تكمیل پروژه های شهری تهران 30 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

تهران - ایرنا - رییس كمیسیون حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران گفت: تكمیل و بهره برداری از پروژه های عمران شهری نیمه تمام پایتخت به اعتباری معادل 30 هزار میلیارد تومان نیاز دارد.

به گزارش ایرنا، محمد علیخانی روز یك شنبه در پانزدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران افزود: 22 هزار میلیارد تومان از این اعتبار مربوط به اجرا و تكمیل پروژه های مترو شهری تهران است.
وی تصریح كرد: درحال حاضر 116 ایستگاه در قالب 7 خط مترو شهر تهران فعال هستند كه البته خط مترو فرودگاه امام راحل ادامه خط یك است كه اشتباه آن را خط 8 نامگذاری كردند.
وی اظهار كرد: سر فاصله حركت قطارهای مترو در خط یك 4.5، خط 2 حدود 4، خط 3 حدود 20 و خط 7 نیز 40 دقیقه اعلام شده است.
وی با اشاره به اینكه حداكثر استفاده از زیرساخت های موجود در بخش حمل و نقل را نداریم تصریح كرد: ناوگان اتوبوسرانی شهر تهران 6 هزار و 270 دستگاه و تاكسی 77 هزار و 949 دستگاه است كه با اهداف تعیین شده در برنامه های توسعه شهر فاصله دارد.
رییس كمیسیون حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران افزود: مجموعه جابجایی با تاكسی یك و نیم میلیارد نفر است.
وی ادامه داد: بیش از 3 میلیون موتورسیكلت در تهران شماره گذاری شده كه حدود 1.5 میلیون دستگاه آن در شهر تهران تردد می كنند.
علیخانی تاكید كرد: 4 میلیون پلاك برای شماره گذاری خودروها در شهر تهران صادر شده كه آمار تردد روزانه خودرو در پایتخت 3 میلیون دستگاه است.
وی اظهار كرد: البته روزانه حدود 1.5 خودرو نیز وارد شهر تهران می شود.
به گفته وی، 313 كیلومتر مسیر حركت دوچرخه در شهر تهران طراحی شده كه با توجه به سطح شهر و جمعیت آن بسیار كم است.
وی افزود: روزانه معاینه فنی 40 خودرو سبك و 6 خودرو سنگین در شهر تهران با مكانیزه شدن سامانه كنترل طرح ترافیك انجام می شود كه این تعداد در قیاس با اهداف پیش بینی شده در برنامه بسیار كم است.
علیخانی افزود: 15 هزار پاركومتر در معابر مناطق مختلف شهر تهران نصب و رها شده كه استفاده بهینه از این دستگاهها می تواند منبع درآمدی پایدار برای شهرداری باشد.
به گفته وی، اجرای طرح هوشمند سازی توقف حاشیه ای خودروها(توقف روزانه یك میلیون خودرو) ماهیانه 25 میلیارد تومان درآمد برای شهرداری تهران به دنبال خواهد داشت.
* برای اطلاع از اخبار متنوع انتشار یافته در شبانه روز با كانال ایرنا استان تهران در تلگرام به نشانی IRNATEHRAN@ همراه شوید.
خبرنگار: معصومه آقا امینی - انتشار: محسن فتاحی
تهرام/7244/9343**1625