ارزش پروژه كشاورزي دهلران به 10 هزار ميليارد ريال مي رسد

ايلام - ايرنا - فرماندار دهلران از در حال اجرا بودن دهها پروژه حوزه كشاورزي در اين شهرستان به ارزش بيش از 10 هزار ميليارد ريال خبر داد.

به گزارش ايرنا، سيد حسينعلي موسوي روز يكشنبه در ديدار با كاركنان جهاد كشاورزي دهلران گفت: با توجه به ظرفيت هاي بخش كشاورزي شهرستان دولت در اين زمينه سرمايه گذاري هاي كلاني انجام و در دست اجرا دارد.
وي افزود: طرح آبياري و زهكشي دشت عباس به مساحت 50 هزار هكتار و با اعتبار هشت هزار ميليارد ريال از جمله اين طرح هاست كه موجب تحول بزرگي در حوزه كشاورزي شهرستان خواهد شد.
فرماندار دهلران طرح آبياري و زهكشي دويرج يك با مساحت سه هزار و 920 هكتار و 307 ميليارد ريال سرمايه گذاري را از ديگر اقدامات برشمرد و تاكيد كرد: آبياري و زهكشي ميمه يك به مساحت 2 هزار و 700 هكتار و اعتبار 243 ميليارد ريال، آبياري تحت فشار چاه هاي برتش با مساحت 840 هكتار با اعتبار 138 ميليارد و 950 ميليون ريال، آبياري تحت فشار مناطق پهله و پرچينه به مساحت 900 هكتار و با اعتبار 190 ميليارد ريال، طرح آبياري و زهكشي دويرج 2 به مساحت سه هزار و 500 هكتار و با اعتبار 820 ميليارد ريال و طرح سامانه گرمسيري با مساحت پنج هزار هكتار از ديگر پروژه هاي دولت براي توسعه كشاورزي اين شهرستان مرزي است.
موسوي با اشاره به بيش از 9 هزار بهره بردار حوزه كشاورزي شهرستان گفت: افزايش سطح ذخيره سيلوهاي گندم شهرستان تا مرز 200 هزار تن نشان از رونق كشاورزي و اشتغال در اين زمينه دارد و مي توان گفت بيش از 50 درصد جمعيت شهرستان در حوزه كشاورزي فعاليت فصلي دارند.
شهرستان مرزي دهلران در 220 كيلومتري جنوب استان ايلام با 103 هزار هكتار اراضي قابل كشت و توليد سالانه نيمي از محصولات كشاورزي استان بعنوان قطب كشاورزي ايلام مطرح است.

** اختصاص پنج ميليارد و 500 ميليون ريال براي تجهيز كتابخانه هاي دهلران

معاون برنامه ريزي و عمراني فرماندار دهلران از اختصاص پنج ميليارد و 500 ميليون ريال براي تجهيز كتابخانه هاي اين شهرستان خبر داد .
محمد غلامي روز يكشنبه در بازديد از كتابخانه هاي عمومي دهلران گفت: اين اعتبار از محل تملك دارايي ها و توازن منطقه اي براي تعمير ، تجهيز و تكميل پروژه نيمه تمام كتابخانه سعدي و كتابخانه عمومي دشت عباس در سال 96 به اداره كتابخانه هاي عمومي شهرستان دهلران اختصاص يافته است.
وي افزود: ظرفيت بسيار مناسبي در كتابخانه هاي عمومي شهرستان دهلران وجود دارد كه بايد تلاش شود فضاي آنها توسعه و از طرفي احداث كتابخانه تخصصي كودكان در اين شهرستان بايد در سال آينده در دستور كار قرار گيرد .
معاون فرماندار دهلران يادآور شد: كتابخانه هاي عمومي از بخش هاي مهم برنامه ريزي ملي هستند ، رشد فردي اعضاي جامعه در گرو آنان است پس بايد در سياست گذاري ها و برنامه ريزي ها توسعه و عمران كتابخانه ها و مراكز اطلاع رساني چه در بخش عمومي و چه در بخش خصوص مد نظر باشد.
رئيس اداره كتابخانه هاي عمومي شهرستان دهلران نيز گفت: جهت ارتقاء كيفيت اين فضاهاي فرهنگي توجه به اعتبارات و افزايش اعتبارات نياز است.
قدرت چراغي افزود: اميدواريم با توجه به استقبال بي شمار مراجعه كنندگان و از آنجايي كه مهمترين مشكل كتابخانه هاي عمومي شهرستان محدوديت فضا است با پيگيري و تامين اعتبار بيش از پيش مورد عنايت قرار گيرد.
در شهرستان مرزي دهلران پنج باب كتابخانه عمومي و يك باب كتابخانه مشاركتي با 6 هزار نفر عضو و با 85 هزار جلد كتاب فعاليت دارند.
خبرنگار: علي رضازاده ** انتشار دهنده: حسن كهزاديان
7175/6119

سرخط اخبار استان‌ها