۳۰ مهر ۱۳۹۶،‏ ۱۲:۳۹
کد خبر: 82704298
۰ نفر
مهمان ناخوانده زندگی های مدرن

سنندج - ایرنا - این روزها واژه ای زیاد به گوش مان می رسد و هر از گاهی خبری از اطرافیان یا سایت های خبری و روزنامه ها می شنویم كه با شنیدن آن، انزجار پیدا كرده و محكومش می كنیم، آن واژه، خیانت است كه زندگی های مشترك زیادی را درگیر خود كرده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، روزگاری در جامعه ایرانی، خیانت های زناشویی به عنوان یكی از زشت ترین رفتارها محسوب می شد و حتی آوردن اسم آن، قباحت بسیاری داشت و مورد محكومیت شنوندگان قرار می گرفت، اما اكنون در جامعه ای كه آن را مدرن می نامیم، دیگر برای مردم امری عجیب و غریب نیست.
با وجود اینكه مساله خیانت در همه دنیا وجود دارد و این موضوع در میان مردان نیز شایع تر است اما با توجه به اهمیت و ارزشی كه خانواده و متعهد بودن همسران در فرهنگ ایرانی و اسلامی دارد، این پدیده شوم زیبنده جامعه ما نیست.
خیانت و رابطه نامشروع، یكی از ناگوارترین مشكلات در زندگی زناشویی است و با وجود اینكه همسران می دانند كار ناپسندی است اما گاهی دچار این اشتباه بزرگ می‌شوند، اشتباهی كه اغلب به پایان زندگی مشترك زوج ها ختم می شود.
هر چند خیانت و رابطه نامشروع در گذشته ها نیز تا حدودی در برخی زندگی های مشترك وجود داشت اما در سال های اخیر این آمار، به دلایلی كه كارشناسان توضیح خواهند داد، روند رو به رشدی داشته است.
یك وكیل و مشاور حقوقی در خصوص آمار پرونده های خیانت همسران می گوید: آمار دقیقی از دادخواست طلاق یا شكایت از همسر بدلیل خیانت وجود ندارد.
عباس طهماسبی نیا با بیان اینكه نمی توان آمار مردان خائن را از زنان بیشتر دانست، افزود: دادخواست هایی مربوط به خیانت زنان نیز وجود دارد كه در نهایت با صدور حكم و تحمل حد (ضربه شلاق) فرجام یافته و بعد از انجام مشاوره ایشان به زندگی مشترك خود باز می گردند.
وی اظهار كرد: آمار خیانت ها در میان مردان و زنان در چند سال اخیر، افزایش چشمگیری داشته كه موضوعی بسیار نگران كننده است و به طور قطع سلامت اجتماع را به خطر می اندازد.
طهماسبی نیا در پاسخ به این سوال كه آیا می شود با یكی از زوج هایی كه مورد خیانت واقع شده صبحت كنیم، می گوید: ضمن آنكه قانون، چنین اجازه ای به ما نداده است، این افراد، این درخواست را نمی پذیرند؛ چرا كه پای آبروی شان در میان است.
با سه كارشناس و مشاوره خانواده در كردستان، در خصوص عوامل تاثیرگذار در تحریك همسران به خیانت و راهكارهای مقابله با این رفتار ناپسند و كاهش آن، گفت و گو كردیم كه مشروح این گفت و گوها را در زیر می خوانید.

** اختلالات شخصیتی و تعارضات زناشویی از جمله عوامل بروز خیانت در همسران است
متخصص درمانگر و مشاور خانواده، خیانت را به معنای شكسته شدن پیمان ازدواج می داند و می گوید: خیانت در چارچوب پیمان زناشویی، وضعیتی است كه به موجب آن، یكی از طرفین رابطه به شكل پنهانی قوانین و هنجارهایی را كه ازدواج بر اساس آن بنا شده است، زیر پا می گذارد و با فردی جزء همسر خود رابطه ای جنسی یا عاطفی برقرار می كند.
امید مرادی ادامه داد: با توجه به بررسی پرونده های طلاق و مراجعین مراكز مشاوره، خیانت زناشویی در جامعه در حال افزایش است كه این مساله می تواند آسیبی برای خانواده ها و جامعه باشد.
وی به علل خیانت زناشویی پرداخت و گفت: دلایل شخصیتی مانند تنوع طلبی بالا، گرایش به تجربه های جدید، سبك دلبستگی ناایمن، طرحواره های ناكارساز اولیه (افكار بنیادی كه از كودكی شكل گرفته و دوران بعدی انسان را تحت كنترل قرار می دهد)، شیدایی یا انرژی بسیار بالا و دارا بودن رگه هایی از اختلالات شخصیتی از جمله عوامل دخیل در بروز خیانت است.
مرادی تاكید كرد: تعارضات زناشویی، نبود هماهنگی و تعادل جنسی بین زوجین، نبود ارضا كنندگی جنسی و روانی و از بین رفتن شور و هیجان جنسی بین مرد و زن از عوامل بسیار مهم در تحریك همسران به خیانت است.
این كارشناس انتقام از طرف مقابل را از دیگر عوامل موثر در بروز خیانت دانست و یادآور شد: نبود رابطه عاطفی مناسب، نبود اعتقادات اخلاقی و مذهبی، از بین رفتن قبح اجتماعی این پدیده و دارا بودن الگوهای نامناسب در دوران رشد، می تواند به خیانت زوج ها بیانجامد.
این متخصص درمانگر و مشاور خانواده، راه های كاهش خیانت زناشویی را اینگونه توضیح داد: اولین راه می تواند در سطح پیشگیری اولیه باشد یعنی نشانه های شخصیتی و روانی كه در این مساله دخیل هستند را در مشاوره های قبل از ازدواج مورد بررسی قرار داد و برای درمان آنها اقدام كرد.
مرادی اضافه كرد: برای زوجین می توان آموزش هایی در خصوص نحوه ارتباط مناسب با هم، درك یكدیگر، وقت گذاشتن با هم، احترام به همدیگر، حل مسائل و مشكلات آنها به شیوه مساله مدار و برآورده كردن نیازهای روانی - عاطفی و جنسی متقابل داد.
به گفته وی، برای زوجینی كه با این مشكل (خیانت) دست و پنجه نرم می كنند، مداخلات اورژانسی برای كاهش اضطراب، خشم و احساس گناه فرد خیانت دیده می تواند مفید باشد.
مرادی با بیان اینكه باید به بررسی علت خیانت پرداخته و سعی در رفع این مساله كرد افزود: مراجعه به مراكز مشاوره و روانشناسی می تواند بسیار كمك كننده باشد.
وی تاكید كرد: در بعد اجتماعی هم رسانه ها می توانند با آموزش ها و نمایش فیلم هایی در خصوص تقویت روابط سالم زوجین، گام بردارند.

** فهم زوجین از دلایل روابط فرازناشویی، در كاهش خیانت بسیار تاثیر گذار است
استاد فلسفه تعلیم و تربیت در دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج خیانت زناشویی را عبور فرد از مرز رابطه زناشویی با برقراری صمیمیت فیزیكی یا عاطفی با فردی خارج از این رابطه تعریف كرد و گفت: یكی از جنبه های مشترك در این رفتار، مخفی ماندن این روابط از دید زوجین است.
عطالله شاكریان به نبود آماری درباره میزان شیوع بی وفایی زناشویی در كشور اشاره كرد و افزود: 30 تا 40 درصد مراجعات به مركز مشاوره بنده به نوعی مربوط به خیانت همسران بوده است.
وی به دلایل خیانت زناشویی پرداخت و اظهار كرد: بی ثباتی در رابطه زوج ها، مهمترین پیش بین در خیانت زناشویی است و همبستگی منفی با رضایت زناشویی دارد، همچنانكه یك رابطه دوسویه منفی میان رابطه بد و خیانت زناشویی وجود دارد.
كارشناس ارشد مشاوره یادآور شد: روابط بد موجب افزایش احتمال خیانت زناشویی شده و به طور قطع خیانت نیز ازدواج و زندگی مشترك را تخریب می كند.
شاكریان اشكالات موجود در زندگی زناشویی را عامل اصلی انحراف بسیاری از زوجین می داند و اضافه می كند: بی وفایی و خیانت، پدیده ای است كه اغلب به دلیل برطرف شدن نیازهای عاطفی فرد از طریق روابط خارج از حیطه زناشویی، روی می دهد.
وی مهمترین مشكل را نحوه برخورد همسران با یكدیگر و وجود شكافی عمیق در اعتماد بین آنها اعلام كرد و افزود: عوامل بین فردی مانند تعارضات زناشویی، ناسازگاری جنسی و فقدان رضایت جنسی، داشتن علایق جنسی زیاد یكی از همسران، دارا بودن تمایلات جنسی متفاوت در رابطه زناشویی یا نبود تمایلات جنسی یكی از طرفین از مهمترین دلایل خیانت در بین زوج هاست.
عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج به تبعات خیانت زوجین هم گریزی زد و اضافه كرد: همسرانی كه مورد خیانت واقع می شوند به تبعاتی از قبیل عزت نفس پایین، پایمال شدن، افسردگی و درماندگی، احساس ناامنی، سرخوردگی، شك و بدبینی نسبت به اطرافیان، ناامیدی و حذف ارزش های اخلاقی، دچار می شوند.
به گفته شاكریان، همسران عهدشكن نیز با احساساتی نظیر شرم و احساس گناه، تردید، عصبانیت و نومیدی، دست به گریبان هستند و با ناآرامی شدید عاطفی پس از افشای خیانت، مواجه می شوند.
این كارشناس ارشد مشاوره به راهكارهای كاهش و مقابله با خیانت زناشویی اشاره می كند و می گوید: پژوهش های بسیاری در مورد گرایش به خیانت انجام گرفته كه از نظر كارشناسان و محققان، واكنش مناسب نسبت به آن، پیشگیری است.
شاكریان با بیان اینكه فهم دلایل روابط فرازناشویی و فاكتورهای تاثیرگذار بر آن برای همسران اهمیت فراوانی دارد، افزود: مزایای فهم زوجین از این دلایل، به كاهش شناخت اشتباه، انتخاب شریك زندگی مناسب، ارتباط باز و راحت و صادقانه بین زوجین، ارضای عاطفی مناسب یكدیگر، روابط جنسی بدون مشكل و دردسر و داشتن علایق مشترك و زندگی شاد منجر می شود.
وی تاكید كرد: مشورت با كارشناسان و مراكز مشاوره پیش از ازدواج، فرد را در انتخاب همسر مناسب و ایجاد زندگی زناشویی موفق، بسیار كمك خواهد كرد.

** بیشترین دلایل خیانت همسران، تنوع طلبی یكی از طرفین است
یك كارشناس و مشاور خانواده دیگر نیز معتقد است خیانت همسران در سال های اخیر افزایش یافته است و نبود پایبندی به مسائل دینی، اخلاقی، عدم تعهد به پیوند زناشویی و ارتباطات نزدیك افراد در فضای مجازی، تاثیر بسزایی در بروز این پدیده دارد.
سید طاها حسنی آمار خیانت مردان را بیش از زنان عنوان می كند و می افزاید: برخی از زنان بدون شكایت از همسران خائن، خود نیز از طریق خیانت و ارتباط با مرد نامحرم، به نوعی در پی تلافی عمل ناشایست شوهران شان هستند.
وی بیشترین دلایل خیانت همسران به یكدیگر را تنوع طلبی یكی از طرفین دانست و گفت: عدم كنترل هوا و هوس، بی سرپرست یا بد سرپرست بودن زنان، بالا رفتن سن ازدواج، بیكاری، مشكلات اقتصادی و مهیا بودن لوازم ارتباط آسان (فضای مجازی) از دیگر عوامل موثر در ایجاد خیانت بین همسران است.
از گفته های كارشناسان، می توان به این نتیجه دست یافت كه مشاوره قبل از ازدواج برای انتخاب صحیح شریك زندگی و آگاه كردن زوج ها از مسائل زناشویی در پیشگیری از خیانت همسران بسیار موثر است؛ بنابراین نیاز است مراكز بهداشتی به عنوان متولی اصلی امر مشاوره پیش از ازدواج، نسبت به این مساله حساسیت بیشتری به خرج دهند.
گزارش از: وریا كرمی ** انتشار: مجید سلیمانی
7355/9102

سرخط اخبار استان‌ها