۱ آبان ۱۳۹۶،‏ ۱۶:۲۸
کد خبر: 82705820
۰ نفر
زنانی كه 'تمامیت ارضی عراق' مدیون آنهاست

بغداد-ایرنا- نقش مرجعیت عالی دینی، نیروهای امنیتی، دولت و پارلمان عراق و نیز كشورهای منطقه و جهان در حمایت از وحدت ارضی عراق را نمی توان نادیده گرفت، اما به باور كارشناسان، صدای رسای تعدادی از زنان را در صحنه سیاسی عراق كه از حیث معنوی و سیاسی تاثیر زیادی بر وجدان عراقی ها در حفظ وحدت ارضی عراق گذاشت، نمی توان نادیده گرفت.

به گزارش خبرنگار ایرنا، پنج زن كه سه تن از آنها از اقلیم كردستان عراق و دو تن دیگر نیز از جنوب عراق هستند، به باور ناظران، از موثرترین شخصیت های سیاسی هستند كه در میان فعالان حزبی سهم بسزایی را در نجات عراق از تجزیه داشته اند.
در راس این زنان خانم 'هیرو احمد ابراهیم' همسر جلال طالبانی رییس جمهوری فقید عراق قرار دارد.
او به واسطه كاریزمایی كه در حزب اتحادیه میهنی كردستان عراق و اثرگذاری كه بر فرزندانش به خصوص 'بافل' و 'قباد طالبانی' دارد، نه تنها تجزیه عراق را در آخرین لحظه خنثی كرد، بلكه به اعتقاد كارشناسان، كردستان عراق را از یك جنگ ویرانگر و برداركشی مجدد نجات داد.
'سروه عبدالواحد' از حزب تغییر دومین زن اثرگذار در این مسئله است كه به دلیل موضع مخالفش با سیاست های مسعود بارزانی رهبر حزب دمكرات كردستان عراق، محبوبیت ویژه ای در سراسر عراق پیدا كرده است.
او در بین نمایندگان كُرد تنها زنی است كه به صراحت در روز همه پرسی در 25 سپتامبر گذشته در بیانیه ای روشن و آشكار گفت كه در همه پرسی شركت نمی كند، زیرا این همه پرسی برای جدایی كردستان عراق نیست، بلكه برای پاره ای اغراض شخصی برخی رهبران كُرد عراق است.
'آلا طالبانی' رییس فراكسیون كردها در پارلمان عراق و عضو برجسته اتحادیه میهنی كردستان عراق نیز از جمله زنان مهمی است كه در قضیه همه پرسی و دفاع از وحدت ارضی عراق با شجاعت در برابر جریان تند جدایی طلبی ایستاد و آن را برخلاف منافع كردها در عراق دانست.
او از معدود رهبران سیاسی كُرد عراق است كه در طول تنش آفرینی بین اربیل و بغداد، صدای منطقی تعامل با بغداد بود و از اولین كسانی بود كه نسبت به وجود پرچم اقلیم بر تابوت جلال طالبانی در روز تشییع جنازه اعتراض كرد.
این سه زن كُرد در طول ماه های گذشته كه طرح همه پرسی اقلیم كردستان عراق مطرح بود، به شدت علیه آن ایستادند و مخالفت خود را با جدایی طلبان اعلام كردند.
جدا از این سه زن كُرد عراق، خانم 'حنان الفتلاوی' و 'عالیه النصیف' از نمایندگان پارلمان عراق دو زن عراقی دیگری هستند كه شاید صدای آنها در آشكار كردن زوایا و نیات پنهان همه پرسی حتی به مراتب بالاتر از خیلی از مردان سیاستمدار عراق بود.
حنان فتلاوی با حضور فعال در سطح شبكه های اجتماعی و به روز كردن مرتب صفحه شخصی خود در توئیتر و حضور مستمر در سطح رسانه ها، به تنهایی تبدیل به رسانه ای ضد عوامل همه پرسی شد.
بر همین اساس دادگاهی در اقلیم كردستان عراق (نزدیك به طیف بارزانی) طبق اعلام 'هاشم الهاشمی' تحلیلگر برجسته عراقی، امروز (دوشنبه) حكم بازداشت حنان الفتلاوی را به همراه 10 فعال سیاسی دیگر صادر كرده است.
عالیه النصیف دیگر فریاد بلند زنان در صحنه سیاسی عراق در سطح پارلمان و رسانه ها به عوامل همه پرسی و افشاگری ارتباطات آنها با رژیم صهیونیستی به شمار می رود.
این پنج زن به دلیل مخالفت صریح و آشكار خود با عوامل همه پرسی و جدایی طلبی، در عین حال خود نیز در معرض بدترین هجمه های رسانه ای و اتهامات و اهانت ها قرار گرفتند كه گاه تا اهانت های اخلاقی و حیثیتی نیز رسید، اما هیچ یك از این اقدامات، صدای این زنان طرفدار وحدت عراق را تا به امروز خاموش نكرده است.
به غیر از اینها، زنان دیگری هم بوده و هستند كه در حفاظت از وحدت ارضی عراق، نقش بسزایی بازی كرده اند كه به همه این زنان اثرگذار در عرصه سیاست پیچیده امروز عراق 'مادران سیاست عراق' اطلاق شده است.
خانم ها 'سمیره الموسوی'، 'فردوس العوادی'، نهله الهبابی' نیز زنانی هستند كه به اعتقاد كارشناسان، همواره پیشتازتر از بسیاری از مردان سیاستمدار عراق، در پاسداری از تمامیت اراضی عراق عمل كرده اند.
پارلمان عراق از جمله پارلمان های منحصر به فرد در منطقه است كه زنان در آن حضور بسیار فعال دارند، به نحوی كه 83 نماینده از مجموعه 328 نماینده پارلمان را زنان تشكیل می دهند.
بعضی از این زنان مانند عالیه النصیف برای چندین دوره متوالی است كه در پارلمان حضور دارند و برخی مانند حنان الفتلاوی در حوزه انتخابیه خود در بابل بالاترین رای را آورد و عده ای هم مانند 'آلا طالبانی' از معدود زنانی هستند كه به ریاست فراكسیون هم رسیده و بر خیلی از مردان ترجیح داده شدند.
خاورم *353*380**1144
* انتشار دهنده: علیرضا جباری