لاریجانی: مردم مطمئن باشند سه قوه پیگیر حل مشكلات سپرده گذاران كاسپین هستند

تهران - ایرنا - رییس مجلس شورای اسلامی گفت: مردم مطمئن باشند سه قوه مقننه، مجریه و قضاییه پیگیر حل مشكلات سپرده گذاران كاسپین و سایر موسسالت مالی و اعتباری هستند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، علی لاریجانی روز چهارشنبه در جلسه علنی مجلس و در پاسخ به تذكر نماینده مردم شاهین شهر در مجلس افزود: در مورد مساله مربوط به كاسپین یك بار رییس بانك مركزی به مجلس آمدند و توضیح دادند و گفته شد این موضوع سریع پیگیری و حل شود.
وی ادامه داد: آقایان برای حل این مساله مشكلی داشتند كه بعضی از اموال این شركت ها و بانك ها و موسسات اعتباری چون در دستگاه قضایی مطرح و اموال آن ها متوقف شده بود نمی توانستند از این دارایی ها استفاده و به مردم دهند.
رییس مجلس گفت: جلسات مختلفی گذاشته شد كه چگونه مطابق قوانین می توانند این پول را به مردم دهند، قوه قضاییه اگر می خواست پول را بدهد باید به نسبت كسانی كه پول دادند به همه می داد در حالی كه 95 درصد افرادی كه عضو این افراد هستند زیر 200 میلیون مشكل داشتند بنابراین گفته شد باید راهی پیدا كنیم تا ابتدا كسانی كه زیر 200 میلیون هستند مطالباتشان داده شود تا سپس به بقیه برسیم.
لاریجانی افزود: این موضوع یك سازو كار شرعی داشت كه با عنایتی كه به حل این مساله انجام شد قرار شد برای این موارد امكانات و اموال و دارایی ها را باز كنند كه پول مردم داده شود.
وی ادامه داد: در این فاصله كه این تصمیم گرفته و ابلاغ شد یكسری افراد به دادگاهی شكایت كردند كه دادگاه حكم داد حساب ها مسدود شود و زمانی كه می خواستند از این حساب ها بردارند مشاهده كردند حساب ها مسدود است كه قرار شد شماره حساب ها را بدهند و شماره حساب ها باز شد و من مستمرا به صورت روزانه آن پیگیری می كنیم همین موضوع است.
رییس قوه مقننه گفت: من مطمئن هستم با این پیشرفتی كه حاصل شده زیر 200 میلیون را خواهند داد و اگر ندادند ما پیگیری می كنیم، و بعد هم باید به مابقی سپرده ها برسند چون اشكالی به وجود آمده و باید راه حلی برای آن پیدا كنیم.
لاریجانی افزود: در حال پیگیری برای حل این موضوع هستیم، مردم اضطراب نداشته باشند و مطمئن باشند سه قوه این موضوع را پیگیری می كنند اما من مخالف نیستیم در یك جلسه علنی دیگر رییس بانك مركزی در خصوص این موضوع توضیح دهند كه ما دعوت خواهیم كرد.
حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین در مجلس در تذكری خطاب به علی لاریجانی گفت: در 20 تیرماه 1396 گفتتید دولت ظرف هفت روز لایحه ای برای برون رفت از موضوع سپرده گذاران بیاورد و بارها در جلسات مطرح شد و به نواب رییس ارجاع دادید.
وی افزود: مردم به حرف رییس بانك مركزی اعتماد ندارند و در حال حاضر برخی از مسایل كه در شبكه های اجتماعی مشاهده كردید می بینید مردم گرفتار هستند.
وی ادامه داد: از طرفی دیگر ما ماده 236 را در مورد موسسات مالی و اعتباری تصویب كردیم اما هنوز متوجه نشدیم در دستگاه قضایی اتفاقی افتاده باشد.
نماینده مردم شاهین شهر در مجلس گفت: اگر جلسه ای بوده و پیگیر كرده اید برای مردم بگویید و اگر جلسه ای نبوده و خبری نبوده برنامه ریزی كنید تا یكبار دیگر جلسه با حضور رییس بانك مركزی و وزیر اقتصاد را بگذارید چرا كه ما سوال جدی در این زمینه داریم.
سیام*9254**خبرنگار: سجاد خسروانیان
انتشار: كتایون لامع زاده