كاهش چشمگير گرد و غبار و افزايش كيفيت هواي  آذربايجان غربي

اروميه- ايرنا- بارندگي هاي بهاره و كاهش طوفان و گرد و غبار موجب شد تا در نيمه نخست سال جاري كيفيت هواي آذربايجان غربي افزايش يابد و در هشت سال گذشته بي نظير باشد.

رئيس اداره امور آزمايشگاه هاي اداره كل حفاظت محيط زيست آذربايجان غربي روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا با بيان اينكه در اين مدت وضعيت جوي پايداري در استان حاكم بود، افزود: اين شرايط موجب شد تا بادهاي شديد كمتري نسبت به سال هاي قبل در منطقه مشاهده و منابع خارجي گرد و غبار كه علت عمده آلودگي هواي منطقه است، غير فعال شود.
وي با بيان اينكه آذربايجان غربي در سال جاري 27 روز پاك داشت، گفت: اين استان امسال 187 روز سالم و يك روز ناسالم براي گروه هاي حساس را تجربه كرده در حالي كه در سال گذشته و در مدت زمان مشابه 11 روز پاك، 160 روز سالم، 13 روز ناسالم براي گروه هاي حساس و 2 روز ناسالم بوده است.
موسوي بيان كرد: هم اكنون اين استان از نظر كيفيت هوا در ميان مراكز استان ها در رديف 10 شهر اول كشور قرار گرفته است.
به گزارش ايرنا، آذربايجان غربي داراي هفت ايستگاه سنجش كيفيت هواست كه در شهرهاي اروميه، خوي، سردشت، بوكان و سلماس واقع شده و در ماكو نيز يك ايستگاه در حال احداث و راه اندازي است.
هم مرز بودن با كشور عراق موجب شده تا همه ساله به هنگام بروز بادهاي شديد، توده هاي گرد و غبار تشكيل شده در اين كشور به استان هجوم آورد و موجب كاهش كيفيت هواي منطقه شود.
7125/3072
** خبرنگار: طاهره نويد آرين ** انتشار دهنده: عليرضا فولادي

سرخط اخبار استان‌ها