مرز باشماق مریوان باز شد / از سرگیری فعالیت های تجاری با اقلیم كردستان عراق

سنندج - ایرنا - مدیركل گمرك مرز باشماق از باز شدن این مرز رسمی خبر داد و گفت: از صبح امروز (چهارشنبه سوم آبان) فعالیت های تجاری شامل صادرات و واردات كالا و تزانزیت سوخت از این مرز با منطقه اقلیم كردستان عراق از سر گرفته شد.

جهانگیر بخشی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینكه طی چند روز گذشته صادرات و واردات در مرز باشماق ممنوع اعلام شده بود افزود: امروز ترانزیت كالا و ورورد و خروج كالا در مرز باشماق بازشده است.
نماینده مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی نیز روز گذشته خبر داده بود كه قرار است مرز باشماق امروز بازگشایی شود.
منصور مرادی گفته بود: با توجه به بسته شدن مرز رسمی باشماق و تاثیر این موضوع بر معیشت و درآمد مردم، پیگیری های لازم برای بازگشایی این مرز از طریق مسئولان وزارت كشور انجام شد.
بخش مسافری این گمرك نیز در روزهای گذشته فعالیت های خود را آغاز كرده بود.
به گزارش ایرنا، شهرستان های مریوان و سروآباد با جمعیت افزون بر 250 هزار نفر در غرب سنندج مركز استان كردستان واقع شده اند و یك نماینده در مجلس شورای اسلامی دارند.
سال گذشته حدود 6 میلیادر دلار به از مرز باشماق مریوان بین ایران و اقلیم كردستان عراق ترانزیت كالاهای غیر نفتی انجام شده بود و در پنج ماهه سال جاری نیز این آمار به 2.8 میلیارد دلار رسیده است.
مرز رسمی باشماق مریوان از اواسط مهرماه با نظر مقامات مسئول كشورمان برای انجام صادرات كالا و ترانزیت سوخت به اقلیم كردستان عراق بسته اعلام شده بود.
خبرنگار: شیوا اردلان منش**انتشار دهنده: امید بهمنی
7352/6108