اجازه  به وزارت اقتصاد برای اجرای موافقت نامه مالی با اوبر بانك اتریش /تصویب آیین‌نامه ساماندهی مشاغل، اصناف و فعالیت‌های شهری

تهران- ایرنا- هیأت دولت در جلسه عصر یكشنبه خود به ریاست دكتر جهانگیری معاون اول رییس‌جمهوری آیین‌نامه ساماندهی مشاغل، اصناف و فعالیت‌های شهری رابا هدف كمك به رشد مشاغل مولد و توسعه اقتصاد شهر و نیز نظم‌بخشی و ایمن‌سازی و سازگاری فعالیت‌ها با یكدیگر و رفع مزاحمت فعالیت‌ها، به تصویب رساند.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، هماهنگی بخش‌های مختلف شهر و ایجاد شهری سالم و توسعه یافته و همچنین توجه به رشد سریع و بی‌رویه صنایع و خدمات در درون و پیرامون شهرها، از جمله ضرورت‌های این تصمیم است.
به موجب این آیین‌نامه، شهرداری موظف است به منظور ساماندهی مشاغل و اصناف مزاحم، متناسب با وضعیت فعالیت، مكان استقرار و ماهیت شغلی آنها، نسبت به صدور حكم انتقال، جابجایی یا رفع مزاحمت از طریق اصلاح فرآیندكار، تغییر فعالیت یا نوسازی اقدام كند.
همچنین دستگاه‌های اجرایی و اتحادیه‌های صنفی موظفند از صدور مجوز جدید و یا تمدید پروانه فعالیت برای مشاغل و صنوف فوق الذكر برای استقرار در محل های غیرمجاز خودداری نكنند.
دولت، شهرداری‌ها و دستگاه‌های اجرایی ذیربط را موظف كرد به منظور استفاده از ابزارهای تشویقی (از جمله تعیین محل جدید استقرار، تأمین زیرساخت‌های لازم و فراهم كردن تسهیلات بانكی)، برای تسهیل در انتقال مشاغل و صنوف موضوع این ماده برنامه‌ریزی و اقدام كند.
همچنین صاحبان مكان‌های برجای مانده از مشاغل منتقل شده در شهر می‌توانند با مساعدت دستگاه‌های ذیربط و شهرداری به فعالیت‌های غیر مزاحم منطبق با طرح های جامع و تفصیلی شهر مربوط تغییر فعالیت بدهند.

*دولت آیین‌نامه اجرایی صرفه‌جویی مصرف انرژی در ساختمان‌ها را تصویب كرد
هیأت وزیران با هدف صرفه‌جویی مصرف انرژی در ساختمان‌ها از طریق جهت‌گیری به سوی ساختمان سبز و ارتقای بهره‌وری انرژی و كاهش آلاینده‌های زیست محیطی، آیین‌نامه اجرایی صرفه‌جویی مصرف انرژی در ساختمان‌ها را تصویب كرد.
به موجب این آیین‌نامه، وزارت راه و شهرسازی موظف شد برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی در ساختمان‌ها، حداكثر ظرف سه ماه نسبت به بازنگری مقررات ملی ساختمان به منظور ممیزی، تعیین رده انرژی و چگونگی تعبیه سامانه‌های كنترلی لازم با جهت‌گیری به سوی ساختمان سبز اقدام كند.
دولت همچنین تمامی دستگاه‌های اجرایی را موظف كرد برای جهت‌گیری به سوی ساختمان سبز، حداكثر ظرف دو سال پس از ابلاغ مقررات ملی ساختمان، نسبت به ممیزی انرژی و تعیین وضعیت ساختمان خود اقدام و برنامه‌های اجرایی را برای بهبود عملكرد مصرف و رسیدن به حد الگوی مصرف انرژی تهیه و حداكثر تا پایان سال 1399 نسبت به انجام اصلاحات ساختمانی و تعبیه سامانه‌های كنترلی اقدام لازم را به عمل آورند.

*موادی از قانون تجارت درخصوص ورشكستگی اصلاح می‌شود
دولت به منظور پیشگیری و ایجاد بازدارندگی نسبت به سوء‌استفاده اشخاص از نهاد ورشكسته برای اخذ تسهیلات از بانك‌ها و مؤسسات اعتباری و امتناع از بازپرداخت آنها، با اصلاح موادی از قانون تجارت درخصوص ورشكستگی و الحاق مواد و تبصره‌هایی به آن در صورت تصویب در مجلس شورای اسلامی موافقت كرد.

*ضمانت‌نامه كلی برای لازم‌الاجرا شدن موافقت نامه مالی با اتریش صادر می‌شود
هیأت وزیران در راستای تجهیز و تدارك منابع مالی خارجی مورد نیاز در چارچوب احكام برنامه‏ های توسعه و قوانین بودجه سنواتی، به وزارت امور اقتصادی و دارایی اجازه داد به نمایندگی از سوی دولت برای لازم الاجرا شدن موافقت نامه مالی بین نظام بانكی كشور و اوبر بانك اتریش به مبلغ یك میلیارد یورو، ضمانتنامه كلی مربوط را صادر كند.

*مجوز برگزاری نهمین گردهمایی بین‌المللی فارابی صادر شد
دولت با صدور مجوز برگزاری نهمین گردهمایی بین‌المللی فارابی توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تا سقف هزینه مبلغ 15 میلیارد ریال موافقت كرد.
ایجاد فضای مناسب برای حضور فعال علوم انسانی و اجتماعی جمهوری اسلامی ایران در تراز جهانی، بستر سازی تولید دانش بومی اسلامی و ایران، ایجاد نگرش مثبت به علوم انسانی در كشور و ایجاد انگیزه در استعدادهای جوان و هدایت آنها به این حوزه، تقویت و توسعه ایده و برنامه بومی‌سازی علوم انسانی و اسلامی در ایران و جهان اسلام و كمك به تبیین اهمیت، كاركرد و نقش موثر علوم انسانی در فرآیند برنامه‌ریزی و سیاست گذاری ملی و بین‌المللی، از جمله اهداف گردهمایی یاد شده است.

*اعلام نظر دولت درخصوص تعدادی از طرح‌های نمایندگان مجلس
هیأت وزیران در ادامه جلسه، ضمن اعلام نظر درخصوص تعدادی از طرح‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نماینده خود را برای پیگیری موضوع تعیین كرد.
شبك**1983**1708**دریافت كننده: مرتضی رنجبران**انتشار: علیرضا ارشادی