۲ آبان ۱۳۹۶،‏ ۷:۵۶
کد خبر: 82706224
۰ نفر
توفان در ژاپن 23 كشته برجا گذاشت

پكن ـ ایرنا ـ توفان سهمگین 'لان' كه از روز یكشنبه در ژاپن شدت گرفته است، تاكنون باعث كشته شدن 23 نفر و زخمی شدن 87 نفر دیگر شده است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از شبكه خبری 'ان. اچ. كی' ژاپن، این بیست و نهمین توفانی است كه در سال جاری میلادی ژاپن را در هم می كوبد.
شدت توفان به حدی بود كه شركت خودروسازی تویوتا اعلام كرد فعالیت همه كارخانه های ساخت خودرو در سراسر ژاپن را روز دوشنبه تعطیل كرده است.
توفان در مسیر خود از شهر توكیو نیز عبور كرد و در بسیاری از نقاط مركزی، شرقی و غربی این كشور باعث رانش زمین و بارش سنگین شد و خساراتی به منازل مسكونی وارد و صدها پرواز را لغو كرد.
سازمان هواشناسی ژاپن اعلام كرده كه در برخی از بخش های مناطق غربی ژاپن در 48 ساعت گذشته بیش از 800 میلیمتر باران باریده و سیل در برخی از خیابان ها جاری شده است.
بر اثر لغو شدن پروازها در نقاط مختلف ژاپن نزدیك به سه هزار مسافر در فرودگاه های این كشور در دو روز گذشته سرگردان شده اند.
گزارش های رسانه ای حاكی است كه 70 هزار نفر از مردم بخصوص در مناطق مركزی و شرقی در حال تخلیه منازل خود بر اساس توصیه های امنیتی هستند.
همزمان به 5 هزار نفر دستور داده شده است كه باید خانه های خود را به دلیل وزش توفان سهمگین 'لان' كه بادهای آن بین 150 تا 250 كیلومتر در ساعت سرعت دارد، تخلیه كنند.
دهها پرواز در مناطق مختلف سراسر ژاپن در روزهای یكشنبه و دوشنبه لغو شده است و دولت خواستار آن شده است كه مردم راهی پناهگاه ها شوند.
در بخش های جنوبی و غربی ژاپن هم به دلیل وزش توفان بیش از 300 پرواز لغو و شمار زیادی از خدمات ریلی قطع شده است.
شینزو آبه نخست وزیر ژاپن به همه سازمان های امدادرسانی و نجات دستور داده است كمك های فوری را در اختیار مردم قرار دهند تا توفان تلفات سنگینی به بار نیاورد.
شبد**آساق**231**1904**1379
انتشار دهنده: هادی افتخاری