لزوم تك نرخی شدن ارز از نگاه فعالان اقتصادی

بیرجند - ایرنا - شماری از مدیران و فعالان اقتصادی در استان مرزی خراسان جنوبی بر این باور هستند كه برای رشد و شكوفایی اقتصاد كشور و از بین رفتن رانت های موجود در این عرصه نرخ ارز باید تك نرخی و ثابت شود.

به گزارش ایرنا اقتصاد ایران در دهه 70 برای چند سالی ارز تك نرخی را تجربه كرد؛ بعدها ارز، چندین نرخ پیدا كرد و در دولت گذشته برای چند سالی ارز سه نرخی عرضه شد، بخشی با نرخ مرجع یا دولتی، بخشی با نرخ مبادله ای و بخشی نیز با نرخ آزاد.
از زمانی كه ارز مرجع از عرصه بازار حذف شد، ارز دو نرخی میدان داری می كند و اكنون ارز یا مبادله ای است كه نرخ آن را روزانه بانك مركزی اعلام می كند و تنها در اختیار بازرگانان و تجار قرار می گیرد یا با نرخ آزاد روزانه به فروش می رسد.
دولت یازدهم از ابتدای فعالیت خود، تك نرخی كردن ارز را در دستور كار قرار داد، فضای ثبات به اقتصاد كشور بخشید و قدرت پیش بینی به صادركننده داد.
فعالان و كارشناسان اقتصادی خراسان جنوبی تك نرخی كردن قیمت ارز را یكی از ضروری ترین نیازها برای بهبود وضعیت صادرات، تولید و ... عنوان می كنند.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی خراسان جنوبی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: ثبات بخشیدن به فضای كسب و كار و كاهش تورم از دستاوردهای دولت یازدهم و دوازدهم بوده است.
محسن احتشام می گوید: تك نرخی شدن ارز موجب ایجاد ثبات در فعالیت های اقتصادی می شود و از بسیاری رانت ها و تبعیض هایی كه موجب لطمه زدن به صادرات است، جلوگیری می شود.
وی اظهار كرد: نرخ ارز باید واقعی شود، یعنی 40 هزار ریال باشد كه به نفع اقتصاد ملی و تولید داخلی است.
وی گفت: در بحث ارزاق عمومی ممكن است كالا گران تر شود كه دولت می تواند در مقابل به مصرف كننده نوعی یارانه پرداخت كند ولی تثبیت نرخ ارز به نفع اقتصاد كشور و مردم است و از بسیاری تبعیض ها جلوگیری می كند.
این صادر كننده نمونه زعفران كشور بر این باور است: اگر نرخ دلار كمتر از 40 هزار ریال باشد به اقتصاد كشور آسیب وارد می كند و پایین بودن نرخ ارز به نفع تولید داخلی نیست، هرچه نرخ ارز پایین بیاید به تولید داخل ضرر می زند و به واردات كمك می كند چون كالای خارجی برای ما ارزان تر تمام می شود و رقابت تولیدات داخلی را مشكل می كند.

**ارز تك نرخی به نفع اقتصاد كشور است
رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی هم گفت: اگر ارز تك نرخی شود، به نفع اقتصاد كشور است اما باید مراقب بود تك نرخی شدن برای مدت چند سال ثابت باشد تا بنگاه های اقتصادی بتوانند برنامه ریزی های مشخص و شفافی داشته باشند، نه اینكه قیمت ارز در كوتاه مدت تغییر كند كه موجب ایجاد تبعات نامناسب در اقتصاد شود.
به گزارش ایرنا مرتضی یزدان شناس افزود: تثبیت نرخ ارز از بسیاری رانت خواری ها و تبعیض هایی كه در عرصه اقتصادی كشور رواج دارد، جلوگیری می كند.
وی اظهار كرد: نرخ ارز نباید افزایش زیادی یابد چون به واحدهای تولیدی هزینه تحمیل می كند و به ضرر آنهاست، هرچند افزایش نرخ ارز به نفع صادركنندگان كالاست.
وی گفت: مدیریت نرخ ارز باید به گونه ای باشد كه هم بازار داخلی آسیب نبیند و هم صادرات توسعه یابد، نباید تولید داخلی فدای صادرات شود و باید به هر دو بخش توجه شود، مبارزه با رانت خواری و ایجاد ثبات اقتصادی و حمایت از تولید داخل و صادرات موجب شكوفایی اقتصاد می شود.
رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی افزود: مسئولان مربوط نرخی را برای ارز تثبیت كنند كه هم به نفع تولید كننده و هم صادر كننده و مصرف كننده باشد، و رانت خواران را هم ناامید كند.

**چند نرخی بودن ارز عامل فساد مالی است
مدیرعامل شركت شهرك های صنعتی خراسان جنوبی نیز دو یا چند نرخی بودن ارز را عامل ایجاد فساد مالی در جامعه دانست و گفت: ارز باید تك نرخی باشد تا از هر نوع رانت و ویژه خواری جلوگیری شود.
عباس جرجانی افزود: اگر ارز با نرخ منطقی تك نرخی شود، بسیار مناسب است و جلو قاچاق را گرفته و به تولید كننده واقعی كمك می كند.
وی اظهار كرد: تولید ملی اگر درست ارتقا یابد می تواند به تثبیت قیمت ارز كمك كند زیرا اگر قیمت ارز پایین بیاید خیلی از موارد درآمد دولت هم كاهش می یابد.
وی تصریح كرد: در دولت قبلی نرخ ارز در مدت 24 ساعت دو برابر شد و بسیاری از واحد های صنعتی كشور در آن زمان تعطیل شدند.
مدیرعامل شركت شهركهای صنعتی خراسان جنوبی گفت: باید مدیران واحدهای صنعتی كشور بتوانند براساس قیمت دلار برنامه ریزی كنند و بدانند در یك بازه زمانی قیمت دلار ثابت است.

**ارز تك نرخی باعث شفافیت مالی می شود
صادر كننده خراسان جنوبی و فعال اقتصادی هم اظهار كرد: تك نرخی شدن نرخ ارز باعث ایجاد شفافیت در سیستم مالی كشور می شود و از بسیاری از رانت خواری ها جلوگیری می كند.
علیرضا خامه زر افزود: در حال حاضر نرخ دولتی و آزاد زمینه ایجاد فساد و رانت در جامعه شده و تك نرخی كردن نرخ ارز برای رشد اقتصاد كشور ضروری است.
وی گفت: اگر دولت بخواهد به پول ملی لطمه نخورد نرخ ارز بهتر است 30 هزار ریال باشد یا حتی این نرخ پایین تر بیاید.
وی اضافه كرد: دولت یازدهم نرخ ارز را ثابت كرد در صورتی كه در دولت قبل نرخ ارز نوسان بسیاری داشت و باید این نرخ برای مدت چند سال ثابت باشد.
تولید و صادرات محصولات كشاورزی به ویژه زعفران و زرشك، 465 كیلومتر مرز مشترك با افغانستان، وجود بازارچه های مرزی و معادن متعدد از قابلیت های اقتصادی خراسان جنوبی در شرق ایران است.
گزارش: امیرشاهین نایبی فر * انتشار: رسول محمدحسنی
7559*3028