كارشناسان: اعلام تعلیق نتایج همه پرسی توسط مسعود بارزانی بسیار دیرهنگام است

اربیل – ایرنا - كارشناسان سیاسی علیرغم بیانیه تشكیلات اقلیم كردستان عراق برای تعلیق نتایج همه پرسی بر این باور هستند این اقدام باعث آغاز مذاكرات بین بغداد و اربیل نخواهد شد و دولت مركزی به تلاش های خود برای كنترل تمامی معابر مرزی و نفتی ادامه خواهد داد.

فرید اسه سرد عضو كمیته رهبری اتحادیه میهنی كردستان عراق در این خصوص به خبرنگار ایرنا در اربیل گفت: دولت مركزی عراق تا زمانی كه تمامی معابر مرزی و نفتی اقلیم را به كنترل خود درنیاورد مذاكرات با اقلیم كردستان عراق را آغاز نخواهد كرد.
وی در ادامه اظهار داشت: قبل از همه پرسی، عراق، ایران و تركیه مخالف اقلیم نبودند اما اكنون هر سه كشور مواضع مشتركی دارند و به همكاریهای مشترك خود علیه اقلیم ادامه خواهند داد و بدون شك اقلیم نیز در این بازی بیشتر شكست خواهد خورد.
این عضو كمیته رهبری اتحادیه میهنی كردستان عراق همچنین گفت: دولت عراق با همكاری ایران و تركیه در تلاش برای كنترل كامل معابر مرزی و نفتی اقلیم كردستان عراق است و هدف عبادی از سفر به تركیه و ایران نیز ادامه این روند است.
فرید اسه سرد معتقد است بغداد بعد از اینكه موفق به كنترل معابر مرزی و نفتی اقلیم كردستان عراق شد مذاكرات با اقلیم را براساس قانون اساسی عراق آغاز خواهد كرد.
شوان داودی سخنگوی فراكسیون اتحادیه میهنی كردستان عراق نیز در گفت وگو با شماری از رسانه های محلی در كردستان عراق در خصوص تعلیق همه پرسی گفت: ضروری است اول از همه مسعود بارزانی رهبر حزب دمكرات كردستان عراق و در پی آن انجمن عالی همه پرسی اقلیم كردستان عراق مسئولیت شكست همه پرسی را برعهده بگیرند در حالی كه تشكیلات اقلیم كردستان عراق با صدور بیانیه تعلیق همه پرسی، در واقع مسئولیت آن را به گردن گرفته است.
این عضو كرد پارلمان عراق اضافه كرد: دولت عراق از بیانیه های دولت اقلیم كردستان عراق استقبال نخواهد كرد تا زمانی كه تمامی منابع درآمدی مرزی، فرودگاهها و فروش نفت را به كنترل خود درنیاورد.
شوان داودی تصریح كرد: اقدام تشكیلات اقلیم كردستان عراق در تعلیق همه پرسی فرار متولیان همه پرسی از پذیرش شكست همه پرسی است و از این رو ضروری است مردم اقلیم كردستان عراق آن را نپذیرند و در دادگاه علیه آنها طرح دعوا كنند.
مسعود عبدالخالق روزنامه نگار نامدار كرد عراقی نیز در صفحه شخصی خویش در فیس بوك در این خصوص نوشت: تصمیم تعلیق همه پرسی اقلیم كردستان عراق در شرایط كنونی خریداری ندارد و دولت عراق نیز از این پیشنهاد استقبال نخواهد كرد.
تشكیلات اقلیم كردستان عراق شب گذشته با صدور بیانیه ای پیشنهاد تعلیق همه پرسی اقلیم كردستان عراق، توقف درگیریهای نظامی و آغاز مذاكرات با بغداد را ارایه داد.
دولت مركزی عراق هنوز واكنش رسمی به این پیشنهاد نداشته است اما پیشتر حیدرالعبادی كه تا پیش از استقرار نیروهای ارتش در كركوك و سایر مناطقی كه پیش از ظهور داعش در كنترل داشت، شرط گفت وگو با اربیل را لغو كامل نتایج همه پرسی عنوان می كرد، رسما اعلام كرد كه همه پرسی به تاریخ پیوسته است.
بسیاری از تحلیل گران عراقی از جمله كردها نیز بر این باورند كه تحت كنترل درآوردن كركوك از سوی ارتش عراق به خودی خود به معنای لغو همه پرسی است و اعلام تعلیق نتایج آن توسط مسعود بارزانی بسیار دیرهنگام است.
ارتش عراق و پلیس فدرال این كشور از روز دوشنبه هفته گذشته برای اجرای مصوبات پارلمان و دادگاه قانون اساسی این كشور مبنی بر برقراری مجدد حاكمیت دولت فدرال بر مناطقی كه تا قبل از ظهور داعش در سال 2014 در اختیار داشته است، ابتدا به منطقه كركوك اعزام شدند و بسرعت به تمامی مناطق مورد منازعه در استانهای كركوك، نینوا و دیالی مسلط شدند.
خاورم*351**380**1708**انتشار**علیرضا ارشادی

سرخط اخبار جهان