۲ آبان ۱۳۹۶،‏ ۱۴:۵۷
کد خبر: 82706935
۰ نفر
قیمت قیر در 12 سال 250 برابر شده است

تهران - ایرنا - مدیرعامل شركت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل كشور، با اشاره به لزوم ارتقای كیفیت قیر و بهره وری از آن، گفت: در 12 سال اخیر، قیمت قیر250 برابر شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «خیرالله خادمی» روز سه شنبه در نهمین همایش ملی و نمایشگاه قیر، آسفالت و ماشین آلات افزود: افزایش قیمت قیر در این مدت نشان می دهد كه ما نمی توانیم مانند گذشته نسبت به كیفیت تولید قیر و اسفالت بی تفاوت باشیم.
معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: با اینكه 30 تا 35 درصد هزینه ساخت راهها به روسازی آسفالت اختصاص دارد، ما هم اكنون از معادن رودخانه ای برای تركیب آسفالت خود استفاده می كنیم.
وی تاكید كرد: با افزایش قیمت قیر، استفاده از مصالح رودخانه ای صرفه اقتصادی ندارد و باید در تولید آسفالت برای مناطق مختلف كشور به مصالح كوهی نیز توجه شود.
خادمی بر صرفه جویی در استفاده از قیر تاكید كرد و گفت: اكنون 5 درصد مواد آسفالت را قیر تشكیل می دهد و اگر در این زمینه تنها یك درصد صرفه جویی كنیم، بسیاری از هزینه های ما كاهش می یابد.
معاون وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: در پروژه های راهسازی همواره بین یك تا یك و نیم درصد هدررفت برای قیر درنظر می گیرند، اما با توجه به استفاده از تجهیزات مناسب در راهسازی كشور نباید دیگر شاهد هدررفت قیر باشیم.
وی برگزاری این همایش را در ارتقای كیفیت قیر و آسفالت كشور با اهمیت ارزیابی كرد و گفت: تا هشت سال پیش حمل قیر با تانكرهای تكجداره انجام می شد اما هم اكنون حمل قیر با تانكرهای دوجداره و با كیفیت حمل می شود.
خادمی ادامه داد: به جای تولید قیر «ام. سی»باید تولید قیر با «امولوسیون» كه حلال در آب است، مورد توجه جدی تولید كنندگان در مناطق مختلف آب و هوایی قرار گیرد.
به گزارش ایرنا، نهمین همایش ملی و نمایشگاه قیر آسفالت و ماشین آلات دوم تا چهارم در مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی با حضور متخصصان و كارشناسان و بیش از30 شركت فعال برگزار می شود.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
اقتصام**1108 *1070* 6075* خبرنگار: ایرج منصوری **انتشار: زهرا هجینی نژاد