تیلرسون: امیدی به حل زودهنگام بحران شورای همكاری نیست

تهران- ایرنا- 'ركس تیلرسون' وزیر خارجه آمریكا برای دومین بار به منظور بررسی بحران دیپلماتیك در میان برخی اعضای شورای همكاری خلیج فارس وارد ریاض پایتخت عربستان شده است.

به گزارش روزیكشنبه شبكه خبری الجزیره، وزیر خارجه آمریكا روز گذشته(شنبه) در اولین مقصد سفر یك هفته ای منطقه ای خود وارد ریاض شد.
براساس این گزارش،وی قرار است در این سفر با 'عادل الجبیر' همتای عربستانی خود دیدار و پس از آن راهی دوحه پایتخت قطر شود.
طبق این گزارش، بررسی تحولات بحران در روابط عربستان، مصر، بحرین و امارات با قطر محور گفت و گو ها خواهد بود.
تیلرسون روزپنجشنبه درمصاحبه با خبرگزاری بلومبرگ آمریكا نسبت به حل قریب الوقوع بحران درمیان اعضای شورای همكاری ابراز ناامیدی كرد و دولت های محاصره كننده قطر را عامل ادامه این بحران دانست و افزود كه قطر موضعگیری واضحی داشته و تمایل خود به گفت و گو را اعلام كرده است و این ائتلاف چهارجانبه عربستان و متحدانش است كه باید تصمیم خود برای مشاركت در گفت و گوها برای حل این بحران را اعلام كند.
'هیدر نورث'سخنگوی وزارت خارجه آمریكا نیز پیش از این در خصوص این سفر گفته بود تیلرسون طرف های بحران را به نشستن پشت میز مذاكرات ترغیب خواهد كرد اما افزود كه ما نمی توانیم آنها را مجبور به عمل به كاری كنیم كه نمی خواهند.
ركس تیلرسون در نخستین ماموریت خود برای میانجیگری در حل بحران میان قطر با عربستان و متحدانش شكست خورد و نتوانست طرف ها را برای گفت وگو قانع كند.
پیش از سفر تیلرسون به ریاض شیخ 'صباح الاحمد الصباح' امیر كویت در ادامه تلاش های میانجیگرایانه خود در این بحران وارد ریاض شد اما به نظر می رسد تحركات او نیز نتیجه ای نداشته است.
امیر كویت در حالی برای حل این بحران تلاش می كند كه نشست آینده شورای همكاری قرار است اوایل ماه دسامبر در كویت برگزار شود.
از سوی دیگر خبرگزاری رویترز در خصوص سفر تیلرسون به ریاض گزارش داد كه وی روز یكشنبه در جلسه گفت و گوهای عربستان- عراق باهدف بهبودی روابط ریاض- بغداد برای مواجهه با نفوذ فزاینده منطقه ای ایران حضور خواهد یافت.
وزارت خارجه امریكا روز پنجشنبه گذشته اعلام كرد كه تیلرسون در بخشی از سفر خارجی خود از ۲۰ تا ۲۷ اكتبر، قرار است به عربستان سعودی و قطر برود و با مقام‌های ارشد این كشورها درباره ایران گفت‌وگو كند.
شبكه یورونیوز عربی نیز درخصوص سفر تیلرسون به ریاض گزارش داد كه وزیر خارجه آمریكا در حالی وارد پایگاه هوایی ملك سلمان در ریاض شد كه تنها بیش از یك هفته از اعلام استراتژی جدید دونالد ترامپ در خصوص مهار ایران و اجبار دولتش به برطرف كردن شكاف های موجود در توافق هسته ای می گذرد.
براساس گزارش یورونیوز، نفوذ منطقه ای ایران یكی از محورهای اصلی گفت و گوهای تیلرسون درعربستان و قطر خواهد بود.
این شبكه خبری همچنین افزود: قرار است وزیرخارجه آمریكا روز یكشنبه در جلسه افتتاحیه شورای هماهنگی های عربستان- عراق شركت كند. این شورا كه آمریكا آن را بعنوان ائتلافی جدید میان بغداد و ریاض رواج داده تلاشی برای تقویت روابط عراق و عربستان است. این در حالی است كه ریاض یكی از اصلی ترین رقبای ایران در منطقه محسوب می شود و دولت عراق روابط بسیار محكمی با ایران دارد.
«حیدر العبادی» نخست وزیرعراق نیز هم اكنون در ریاض بسر می برد. وی كه روز پنجشنبه از سوی «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان به این كشور دعوت شده بود، شنبه شب در راس هیات بلندپایه وارد عربستان شد.
خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در همین راستا به نقل از مقام های آمریكایی گزارش داد كه ركس تیلرسون در سفر خود به ریاض، قرار است برای ایجاد ائتلافی جدید میان بغداد و ریاض قدم بردارد. هدف از ایجاد این ائتلاف بستن درهای جهان عرب به روی ایران و مقابله با نفوذ فزاینده ایران در منطقه است.
دولت جدید آمریكا درطول یك سال گذشته برای تشكیل یك ائتلاف عربی بر ضد ایران تلاش كرده است .
'عادل الجبیر' وزیر خارجه عربستان اوایل سال جاری میلادی و چند هفته پس از آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ در راس هیاتی وارد عراق شد. این نخستین سفر یك دیپلمات ارشد سعودی به عراق از سال ۲۰۰۳ محسوب می‌شد.
طبق گزارش ها گفت و گو در خصوص پرونده سوریه و یمن كه ایران در آن یكی از محورها محسوب می شود موضوع گفت و گوها خواهد بود.
وزیر خارجه آمریكا در سفر یك هفته ای خود به منطقه و اروپا علاوه بر ریاض و دوحه به هند و پاكستان و سپس به سوئیس سفر خواهد كرد.
خاورم**9366** 1064
مترجم:صغری رحیمی ** انتشار دهنده : فرشاد محسن زاده

سرخط اخبار جهان