سلاح های پیشرفته غربی در انبار تصرف شده داعش

مسكو - ایرنا - با ادامه شكست های گروه تروریستی داعش در سوریه یك انبار دیگر این گروه این بار در منطقه میادین به دست نیروهای ارتش سوریه افتاد كه پر از سلاح های پیشرفته غربی بود یك بار دیگر این واقعیت تلخ را كه آمریكا و متحدان غربی این كشور حامی تروریست ها هستند را اثبات كرد.

به گزارش ایرنا، رسانه های روسی روز سه شنبه اعلام كردند: انبار سلاح های داعش در شهر المیادین كه با فرار تروریست ها به جای گذاشته شده بزرگترین انبار به دست آمده از این گروه در ماههای اخیر حتی یك سال گذشته است.
خبرنگار ایتارتاس كه از این انبار بازدید كرده مشاهدات خود را چنین بازگو می كند: انبار سلاح های داعش كه ارتش سوریه موجودی آن را به نمایش گذاشته پر از سلاح های ساخت غربی بود و انواع تسلیحات این انبار همین الان نیز در ارتش های كشورهایی همچون انگلیس و بلژیك بكار گرفته می شود.
در این انبار نفربر زرهی، انواع مین و بمب های دست ساز و حتی توپ 155 میلیمتری وجود داشت كه شش سال پیش نخستین نمونه آن در اختیار ارتش انگلیس قرار گرفت.
افزون بر آن سیستم های مخابرات ماهواره ای و دستگاه های بیسیم در این انبار موجود بود و حتی تروریست های داعشی كارگاه ساخت پهپادهای كوچك راه اندازی كرده بودند.
روز 23 مهر ماه گذشته نیز یك انبار دیگر تسلیحات داعش به تصرف ارتش سوریه در آمد.
شبكه راشادتودی و كانال پنجم تلویزیون روسیه كه خبر كشف این انبار بزرگ تسلیحات تروریست ها را منتشر نمودند و اعلام كردند كه در این انبار در شهر میادین سوریه سلاح های ساخت آمریكا و فلسطین اشغالی مشاهده شده است.
این رسانه ها خاطرنشان كردند: انبار بزرگ تسلیحات و تجهیزات جنگی داعش با مارك آمریكایی و اسراییلی در یكی از نواحی میادین شناسایی شد.
سرهنگ رمی معوس از فرماندهان ارتش سوریه در میادین درباره تسلیحات این انبار بزرگ داعش كه در آن انواع سلاح های سبك و سنگین و حتی نفربرهای زرهی نگهداری می شد، توضیح دادو گفت: داعش در میادین چند انبار داشت كه شامل هزاران قبضه تسلیحات و انواع مهمات آمریكایی، اسراییلی و برخی كشورهای غربی بود.
افزون بر این انبارها، گروه داعش در میادین كارگاه تولید سلاح ایجاد كرده بود.
دی ماه سال گذشته نیز منابع خبری روسی گزارش دادند كه نیروهای امنیتی سوریه یك انبار بزرگ سلاح و موشك تروریست ها را در حومه شمالی شهر حما(حماة) شناسایی و ضبط كردند.
مهمات تعداد زیادی خمپاره كالیبر 81 اروپایی و همچنین 45 موشك كالیبر 68 ساخت فرانسه قرار داشت.
یك مورد دیگر در شهر حلب در دی ماه سال گذشته در حالی كه این شهر تازه از كنترل تروریست ها آزاد شده بود گزارش شد و نیروهای گردان مین یاب روسیه در نواحی شرق حلب سلاح ها و مهمات آمریكایی، آلمانی و بلغارستانی یافتند كه تروریست ها با خروج از شهر به جای گذاشته بودند.
رئیس مركز بین المللی مین یاب وزارت دفاع روسیه اعلام كرد: در حلب مقادیر زیادی سلاح های سنگین و مهمات آنها و گلوله های آتشبارها، توپ ها، خمپاره ها از جنگجویان به جای مانده است كه ساخت كشورهای غربی هستند.
ایوان گروموف در این باره در گفت وگو با شبكه خبری روسیه 24 گفت: تسلیحات و مهمات بجا مانده از تروریست ها در حلب از انواع سلاح های آمریكایی، بلغارستانی و آلمانی بوده و در بین این تسلیحات گلوله های آتشبارهای گراد (نوع پیشرفته كاتیوشا) به چشم می خورد.
وی افزود: نیروهای مین یاب روسیه در یكی از مقرهای تروریست ها در حلب، گلوله های خمپاره 122 میلیمتری، مهمات ویژه آتشبارها، نارنجك و سلاح های ضدتانك و مهمات توپ یافتند.
مقام روس گفت: مهمات به دست آمده از این مقر سابق تروریست ها، برای تجهیز یك گردان كفایت می كند.
گروه كشورهای غربی-عربی ضدسوری به پیشگامی آمریكا از شش سال پیش با راهبرد سرنگونی حكومت سوریه سبب شدند، دهها هزار تروریست افراطی از كشورهای مختلف جهان به سوریه گسیل و از جنگ افزارهای پیشرفته، پول و حمایت های اطلاعاتی برخوردار شوند.
این اقدام های ضدسوری سبب تشكیل دهها گروه تروریستی شد كه افزون بر قتل عام و كشتار صدها هزار تن در سوریه و عراق و همچنین ویرانی دو كشور، آوارگی میلیون ها عراقی و سوری را در پی داشته است، ولی گروه كشورهای غربی-عربی هنوز هم به حمایت از گروه های مسلح و تروریستی ادامه می دهند.
اروپام 391 **شبس*1488 *انتشار دهنده: بهمن بامداد**

سرخط اخبار جهان