۵ آبان ۱۳۹۶،‏ ۹:۵۸
کد خبر: 82709750
۰ نفر
تمایزات روماتیسم ستون فقرات و دیسك كمر

تهران- ایرنا- دبیر انجمن روماتولوژی ایران با اشاره به شباهت روماتیسم ستون فقرات و دیسك كمر گفت: توجه به علائم این دو بیماری و تمایز آنها برای درمان صحیح و پیشگیری از بروز عوارض بسیار حائز اهمیت است.

دكتر محسن سروش در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار كرد: تفاوت عمده ای كه بین روماتیسم ستون فقرات و دیسك كمر وجود دارد این است كه روماتیسم ستون فقرات یك بیماری مزمن است و اینطور نیست كه بیمار مانند دیسك كمر دچار یك حمله و بعد از چند هفته مشكل او برطرف و دچار عود مجدد شود.
وی افزود: روماتیسم ستون فقرات به گونه ای است كه در بیشتر موارد ابتدا درد شروع می شود و این درد پیشرونده است و مرتبط به سمت اندام های بالایی حركت می كند، بیمار در زمان بیدار شدن از خواب دچار مشكل است و احساس خشكی در اندام ها می كند؛ خشكی كه طولانی مدت است و حداقل یك ساعت طول می كشد.
سروش گفت: همچنین شرایط بیمار با فعالیت، كمی بهتر می شود ولی در شروع حركت مجدد درد دارد و در حالت استراحت به ویژه استراحت های شبانه درد دارد ولی افرادی كه دیسك كمر دارند، این دردها را كمتر احساس می كنند.
فوق تخصص روماتولوژی اظهار كرد: همچنین حملات درد دیسك كمر با روماتیسم ستون فقرات متفاوت است؛ دردهای ستون فقرات در اثر روماتیسم در ناحیه كمر با انتشار به ناحیه باسن است و معمولا هم دوطرفه است در حالی كه در دیسك كمر معمولا انتشار درد از یك طرف راست یا چپ شروع می شود و از كنار یا پشت پا تا ناحیه ران یا ساق پا ادامه می یابد.
سروش گفت: اینها تمایزات بین روماتیسم ستون فقرات و دیسك كمر است كه می توان در تشخیص از آنها استفاده كرد. مهم ترین روش شناخت و تمایز این دو بیماری از طریق معاینه است و بعد از آن از طریق آزمایش های بالینی، رادیوگرافی و تصویربرداری می توان تشخیص را قطعی كرد.

** شیوع روماتیسم ستون فقرات
دبیر انجمن روماتولوژی ایران در مورد شیوع روماتیسم ستون فقرات در كشور گفت: طبق مطالعه صورت گرفته شیوع این بیماری یك در هزار نفر است.
سروش افزود: روماتیسم ستون فقرات بیشتر در سنین پایین (حدود 20 سالگی) بروز می یابد و شیوع آن در جوانان و مردان بیشتر است. اما تشخیص آن در سنین حدود 30 سالگی محقق می شود زیرا بیشتر افراد دیر به پزشك مراجعه می كنند.

** عوارض
دبیر انجمن روماتولوژی ایران درخصوص عوارض روماتیسم ستون فقرات نیز گفت: تشخیص دیرهنگام این بیماری سبب پیشرفت بیماری شده و خشكی و جمود در ستون فقرات ایجاد می كند و با گذشت زمان سبب دفرمه شدن و خمیدگی ستون فقرات و محدودیت در حركات كمری می شود.

** روماتیسم ستون فقرات
روماتیسم ستون فقرات (اسپوندیلیت آنكیلوزان) یك بیماری مزمن و التهابی است كه علائم آن درد و خشكی عضلات است.
این بیماری بیش از همه ستون فقرات را تحت تاثیر قرار می دهد و موجب خشكی و اسپاسم كمر، خمیده شدن ستون فقرات و درد هنگام نشستن و خم شدن می شود. این بیماری همچنین می تواند سایر مفاصل بدن را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

** دیسك كمر
هر انسان 26 مهره در ستون فقرات خود دارد. مهره ها به وسیله صفحات انعطاف پذیری به نام دیسك بین مهره ای از یكدیگر جدا می شوند.
اگر بنا به دلایلی دیسك از قسمت عقبی خود دچار بیرون زدگی یا فتق شود، این قسمت بیرون زده روی نخاع یا رشته های نخاع فشار وارد می كند و سبب بروز درد در ناحیه كمر با انتشار به پاها می شود.
یازدهمین كنگره سالیانه انجمن روماتولوژی ایران از 3 تا 5 آبان ماه با حضور متخصصان و صاحب نظران این حوزه در كتابخانه ملی ایران درحال برگزاری است.
علمی**1834 ** 1776
خبرنگار: ناهید شفیعی ** انتشار: لیلا خطیب زاده