استان كردستان با برپايي پنج موكب به زائران كربلا خدمت رساني مي كند

سنندج - ايرنا- مديركل اوقاف و امور خيريه كردستان گفت: اين استان در راستاي پياده روي عظيم اربعين حسيني با برپايي پنج موكب با عنوان 'فدائيان ولايت' به زائران كربلاي معلي خدمت رساني مي كند.

حجت الاسلام مصطفي نوروزي روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: اين موكب ها از محل اجراي نيات امينانه واقفان خيرانديش، كمك هاي مردمي و اعتبارات دولتي در مسيرهاي حركت زائران و همچنين كربلا دائر مي شود.
وي اظهار كرد: سه مورد از اين موكب ها در مسير حركت زائران در بيجار، قروه و همچنين پليس راه سنندج دائر مي شود و 2 مورد نيز در مرز خسروي و همچنين كربلا و در جوار حرم مطهر امام حسين(ع) دائر و به زائران خدمات ارائه مي دهند.
مديركل اوقاف و امور خيريه كردستان ادامه داد: موكب هاي فداييان ولايت از پنجم آبان جاري در مسيرهاي مشخص شده فعاليت خود را آغاز و تا 22 آبان به زائران اربعين حسيني خدمات رساني مي كنند.
وي با بيان اينكه امسال 400 خادم در موكب هاي استان به زائران خدمات ارائه مي دهند ادامه داد: اين تعداد خادم متشكل از راننده، آشپز، كاركنان اوقاف، مبلغان و كساني ديگر است.
حجت الاسلام نوروزي با اشاره به اينكه بزرگترين موكب استان در كربلاي معلي برپا مي شود، اسكان روزانه پنج هزار نفر، پذيرايي و اطعام روزانه 25 هزار نفر، برپايي خيمه هاي معرفت و اجراي برنامه هاي فرهنگي و مذهبي را از جمله فعاليت هاي اين موكب اعلام كرد.
وي با بيان اينكه امسال دومين سالي است كه استان كردستان موكب برپا مي كند يادآور شد: سال گذشته نيز بزرگترين موكب استان در كربلا روزانه در سه نوبت صبح، ظهر و شام پذيراي 15 هزار زائر اربعين حسيني بود و روزانه حدود پنج هزار نفر از زائران اسكان داده مي شد.
به گزارش ايرنا، راهپيمايي اربعين، پياده روي مسلمانان و آزاديخواهان كشورهاي مختلف از نقاط مختلف كشور عراق به طرف كربلا به مناسبت اربعين حسيني است و جمعيت حاضر در اين راهپيمايي همه ساله ميليون‌ها نفر تخمين زده مي‌شود.
زائران ايراني مسير 80 كيلومتري نجف مقدس تا كربلاي معلي را براي پياده‌روي انتخاب مي‌كنند، اين مسير به تعداد يك هزار و 452 ستون براي راهپيمايان پيش بيني شده كه فاصله بين هر ستون 50 متر است.
با متوسط پياده روي هفت تا هشت ساعت در هر روز، مسير نجف تا كربلا طي سه تا چهار روز طول مي‌كشد.
در مراسم پياده روي اربعين به سوي كربلا از ابتداي مسير تا انتهاي آن تقريباً تمامي طول مسير به وسيله چادرها يا سازه هايي تقسيم بندي شده است كه عراقي ها به اين هيئت ها موكب مي گويند. موكب در واقع مكاني است كه براي خدمات رساني به زائران پياده بر پا مي شود.
كردستان با وسعتي معادل 28 هزار و 817 كيلومتر مربع در غرب ايران واقع شده و 227 كيلومتر با كشور عراق مرز دارد؛ اين استان در مجموع بيش از يك ميليون و 400هزار نفر جمعيت دارد كه در 29 شهر و هزار و 703 روستا ساكن هستند.
خبرنگار: افسانه گلباغي**انتشار: اميد بهمني
7348/6108

سرخط اخبار استان‌ها