650 خبرنگار وتصویربردار از 30 كشور مراسم اربعین حسینی (ع) را پوشش می دهند

كربلا- ایرنا-مسئول كمیته اطلاع‌رسانی و فضای مجازی ستاد اربعین حسینی (ع) در عراق گفت: طبق هماهنگی های انجام شده با اتحادیه رادیو و تلویزیون های كشورهای اسلامی و نهادهای مختلف عراق، بیش از 650 خبرنگار و برنامه ساز خارجی از 30 كشور اسلامی، حضور میلیونی زائران امام حسین (ع) را پوشش می دهند.

«محمد علی انوشه» روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به پدیده بی نظیر و بی سابقه پیاده روی از شهرهای مختلف عراق به سمت كربلا، رسانه های عضو اتحادیه رادیو و تلویزیون های اسلامی و رسانه های كشورهای اسلامی تصمیم گرفتند این راهپیمایی را به طور مناسب و شایسته پوشش دهند.
وی ادامه داد: گزارشگران كشورهای اسلامی از مناطق مختلف عراق همراه با عزادارن از 28 محرم، راهپیمایی اربعین را از «بصره» دورترین شهر عراق در جنوب تا «طوزخور ماتو»، «تازه» و «كركوك» شمالی ترین شهر تا كربلا پوشش می دهند و برخی شبكه ها به صورت زنده از پذیرایی خوب عراقی ها از زائران و راهپیمایی كنندگان تصاویر ارسال می كنند.
عضو شورای عالی اتحادیه های رادیو و تلویزیون های اسلامی اضافه كرد: این اتحادیه تجهیزات، امكانات و اینترنت برای مخابره صدا و تصویر در 15 مسیر اصلی راهپیمایی به سمت كربلا پیش بینی كرده است كه خبرنگاران و گزارشگران می توانند گزارش های خود را به صورت زنده از طریق واحدهای سیار تصویری SNG و یا ماهواره برای كشورها و بینندگان خود مخابره كنند.
وی ادامه داد: چند مركز اطلاع رسانی و فرستنده در شهرهای نجف، كربلا، سامرا، كاظمین و مسیر نجف به كربلا ایجاد شده كه خبرنگاران علاوه بر استراحت در این مراكز، می توانند آخرین اخبار و رویدادهای عراق و راهپیمایی كنندگان را گزارش دهند.
انوشه اعلام كرد كه نزدیك به 60 دوربین در بین الحرمین، حرم های حضرت ابوالفضل (ع) و امام حسین (ع) نصب شده كه تصاویر را بدون لوگو در اختیار همه شبكه های تلویزیونی جهان اسلام قرار می دهد.
وی، اوج ارسال تصاویر و فشار كاری خبرنگاران را از دهم تا بیستم صفر (8 الی 18 آبان) اعلام كرد و گفت: بیشترین كوشش و حضور راهپیمایی كنندگان از نجف به كربلا در این 10 روز است و در این رابطه شش تصویربردار هوایی (هلی شاپ) پیش بینی شده كه تصاویر ارسالی در اختیار شبكه های مختلف قرار داده می شود.
مسئول كمیته اطلاع‌رسانی و فضای مجازی ستاد اربعین حسینی در عراق افزود: گزارشگرانی از كشورهای سوریه، لبنان، كویت، انگلیس، آمریكا، پاكستان، هند، كلمبیا، تركیه، چین، افغانستان، بحرین، هلند، یمن، عربستان، مصر و چند كشور در راهپیمایی حضور دارند و همچنین صدها برنامه مستند و گزارش تصویری توسط برنامه سازان درباره راهپیمایی كنندگان اربعین تهیه شده كه برای پخش از شبكه ها در اختیار گزارشگران خارجی حاضر در عراق، قرار داده خواهد شد.
وی گفت: سایت اربعین به عنوان مرجع در اختیار خبرنگاران قرار خواهد گرفت تا آخرین اخبار را از آن دریافت و براساس سبك و سلیقه خود، برای شبكه ها ارسال كنند.
این مقام مسئول در شورای عالی اتحادیه های رادیو و تلویزیون های اسلامی یادآورشد: راهپیمایی اربعین از چهار سال پیش مورد پوشش گسترده تصویری و رسانه ای قرار گرفت و هر سال نسبت به سال های گذشته از پوشش مناسب تری برخوردار است به گونه ای كه در سال نخست، پنج مسیر، سال دوم هفت مسیر، سال گذشته 11 مسیر و امسال 13 مسیر اصلی یعنی همه راه های ارتباطی از شهرهای دور و نزدیك به كربلا، تحت پوشش رسانه ای اتحادیه رادیو و تلویزیون های كشورهای اسلامی قرار گرفته است.
وی به افزایش 20 درصدی تعداد رسانه های خارجی برای پوشش رادیویی و تلویزیونی اربعین حسینی(ع) اشاره كرد و افزود: در سال گذشته یكهزار مجوز و كارت خبرنگاری صادر و در اختیار گزارشگران و خبرنگاران قرار گرفت و امسال نیز 1400 مجوز و كارت باید در اختیار خبرنگاران قرار داده شود.
انوشه با اعلام اینكه امسال تعداد خبرنگاران نسبت به سال گذشته نیز بین 20 تا 30 درصد افزایش یافته است، گفت: مراكز رسانه ای برای استراحت خبرنگاران و گزارشگران نیز پیش بینی شده كه می توانند از امكانات آنجا برای ارسال تصاویر و اخبار استفاده كنند؛ همچنین برای خبرنگاران خارجی دو هتل در نظر گرفته شده كه جوابگوی همه نیست به طوری كه از 650 خبرنگار، گزارشگر و برنامه سازان خارجی فقط ظرفیت اسكان 150 نفر وجود دارد.
وی اضافه كرد: برای اسكان خبرنگاران و برنامه سازان خارجی و ایرانی كه از كشورهای خارجی می آیند، از طریق ارگان ها و ستاد مركزی اربعین پیگیر رفع مشكل آنها هستیم اما متاسفانه تاكنون به نتیجه ای نرسیده ایم.
خاورم**1067 ** 2023** 1049
خبرنگار: رضا رمضانی/انتشار دهنده : مریم كاظمی