اهدای اعضای 2 بیمار مرگ مغزی در شهركرد

شهركرد- ایرنا- هماهنگ كننده تیم پیوند اعضای چهارمحال و بختیاری از اهدای اعضای 2 بیمار مرگ مغزی به 8 نفر از بیماران نیازمند به پیوند عضو خبر داد.

به گزارش ایرنا، زهرا سیاح روز دوشنبه با اعلام این خبر افزود: اعضای دو بیمار مرگ مغزی به نام عفت طاهری 45 ساله و فرخ كاهندلی 40 ساله از اهالی شهرستان سده اصفهان به 8 تن از هم وطنان بیمار و نیازمند پیوند عضومان جان دوباره بخشید.
وی ادامه داد: این 2 فرد در بیست و یكم مهرماه به دنبال عارضه شدید مغزی ناشی از سانحه تصادف در جاده شلمزار در بخش ICU بیمارستان آیت الله كاشانی شهركرد تحت مراقبت ویژه قرار گرفتند.
سیاح گفت: با تایید مرگ مغزی این 2 بیمار، مقدمات اهدای اعضای آنها انجام و با بخشش و سخاوت خانواده طاهری و كاهندلی، كبد، كلیه ها و بخشی از نسوج آنها در بیمارستان آیت الله كاشانی جداسازی و با انجام عمل جراحی پیوند كلیه در بخش پیوند كلیه این بیمارستان 2 بیمار نیازمند در استان تحت درمان قرار گرفتند.
هماهنگ كننده تیم پیوند اعضای چهارمحال و بختیاری اظهار كرد: كبد این بیماران مرگ مغزی به شیراز،‌ نسوج به تهران و یكی از كلیه های آنها به اصفهان منتقل شد.
سیاح گفت: از ابتدای امسال تاكنون 27 خانواده در چهارمحال و بختیاری برای اهدای اعضای عزیزانشان اعلام رضات كرده اند كه این اقدام خداپسندانه موجب بهبود وضعیت سلامت تعداد زیادی از بیماران نیازمند پیوند عضو در لیست انتظار از سراسر كشور شده است.
سالانه بین پنج تا هشت هزار نفر در كشور دچار مرگ مغزی می شوند كه در 36 درصد موارد، تیم های پیوند عضو موفق به جلب رضایت خانواده ها می شوند.
این درحالی است كه در استان های محرومی نظیر چهارمحال و بختیاری تیم پیوند اعضا در 65 درصد موارد مرگ مغزی موفق به جلب رضایت خانواده ها برای اهدای عضو می شوند.
خبرنگار: خاطره حسین زاده** انتشار دهنده: محمود رئیسی
7363/2097

سرخط اخبار استان‌ها