انقلاب اسلامی، نداشتن آمادگی نظامی، تجهیزات، فرماندهی لایق و خیانت مهمترین نقاط ضعف كشور بوده است و این مسئله امروز به همت و توان داخلی از بین رفته است.
وی ادامه داد: تجربه دوران جنگ تحمیلی علیه جمهوری اسلامی و توطئه های دشمنان در طول تاریخ موجب شد كه ایران اسلامی برای افزایش قدرت و تجهیزات نظامی بكوشد و سرمایه بزرگ حاصل شده در این بخش قابل مذاكره نیست.
نماینده ولی فقیه در استان مركزی افزود: تصمیم قاطع رهبر انقلاب و فرماندهی معظم كل قوا در خصوص مذاكره پذیر نبودن قدرت دفاعی نشان از اقتدار و اراده فولادین مردم و ایران اسلامی دارد.
امام جمعه اراك با یادآوری بازی های سیاسی رئیس جمهوری آمریكا در برابر برجام، افزود: كشوری كه كنگره آن ریاست جمهوری را مدرسه پیرمردها و رئیس جمهوری آن كنگره را آدم هایی می داند كه قادر به اداره سگ های ولگرد نیستند توان تصمیم گیری برای جهان و ما را ندارد.
آیت الله دری نجف آبادی خاطر نشان كرد: جمهوری اسلامی ایران بر روی توسعه تجهیزات نظامی با هیچ كشوری مذاكره نمی كند و توسعه آمادگی دفاعی را با هدف قدرت در برابر زیاده خواهان دنبال می كند.
وی ادامه داد: توسعه تجهیزات نظامی جمهوری اسلامی با هدف ایستادگی در برابر تجاوزاست و ایران اسلامی هرگز قصد حمله به هیچ كشوری را ندارد.
نماینده ولی فقیه در استان مركزی گفت: آل سعود و بحرین با توافق ها و توطئه های پشت پرده با اسرائیل و آمریكا علیه جمهوری اسلامی ایران به عنوان كشوری اسلامی، آبروی اسلام را برده اندو هرگونه توافق با رژیم صهیونیستی محكوم است.

**امام جمعه كرمانشاه: تجهیزات و قدرت دفاعی كشورمان قابل مذاكره نیست
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه كرمانشاه گفت: بنا بر فرموده رهبر معظم انقلاب، تجهیزات و قدرت و توان دفاعی كشورمان تحت هیچ شرایطی قابل مذاكره و گفتگو نبوده و بهتر است دشمنان این خیال خام را از سر خود بیرون كنند.
آیت الله مصطفی علما در خطبه های نماز جمعه این هفته كرمانشاه (5 آبان)، اظهار كرد: اگر ما این قدرت دفاعی و تجهیزات و امكانات را نداشتیم، معلوم نبود برخورد دشمن با ما چگونه بود.
وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در دیدارشان با نخست وزیر عراق نیز از آن ها خواستند تا مراقب مكر و حیله آمریكایی ها باشند و فریب آن ها را نخورند.
آیت الله علما افزود: معظم له همچنین در دیدار اخیر خود با دانش آموختگان دانشكده افسری ارتش سخنانی راجع به قطع وابستگی به نفت ایراد فرمودند كه باید سرلوحه كار مسئولان قرار گیرد.
نماینده ولی فقیه در استان خاطرنشان كرد: رهبر معظم انقلاب می فرمایند كه بنای اقتصادی كشور باید بر مبنای امنی نهاده شود و باید از وابستگی فعلی به نفت فاصله بگیریم.
وی با بیان اینكه اگر از ابتدای انقلاب این قدر به نفت و صادرات آن وابسته نبودیم امروز شرایطمان فرق می كرد، گفت: چند سالی است كه مقام معظم رهبری روی این مسئله تاكید خاصی دارند.
آیت الله علما، بنیاد امنی كه اقتصاد كشور باید روی آن بنا شود را 'اقتصاد مقاومتی' عنوان و تصریح كرد: نفت روزی تمام می شود و اگر نتوانسته باشیم تا آن زمان وابستگی خود را قطع كرده باشیم به طور قطع دچار آسیب و زیان فراوانی خواهیم شد.

**امام جمعه یزد: آمریكایی ها به دنبال فتنه و آتش افروزی در منطقه هستند
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد گفت: آمریكایی ها با حمایت عربستان سعودی و غاصبان رژیم صهیونیستی به دنبال فتنه و آتش افروزی جدید در منطقه از جمله در كشور ما هستند ، بنابراین مردم و مسئولان با همدلی و هوشیاری مواظب هدف های استكبار جهانی باشند.
آیت‌الله محمدرضا ناصری یزدی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته شهر یزد به تحولات اخیر منطقه و تصمیم اخیر آمریكایی ها در تهدید و تحریم های جدید علیه ایران اشاره كرد و افزود: حاكمان آل سعود از مجریان اصلی نقشه‌های شوم آمریكا در منطقه هستند.
وی ادامه داد: عربستان و برخی دولت های منطقه با همدستی صهیونیست ها و آمریكایی هدفشان ضربه زدن به اصل نظام اسلامی و رسیدن به اهداف شومشان است، باید مردم و مسئولان با همدلی در مقابل دسایس كفر جهانی ایستادگی كنند.
امام جمعه یزد تصریح كرد: هدف دشمنان و اذناب منطقه ای آنها جلوگیری از تحقق اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی در بین ملل اسلامی و خاورمیانه با بهره گیری از دلارهای نفتی و اسلحه آمریكایی است.
ناصری یزدی به نقش عراق در منطقه و پیروزی های بزرگ مردم این كشور بر داعش نیز اشاره كرد و گفت: همانطوری كه مقام معظم رهبری بارها تاكید كرده اند ملت و دولت عراق باید در برابر مكر آمریكایی ها خیلی هوشیار باشند.
نماینده ولی فقیه در استان یزد اظهار كرد: داعش دست پرورده آل سعود و آمریكاست و همه دنیا به خوبی به ماهیت دشمنان انقلاب اسلامی واقف هستند، باید بر مقاومت و هوشیاری خود بیفزاییم .
ناصری یزدی تصریح كرد:دشمنان حدود 40 سال است از تمام اهرم ها و فشارها برای ضربه زدن به نظام و انقلاب استفاده می كنند ولی به حول قوه الهی با اطاعت از ولایت فقیه و وحدت كلمه مردم ، تمام توطئه ها خنثی شده است.
امام جمعه یزد به توطئه ها فرهنگی دشمنان برای تغییر هویت نظام و انقلاب به عنوان یك مساله مهم توسط دشمنان اشاره كرد و افزود: دشمنان بشدت در قالب یك برنامه دقیق به دنبال تغییر در فرهنگ جامعه هستند.
ناصری یزدی بیان كرد: برای تغییر هویت و تضعیف فرهنگ دینی و اعتقادات مذهبی مردم و جوانان در برهه كنونی دشمنان از طریق فضای مجازی و تولید برنامه های ضد فرهنگی به دنبال تحقق اهداف پلید خود هستند.
امام جمعه یزد گفت: باید مردم و مسئولان با بیداری و بصیرت برای پیشگیری از اهداف سوء فرهنگی دشمنان علیه مقدسات و نسل جوان با جدیت و خیلی آگاهانه اقدام كنند كه سهل انگاری به هیچ وجه پذیرفته نیست.

**امام جمعه بجنورد: استقامت ملت تمام توطئه های دشمنان را بی اثر كرده است
بجنورد- ایرنا- نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی و امام جمعه بجنورد گفت: استقامت و تقوای ملت ایران تمام مكر و توطئه های دشمنان را خنثی كرده زیراكه مردم این سرزمین وصل به كوثر هستند.
حجت الاسلام ابوالقاسم یعقوبی در خطبه های نماز جمعه این هفته بجنورد اظهار كرد: باید ملت آگاه و مسئولان هم چنان مواظب توطئه های جدید دشمن باشند زیراكه دشمن مكار هر روز توطئه و نقشه های خود را عوض می كند.
وی گفت: امروز اروپا عنوان می كند كه ما با شما هستیم اما دروغ می گویند و می خواهند مسائل نظامی و موشكی ما را به مذاكره بكشانند.
امام جمعه بجنورد در ادامه با اشاره به صف آرایی دو جبهه حق و باطل در مقابل هم از زمان حضرت آدم تاكنون اظهاركرد: امروز در دنیا مستكبرین عالم و در راس آن امریكا از همه مكارتر هستند.
حجت الاسلام یعقوبی گفت: آنها پشت پرده خیانت می كنند، كودكان شیرخوار را می كشند و عنوان می كنند كه مدافع حقوق بشر هستند، حرف اینها را باورنكنید.
وی اظهار كرد: اگر دشمنان حرفی از حقوق بشر می زنند هم باید در قالب همان مكر تعبیر كنیم؛ چقدر اینها علیه ایران مكر و توطئه كردند، در سوریه و عراق چه كارهایی كردند، اما هرچه در این مدت نقشه كشیدند خودشان ضرر كردند، امروز سوریه ای كه در محاصره داعش بود؛ دارد آزاد می شود، در كشور عراق كه آمده اند چندین استان را تصرف كرده اند، از لوس وجود تكفیری های وهابی آزاد می شود.
وی گفت: آمریكا گروهك تروریستی و صهیونیستی را روی كار آورد و حجاز به آن ها پول داد اما، خودشان هم اكنون گرفتار و بدبخت شده اند.

**امام جمعه تبریز: جمهوری اسلامی اجازه زورگویی به دشمنان اسلام نمی دهد
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز با بیان اینكه استكبار به دنبال خلع سلاح ایران است، گفت: جمهوری اسلامی هرگز اجازه زیاده ‌خواهی و زورگویی به كشورهای استكباری را نداده و در مقابل آنها خواهد ایستاد.
حجت‌الاسلام سیدمحمدعلی آل‌هاشم در خطبه‌های این هفته نماز جمعه تبریز با اشاره به اینكه رئیس جمهور آمریكا بر اعمال این محدودیت تاكید دارد و سران برخی كشورهای اروپایی نیز وی را همراهی می كنند، اظهاركرد: همانطور كه رهبر فرزانه انقلاب چندین بار تاكید فرموده‌اند توان دفاعی ایران به هیچ‌وجه قابل چانه‌زنی نیست.
وی خاطرنشان كرد: سابقه دفاع مقدس و ایجاد گروه های تروریستی از جمله داعش توسط دشمن، به ایران ثابت كرده كه استكبار به هیچ‌وجه قابل اعتماد نبوده و باید در مقابل آنها همیشه آمادگی نظامی و دفاعی داشته باشیم.
امام جمعه تبریز با اشاره به اینكه كشورهای اروپایی میلیاردها دلار سلاح به كشورهای منطقه می‌فروشند و رژیم صهیونیستی را به جدیدترین تكنولوژی نظامی مجهز كرده اند، ادامه داد: تهدید دشمنان تاثیری در عزم و اراده ملت ندارد.
وی با اشاره به فرارسیدن سیزدهم آبان ماه روز دانش آموز خاطرنشان كرد: رهبر معظم انقلاب زنده نگاه داشتن یاد شهید فهمیده را جزیی از حفظ اصالت نظام دانسته‌اند.
وی با اشاره به اینكه امروز طبق برخی روایت روز شهادت امام حسن مجتبی(ع) است، گفت: این روز فرصتی برای توجه به رسالت، بزرگواری و سجایای اخلاقی این امام بزرگوار است.

**امام جمعه همدان: ترامپ ازشكست خود آرام و قرار ندارد
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان گفت: رجز خوانی ترامپ و مجلس آمریكا نشان داد كه آنها از شكست خود آرام و قرار ندارند.
آیت الله غیاث الدین طه محمدی در خطبه های عبادی و سیاسی نماز جمعه این هفته همدان در حسینیه امام خمینی (ره) افزود: پیروزی بزرگ جبهه حق علیه باطل به جهانیان شناسانده شد چرا كه آنها از قبل در عراق و سوریه نیز شكست خورده بودند.
وی با بیان اینكه سخنان سخیف و بی پایه رئیس جمهوری آمریكا حقانیت نظام جمهوری اسلامی ایران را نشان داد افزود: سخنان ترامپ عمق دشمنی آمریكایی‌ها با ملت ایران اسلامی را به نمایش گذاشت.
آیت الله طه محمدی با اشاره به فرا رسیدن اربعین حسینی نیز گفت: برنامه های این ایام باید آگاهی بخش، سازنده و بصیرت افزا باشد وحق و باطل را روشن كند.
وی با بیان اینكه زائران زیادی برای رسیدن به كربلای معلی در روز اربعین از همدان عبور می كنند افزود: باید بیشترین خدمات به زائران اربعین حسینی داده شود و هیچ كم و كاستی نباشد.
وی با بیان اینكه حماسه عظیم اربعین حسینی متعلق به همه مسلمانان است گفت: امام حسین (ع) الگوی بزرگی برای همه است و امیدواریم در سایه درسی كه امام حسین (ع) به مسلمانان جهان داد ملتهای اسلامی هیچگاه زیر بار ظلم و ستم نروند.
وی با بیان اینكه مسلمانان جهان باید در راستای زنده نگه داشتن دین خدا از هیچ اقدامی دریغ نكنند بیان كرد: به طور مسلم در مقابل طیف دشمنان و خائنان انقلاب، باید همیشه مقابله و ایستادگی كرد.

**امام جمعه بوشهر: اقتصاد وابسته به نفت ناامن است
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر گفت: اقتصاد وابسته به نفت و تك پایه ای ناامن و مورد تهدید كشورهای استكباری است.
آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری در خطبه های نماز جمعه بوشهر با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در خصوص اقتصاد امن در جمع دانش آموختگان ارتش افزود: برای مصون بودن از تهدید دشمن با تدبیر و برنامه ریزی باید اقتصاد كشور را به اقتصاد غیر نفتی تغییر مسیر داد.
وی تصریح كرد: امروز دشمن به دنبال تضعیف اقتدار جمهوری اسلامی درعرصه های مختلف است كه باید نسبت به این دسیسه ها هوشیار بود.
امام جمعه بوشهر با اشاره به تروریست خواندن سپاه از جانب استكبار جهانی گفت: آمریكا برای ضعیف كردن سپاه پاسداران این نیرو را در لیست نیروهای تروریست قرار داده است این درحالی است كه سپاه نماد مبارزه با تروریست است.
به گفته صفایی بوشهری، استكبار جهانی در حالی سپاه پاسداران را تروریست می خواند كه بسیاری از جوانان سپاهی خود قربانی تروریست هستند.
وی با اشاره به دیدار رهبر معظم انقلاب با نخست وزیر عراق گفت: هیچ وقت نباید به آمریكا اعتماد كرد چراكه طبیعت آمریكا و هم پیمانانش جهان خواری است.
امام جمعه بوشهر با تاكید براینكه اعتماد به آمریكا اعتماد به سراب است گفت: آمریكا به مثابه گرگی است كه به دنبال نابودی ملتها و انقلاب اسلامی است.
وی تاكید كرد: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریكا نماد ماهیت و جوهره این كشور است و حركتهای اخیر ایشان ثابت كرد كه سیاست همه كشورهای سرمایه داری تسلط بر دنیاست.
صفایی بوشهری با اشاره به 13 آبان روز دانش آموز و مبارزه ملی با استكبار جهانی افزود: مسئولان باید زمینه تربیت نوجوانانی بسیجی را در جامعه فراهم كنند.

**امام جمعه موقت اهواز:رویاهای استكبار برای توسعه رژیم صهیونیستی درخاورمیانه به كابوس تبدیل شد
امام جمعه موقت اهواز سخنان رئیس جمهوری آمریكا درخصوص سپاه پاسداران و بسیج را نشانه درماندگی وی دانست و اظهار كرد: رویاهای استكبار برای توسعه رژیم صهیونیستی در خاورمیانه و همسایگی آن با كشور ایران به كابوس تبدیل شد.
آیت الله محسن حیدری در خطبه های نمازجمعه این هفته اهواز در مصلای این شهر با اشاره به توطئه های رژیم صهیونیستی و آمریكا برای استقلال اقلیم كردستان عراق یادآور شد: این دو عملا با تمام قوا و ظرفیت برای برگزاری رفراندوم استقلال اقلیم كردستان و جدا كردن این بخش از عراق وارد میدان شده بودند اما در این امر ناكام ماندند.
وی به آزادسازی استان كركوك توسط نیروهای حشد الشعبی اشاره كرد و افزود: اسرائیل روزانه 300هزار بشكه نفت از كردستان عراق خریداری می كرد اما درحال حاضر این منافع از بین رفته و از این پس برای تهیه نفت مورد نیاز خود دچار مشكل خواهد شد.
وی افزود: اكنون به لطف خدا كشور عراق آزاد و نیروهای حزب الله پیروز شدند و كشور سوریه نیز در آستانه پیروزی كامل قرار دارد.
امام جمعه موقت اهواز با اشاره به اینكه توطئه آمریكا، مرتجعان عرب و اشغالگران فلسطین رو به نابودی است، گفت: به یاری خداوند متعال تا دو ماه دیگر هیچ داعشی روی كره زمین باقی نخواهد ماند.

**حضور مردم ایران در راهپیمایی 13 آبان امسال پررنگ تر و قوی ترخواهد بود
نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان گفت: با توجه به ادعاهای خصمانه آمریكا علیه ایران اسلامی امسال حضور مردم در راهپیمایی 13 آبان پررنگ تر و قوی تر خواهد بود.
آیت الله عباسعلی سلیمانی در خطبه های نماز جمعه این هفته زاهدان اظهار داشت: 13آبان روز ملی مبارزه با استكبار جهانی است كه مناسبتهای مهم دیگری نیز به آن افزوده شده است.
عضو خبرگان رهبری افزود: قانون ظالمانه سنای آمریكا به تعبیری مادر همه تحریم هاست و مبنای همه اما و اگرهای ترامپ روی این برنامه گذاشته شده است بنابراین امسال نقش آحاد مردم ایران اسلامی در راهپیمایی 13 آبان پررنگ تر خواهد بود.
نماینده مقام رهبری در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان و كرمان با اشاره به ادعاهای ترامپ درباره برجام گفت: 13 آبان روز رویارویی ایران اسلامی در مقابل استكبار جهانی است و موضع گیری آمریكا درباره برجام نیز ملت ایران را برای ستیز با دنیای استكبار مصمم تر می كند و آمادگی كامل می بخشد.
امام جمعه زاهدان گفت: 13 آبان مربوط به ایران اسلامی و همه آحاد جامعه است كه امسال باید برای پاسخ قاطع و دندان شكن به استكبار جهانی گامی استوارتر و فریادی رساتر و مشتی گره كرده تر داشته باشیم.
نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان اظهار داشت: همگرایی برخی از دولتها از جمله دولت عربستان با استكبار جهانی وظیفه ما را سنگین تر كرده به طوری كه باید نسبت به این ایام حساسیت بیشتری نشان دهیم.
آیت الله سلیمانی افزود: دولت عربستان نیز همان اتهامات واهی و مواضع بی اساس استكبار جهانی را نسبت به ایران اسلامی تكرار می كند و با آمریكا همسو است به طوری كه وزیر امور خارجه عربستان اعلام كرده كه ما از موضع ترامپ علیه ایران كاملا حمایت می كنیم.
نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استانهای سیستان و بلوچستان و كرمان بیان كرد: اتهامات واهی علیه جمهوری اسلامی آن هم در شرایطی كه ناكامی آمریكا و استكبار جهانی در پیشبرد اهدافشان مشهود است به دلیل ضعف آنهاست.
عضو خبرگان رهبری افزود: این اتهامات در حالی از سوی استكبار جهانی به ایران اسلامی نسبت داده می شود كه ایران اسلامی در تقابل با آمریكا بر داعش در سوریه فائق آمد و توانست ماجرای كردستان عراق را در همه پرسی عراق به زیباترین شكل میانجیگری كند.
امام جمعه زاهدان اضافه كرد: حضور جمهوری اسلامی و مردم مظلوم سوریه و عراق پرونده داعش را درهم پیچید و با میانجی گری و با بیان منطقی ایران اسلامی ماجرای همه پرسی كردستان عراق حل شد كه قطعا این مساله برای آمریكا بسیار سنگین تمام شد.
آیت الله سلیمانی گفت: دشمن با تكیه بر عناصر خودفروخته داخلی بر این باور است كه درون شجره طیبه انقلاب اسلامی موریانه وجود دارد و می تواند با این وسیله پایه های نظام را سست كرده و درخت تنومند انقلاب اسلامی را از بین ببرد اما زهی خیال باطل.
نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان افزود: همه مردم ایران برای حفظ انقلاب اسلامی با هم متحد هستند و بارها این را ثابت كرده اند كه شركت در انتخابات نمونه بارزی از اتحاد این ملت است.
وی گفت: آرزوی مردم غیور و بسیجی ایران اسلامی قرار گرفتن در مقابل جبهه كفر و شكست آنهاست كه اگر دشمن حماقت كند و برخوردی مهاجمانه از خود نشان دهد جوانان شجاع و غیور ایران اسلامی آمادگی كامل برای مقابله و شكست دشمن را دارند.

**امام جمعه موقت قزوین :مرزهای فكری وعقیدتی كشور باید در برابر تهاجم دشمن حفظ شود
امام جمعه موقت قزوین گفت: مرزهای فكری و عقیدتی كشور باید در برابر تهاجم های مختلف و همه جانبه دشمن حفظ شود.
حجت الاسلام علی قابل در خطبه های نماز جمعه افزود: همه باید آمادگی كامل داشته و نگهبان خوبی برای مرزهای عقیدتی وفكری كشور باشیم.
وی با بیان اینكه دشمنان نظام اسلامی هیچ گاه نوع حمله و ضربه خود را برای ما مشخص نمی كنند، اظهار كرد: توجه به پدافند غیر عامل در كشور از سوی مسئولان در مقابله با حمله های ناگهانی دشمن و بلایای طبیعی می تواند ما را بیمه كند.
حجت الاسلام قابل اضافه كرد: كشور ما نباید هیچ وقت در مقابل بلایای طبیعی و غیر طبیعی دچار بن بست شود و بهترین راهكار مقابله با این مشكلات داشتن آمادگی كامل ، هوشیاری و دقت بیشتر است .
وی با بیان اینكه متاسفانه سلیقه برخی از مسئولان به سمت واردات بیشتر می چربد ، افزود: آنها نمی خواهند بیدار شوند ولی ما امیدواریم كه خدا آنها را بیدار كند .
وی به تهدیدهای آمریكا پس از برجام اشاره كرد وگفت : آمریكایی ها می گویند تحریم های جدیدی علیه ملت ایران در راه است و تنها هدفشان براندازی نظام اسلامی است.
امام جمعه موقت قزوین ادامه داد: آمریكا به فكر متوقف كردن ساخت موشك توسط ایران است ولی ایران به ساخت سلاح و تجهیزات دفاعی ادامه می دهد.
حجت الاسلام قابل اضافه كرد: استكبار جهانی در طول هشت سال دفاع مقدس با تمام تجهیزاتش به كمك صدام جنایتكار رفت ولی توفیقی به دست نیاورد.
وی اظهار كرد: امروز به یاری خدواند و در زیر سایه ولایت فقیه به مرحله ای از رشد و شكوفایی علمی رسیده ایم كه از تهدیدات پوچ و بی اساس دشمن نمی هراسیم .
وی در بخش دیگری از خطبه ها، فرا رسیدن هفته بسیج دانش آموزی و سالروز شهادت حسن فهمیده را یادآور شد وگفت : امام(ره) در مورد شهید فهمیده فرمودند رهبر ما آن نوجوان 13ساله است ، ولی آموزش و پرورش متن الهام بخش را از درسها حذف كرده است .
حجت الاسلام قابل ادامه داد: الهام از این نوجوان 13ساله درس بزرگی برای ملت ایران است و دشمنان بدانند كه ما در خانه های خود به بچه ها تعلیم دفاع داده و نمی گذاریم خون شهدا پایمال شود چرا كه ملتی كه شهادت دارد اسارت ندارد .
وی در خصوص فرارسیدن اربعین حسینی و برپایی باشكوه و ترویج فرهنگ عاشورا در بین نوجوانان در این ایام گفت : ما باید همیشه آماده دفاع از ارزشهای مقدس نظام اسلامی باشیم .
حجت الاسلام قابل با یادآوری سالروز شهادت آیت الله مصطفی خمینی (ره) و آیت الله مرعشی نجفی گفت : ما باید رهروان راه این علمای گرانقدر بوده ودر راه اعتلای نظام بیش از گذشته تلاش كنیم .

**امام جمعه موقت ساری :یاوه سرایی های آمریكا را با پیروی از رهبری پاسخ می دهیم
امام جمعه موقت ساری گفت: یاوه سرایی های رئیس جمهوری آمریكا را همچون گذشته با پیروی از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب پاسخ خواهیم داد.
حجت الاسلام یوسف یوسف پور در خطبه های نماز جمعه ساری افزود : سخنان توهین آمیز دونالد ترامپ در باره مردم شریف ایران ناشی از ضعف و زبونی اوست و همه دنیا می دانند كه مردم ولایی ایران اسلامی برای احیای ارزش های دینی حتی از نثار خون خویش دریغ نمی كنند.
وی ادامه داد : مبارزه با آمریكا در تار و پود زندگی مردم رخنه كرده و هرگز اراجیفی كه به قصد جدایی از ولایت فقیه باشد، در شهروندان تاثیر ندارد.
خطیب موقت جمعه ساری با اشاره به سالگرد شهادت محمد حسین فهمیده ، گفت : مردمی كه نوجوانش برای حفظ ارزش های دینی خود را به زیر تانك می اندازد ، هرگز در مقابقل خواسته های نابجای آمریكا و سایر زورگویان سر تعظیم فرود نمی آورند.
وی با اشاره به نامگذاری هشتم آبان سالروز شهادت شهید فهمیده به عنوان روز نوجوان ، از جوانان و نوجوانان به عنوان سرمایه های ملی یاد و تاكید كرد : مسئولان برای ارتقاء دانش علمی و اعتقادی آنان همت كنند.
خطیب جمعه ساری از 13 آبان ماه نیز به عنوان روز دانش آموز و روز مبارزه با استكبار جهانی نام برد و گفت : فرزندان ایران اسلامی به همراه خانواده در این روز فریادی كوبنده تر از گذشته بر سر آمریكا خواهند كشید.
یوسف پور همچنین مراسم با شكوه اربعین حسینی را یك گفتمان جهانی دانست و گفت : این رویداد سترگ تنها به مسلمانان و شیعیان تعلق نداشته و همه مذاهب و فرقه ها در آن سهم دارند.
او با اشاره به شركت بیش از 70 كشور در مراسم اربعین حسینی و نیز قدردانی از میهمان نوازی دولت عراق ، این رویداد را زمینه ساز ظهور حضرت مهدی (عج) دانست و از عموم مردم خواست تا به قوانین كشور میزبان احترام بگذارند.

**خطیب جمعه قم: اذعان دنیا به غیرقابل اعتماد بودن آمریكا برگ برنده ایران است
خطیب جمعه قم، اذعان دنیا به غیرقابل اعتماد بودن آمریكا را برگ برنده جمهوری اسلامی دانست و گفت: امروز همه دنیا تاكید دارد كه آمریكا در تعهدات بین المللی قابل اعتماد نیست اگر در مذاكرات هسته هیچ كاری نكرده بودیم جز اینكه چهره آمریكا را رسواتر از گذشته به دنیا نشان دهیم، كار بزرگی صورت گرفته است.
آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری در خطبه های نماز جمعه این هفته قم در مصلای قدس ، با اراجیف خواندن سخنان اخیر ترامپ و نابخردانه و یاغی توصیف كردن دولت آمریكا افزود: آنچه رهبر معظم انقلاب در مورد غیر قابل اعتماد دانستن آمریكا در طی سال های قبل فرموده بودند به واقعیت پیوست و بیش از همیشه برای مردم و مسئولان كشورمان و نیز تمام دنیا این مساله روشن شد.
خطیب جمعه قم، هم صدا شدن كنگره، ترامپ و نیز كابینه آمریكا را به خاطر ترس آنها از شكست در برابر جمهوری اسلامی ایران در منطقه دانست و تاكید كرد: به اعتراف مقامات آمریكا، قدرت آنها در برابر نفوذ ایران در منطقه افول كرده چرا كه در منطقه هیچ اتفاقی جز با اراده جمهوری اسلامی رخ نمی دهد كه این امر موجب وحشت مقامات آمریكایی شده است.
وی با بیان اینكه تحریم موجب افزایش چند برابری قدرت دفاعی كشور شده است ، گفت: امروز جمهوری اسلامی محور مقاومت در منطقه و آمریكا تنها تر از همیشه است كه این جز عظمت ملت ایران چیزی نیست.
آیت الله حسینی بوشهری، آمریكا و استكبار جهانی را به وجود آورنده داعش برای ضربه به جمهوری اسلامی دانست و ابراز داشت: امروز در حالی با شكست داعش و نزدیك بودن نابودی آن در منطقه، آمریكا خود را به عنوان مبارزه كننده علیه داعش معرفی می كند كه به اعتراف خودشان، داعش را برای ضربه زدن و از بین بردن انفلاب اسلامی ایجاد كرده است.
امام جمعه موقت قم، هوشیاری مسئولان در برابر توطئه های جدید آمریكا را خواستار شد و گفت: باید همه مردم و مسئولان به هوش باشند چرا كه ممكن است جنگی بر ما تحمیل نكنند ولی اهداف شومی را درسر دارند به همین دلیل باید در همه صحنه ها در میدان بمانیم تا دشمن جرات اقدام علیه ملت ایران را پیدا نكند.
1596 ** تهیه و انتشار: عباسعلی نقی یان