از یك جایزه تا چند حضور جهانی برای سینمای ایران

تهران- ایرنا- دریافت جایزه بهترین مستند جشنواره ای ایتالیایی، رقابت فیلم كوتاه «حیوان» در فستیوال های خارجی، نمایش «كشتن مرغ مقلد» در خانه هنرمندان ایران، حضور انیمیشن ایرانی در جشنواره «ورا كروز» و برگزاری مجمع عمومی كانون آهنگسازان سینمای ایران اهم اخبار سینمایی واپسین روز مهرماه است.

به گزارش روز یكشنبه خبرنگار سینمایی ایرنا، فیلم مستند «A157» به كارگردانی بهروز نورانی‌پور و از تولیدات مركز مستند سوره وابسته به سازمان سینمایی حوزه هنری كه در بیستمین جشنواره بین‌المللی فیلم «مذهب امروز» كشور ایتالیا شركت كرده بود به عنوان بهترین مستند این جشنواره شناخته شد.
بهروز نورانی‌پور كارگردان مستند «A157» كه به دلیل فیلمبرداری پروژه جدید خود در مراسم اختتامیه شركت نكرده بود، برای حاضران در مراسم پیام ویدیویی ارسال كرد.
مستند «A157» تاكنون جوایزی در داخل كشور از جمله جشنواره فیلم فجر، «مقاومت»، «سینما حقیقت» كسب كرده و پیش از این جایزه اصلی جشنواره‌ بین‌المللی فیلم «Zeichen der Nach» آلمان، جایزه فیلم منتخب از نگاه تماشاگران جشنواره «Chambéry» فرانسه، جایزه بهترین مستند جشنواره «واچ داكز» لهستان و جایزه ویژه هیات داوران جشنواره فیلم «سینیه دو نویی» فرانسه را نیز از آن خود كرده است.
بیستمین جشنواره بین‌المللی «مذهب امروز» از 22 تا 30 مهرماه در شهر تِرِنتو كشور ایتالیا برگزار شد.

** ثبت پنج حضور جهانی دیگر برای «حیوان»
فیلم كوتاه «حیوان» به كارگردانی بهمن و بهرام ارك و تهیه كنندگی مدرسه ملی سیمای ایران در ادامه حضورهای بین‌المللی خود در پنج جشنواره معتبر دیگر در كشورهای انگلستان، آمریكا، فرانسه و كانادا حضور دارد.
بر همین اساس، این فیلم كوتاه در بخش مسابقه سی و هفتمین دوره جشنواره كمبریج انگلستان از 19 تا 26 اكتبر (27 مهرماه تا 4 آبان ماه)، هجدهمین دوره جشنواره فیلم‌های آسیایی ساندیگو آمریكا از 9 تا 18 نوامبر (18 تا 27 آبان ماه)، چهلمین دوره جشنواره فیلم پویترز فرانسه از 1 تا 8 دسامبر (10 تا 17 آذرماه) ، چهل و ششمین دوره جشنواره du nouveau cinéma، كانادا از 4 تا 15 اكتبر و چهلمین دوره جشنواره فیلم دنور آمریكا از 1 تا 12 نوامبر (10 تا 21 آبان) حضور دارد.

** نمایش «كشتن مرغ مقلد» در سینماتك خانه هنرمندان ایران
در سیصد و هفتمین برنامه سینماتك خانه هنرمندان ایران دوشنبه، اول آبان فیلم «كشتن مرغ مقلد» به كارگردانی رابرت مالیگن در سالن استاد ناصری روی پرده می‌رود و پس از آن نیز نشست نقد و بررسی با حضور خسرو دهقان برگزار می شود.
«كشتن مرغ مقلد» محصول سال 1962 برنده 3 جایزه اسكار شده است؛ گریگوری پك برای بازی در این فیلم جایزه اسكار بهترین بازیگر را كسب كرد، بهترین فیلمنامه اقتباسی نصیب هورتون فوت شد و اسكار بهترین طراحی صحنه را برای طراحان این فیلم به ارمغان آورد.
«كشتن مرغ مقلد» دوشنبه، اول آبان ساعت 18 در تالار استاد ناصری خانه هنرمندان ایران به نمایش گذاشته می شود.

** حضور انیمیشن كوتاه ایرانی در جشنواره «ورا كروز»
انیمیشن كوتاه « MR.A » ساخته سیامك احمدی كه در استودیوی فیلمسازی « گلدن موشن/حركت طلایی» تولید شده است، بعد از حضور در بیش از 12 جشنواره بین المللی و كسب جوایز و عناوین متعدد این بار به جشنواره « ورا كروز » كشور مكزیك راه یافت.
این انیمیشن نشان دهنده تلاش انسان است برای برقراری صلح بر روی كره زمین حتی اگر این تلاش به سرانجام نرسد.

** برگزاری مجمع عمومی كانون آهنگسازان سینمای ایران
مجمع عمومی عادی كانون آهنگسازان سینما روز یكشنبه 14 آبان ماه، ساعت 18 در محل خانه سینما در تالار سیف الله داد برگزار می شود.
در این جلسه موضوعاتی همچون گزارش عملكرد یك ساله كانون توسط شورای مركزی، گزارش مالی كانون توسط بازرس، بحث و بررسی ثبت قانونی كانون در وزارت كار و برگزاری انتخابات شورای مركزی جدید و بازرس بررسی می شود.
فراهنگ**9246**1055
خبرنگار: علیرضا مرادی**انتشار: زینب كارگر

سرخط اخبار فرهنگ